KontaktGagarina 11, 87-100 Toruń, p.3
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
fax: +48 56 611 47 56
e-mail: program@absolwent.umk.pl

Kosmiczny sukces

obrazek: Prof. K. Górski na spotkaniu z ówczesnym rektorem UMK prof. Andrzejem Tretynem oraz prezydentem Torunia Michałem Zaleskim (2018 r.) fot.Adam Zakrzewski/www.torun.pl]
Prof. K. Górski na spotkaniu z ówczesnym rektorem UMK prof. Andrzejem Tretynem oraz prezydentem Torunia Michałem Zaleskim (2018 r.) fot. Adam Zakrzewski/www.torun.pl

Profesor Krzysztof M. Górski, absolwent i Ambasador UMK, został tegorocznym laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.

Prof. Górski ukończył Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK (1980 r.), obecnie pracuje w NASA Jet Propulsion Laboratory, Caltech, w Pasadenie, ale również w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrodę przyznano mu  za opracowanie i wdrożenie metodologii analizy map promieniowania reliktowego, kluczowych dla poznania wczesnych etapów ewolucji Wszechświata. Laureat opracował rewolucyjną metodę formatowania liczbowego i analizy danych astronomicznych z przeglądów całego nieba – HEALPix (Hierarchical Equal Area isoLatitude Pixelization of the Sphere). Jest to wszechstronne, innowacyjne narzędzie do konstrukcji, wizualizacji i analizy map sygnałów astronomicznych rozłożonych na całej sferze niebieskiej, w szczególności mikrofalowej emisji promieniowania tła. Jest ono bardzo często wykorzystywane przez misje kosmiczne i projekty prowadzone z Ziemi. Z algorytmu tego korzystano w wielkoskalowych przeglądach całego nieba, takich jak WMAP, Planck, Fermi LAT, czy Gaia. Badacz stał się ekspertem w dziedzinie matematycznej konstrukcji i analizy map nieba. Artykuł opisujący ten algorytm był cytowany już 3,1 tys. razy, a oparta na nim biblioteka oprogramowania została pobrana przez ok. 60 tys. użytkowników na całym świecie.
W 2019 r. prof. Górski otrzymał tytuł honorowego Ambasadora UMK, przyznawany absolwentom, którzy odnieśli znaczące sukcesy w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej i promują Uniwersytet w swojej codziennej działalności.
Więcej o prof. Górskim
Galę wręczenia nagród będzie można śledzić online 2 grudnia od godz. 15:00.

 

pozostałe wiadomości