Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl

Szlak św. Jakuba (hiszp.: Camino de Santiago)


Europejski Szlak Kulturowy Rady Europy

Camino Polaco. Teologia – Sztuka – Historia – Teraźniejszość

Z inicjatywy Programu „Absolwent UMK” Uniwersytet Mikołaja Kopernika przystąpił do sieci uczelni usytuowanych na Szlaku św. Jakuba, prowadzącym z różnych części Europy do grobu Apostoła w Santiago de Compostela.

Pragniemy w ten sposób włączyć się w działania na rzecz szerzenia znajomości Dróg Św. Jakuba, pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego Rady Europy, w środowiskach akademickich Polski. Ponad 80% wszystkich pielgrzymów, osób różnych wyznań i narodowości, udających się do grobu świętego w Santiago de Compostela to studenci, pracownicy, a przede wszystkim absolwenci uczelni całego świata.

Droga św. Jakuba rozpoczyna się na progu domu pielgrzyma i kończy u grobu Jakuba Apostoła. Aspektem odróżniającym Camino de Santiago od innych szlaków pątniczych jest podróżowanie w samotności lub małych grupach.

Dla absolwentów, studentów i pracowników UMK pielgrzymowanie będzie z pewnością miało wymiar duchowy, kulturowy, a także integracyjny. Każdego, kto już teraz chciałby zaplanować pielgrzymkę i szuka towarzysza lub cennej rady od tych, którzy Szlak św. Jakuba mają za sobą, zapraszamy do kontaktu. Mile widziane będą także wspomnienia z podróży!

W dniu 25 lipca 2021 r. toruński kościół św. Jakuba został wyniesiony do godności Sanktuarium św. Jakuba przy polskim odcinku słynnego Szlaku (Camino Polaco).
Relacja i galeria zdjęć z uroczystości na www.torun.pl
Relacja w Radio PIK
Naprzeciwko Sanktuarium powstanie Dom Pielgrzyma, a także siedziba ogólnopolskiej federacji Szlaków św. Jakuba.
Słuchaj i czytaj na stronie Radia PIK


Pracownia Szlaku św. Jakuba na UMK

U progu Camino. Przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku szlaku św. Jakuba

Na Wydziale Teologicznym UMK działa Pracownia Szlaku św. Jakuba  (kieruje nią ks. dr hab. Piotr Roszak, prof.UMK). 

W skład toruńskiej pracowni wchodzą naukowcy z wielu innych wydziałów UMK, a także pasjonaci Szlaku, którzy spotykają się na comiesięcznych spotkaniach. W jej ramach realizowano międzynarodowy grant, w ramach którego analizowano odkryte inskrypcje paleochrześcijańskie w grobie św. Jakuba, a także wydano trzy tomy “Camino Polaco” z serią interdyscyplinarnych studiów historii Szlaku Jakubowego; realizowano zajęcia dydaktyczne dla młodzieży, przeprowadzono badania socjologiczne we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych TRIC dotyczących Szlaku, a także opracowano listę pielgrzymów polskich z okresu średniowiecza i nowożytności na podstawie archiwów hiszpańskich.

Obok stricte naukowej działalności Pracownia przygotowała film o Camino de Santiago w woj. kujawsko-pomorskim “Grunt to Droga” (trailer), którego reżyserem jest Teresa Kudyba. Opracowano także “grę miejską” o św. Jakubie. Owocem pracy jest również znakowanie nowych odcinków Szlaku w regionie (m.in. z Dobrzynia nad Wisłą przez Włocławek do Kruszwicy), a także wydanie pierwszego przewodnika po Camino Polaco.

W listopadzie 2017 roku Przedstawiciele Pracowni odebrali nagrodę przyznaną w międzynarodowym konkursie rządu regionalnego Galicji w Hiszpanii (10 tys. euro), która wręczona została podczas kongresu “Santiago Patronus” w Santiago de Compostela. Nagrody są przyznawane dla instytucji publicznych, naukowych, stowarzyszeń oraz twórców kultury, którzy realizują projekty dotyczące Europejskiego Szlaku Kulturowego Camino de Santiago, prowadzącego do grobu Apostoła św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela.


Akademicki Paszport Pielgrzyma

Akademicki Paszport Pielgrzyma

Dzięki Akademickiemu Paszportowi Pielgrzyma, każdy student, pracownik, a także Absolwent UMK, który wyruszy na szlak do Santiago de Compostela zyska dowód przebycia kolejnych etapów drogi. Stanie się on nie tylko pamiątką ale także dokumentem umożliwiającym korzystanie ze zniżek w opłatach za transport, zwiedzanie i noclegi oraz rabatów na zakupy i posiłki w wyznaczonych miejscach na Szlaku.

Pielgrzym odwiedza znajdujące się na trasie wędrówki uczelnie, gdzie we wskazanych punktach (na UMK będzie to Centrum Promocji i Informacji) może podstemplować Paszport, kompletując w ten sposób pamiątki z całej swojej podróży. Na podstawie Paszportu, po dotarciu do celu może otrzymać świadectwo zrealizowania pielgrzymki do Grobu św. Jakuba Apostoła, tzw. Compostelę Akademicką.

Jak uzyskać Akademicki Paszport Pielgrzyma?

Po paszport można się zgłosić osobiście w Dziale Promocji i Informacji UMK – paszporty wydaje Program Absolwent UMK.


Wspomnienia z podróży

Jakubowa podróż życia Anny

W 2013 r. dystans 4300 km na rowerze (290 godzin pedałowania, 39 dni jazdy) pokonała Anna Dolna, absolwentka administracji 2008. Obejrzyj zdjęcia (z opisem) z jej wyprawy Szlakiem z Polski do Santiago de Compostela i dalej do Fatimy!

Spotkania i wycieczki

Do tej pory odbyły się następujące spotkania i wycieczki związane z obecnością UMK na Szlaku św. Jakuba: