Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl

Apele o wsparcie UMK, pracowników, studentów i absolwentów

Wiele osób związanych z naszym środowiskiem akademickim znajduje się w wielkiej potrzebie i liczy na naszą pomoc. Poniżej prezentujemy apele o przekazywanie środków (w tym 1% podatku) na wsparcie:

Zachęcamy do niesienia pomocy!



Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici

ul. Gagarina 39, 87-100 Toruń
tel. 56 / 611 22 08
fundacja@umk.pl

www.fundacja.umk.pl

www.facebook.com/fundacja.umk

Wszystkie środki pozyskane w ramach kampanii 1% przekuwa na wsparcie społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jeśli i Państwo czujecie się związani z Uniwersytetem i chcecie wspomóc realizowane na jego rzecz inicjatywy, przyłączcie się do naszej akcji.

Środki z 1% wydatkujemy dwojako:

  • dofinansowujemy w formie darowizn działania Studenckich Kół Naukowych oraz jednostek UMK,
  • realizujemy nieodpłatne akcje i kampanie społeczne w środowisku akademickim UMK.

A na co konkretnie przekazywane są środki z1% i jakie są nasze działania? Sprawdź tu!

Jak pomóc?

Aby przekazać 1% dla FAUNC wystarczy wpisać numer KRS 00000 27675 w odpowiednią rubrykę na formularzu rozliczeniowym PIT.


Pomoc dla Zosi Peszyńskiej

Wojciech Peszyński, absolwent politologii i pracownik UMK, prosi o wsparcie leczenia i rehabilitacji córki Zosi.

W pierwszej dobie życia wykryto u niej mnogie guzy w sercu, nerkach iw głowie. W trzeciej dobie życia została przewieziona do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na pilną operację serca, której na szczęście uniknęliśmy. Znacznie mniej szczęścia mieliśmy rok później, kiedy koniecznym było usunięcie guzów z centralnego układu nerwowego. Po operacji przeprowadzonej w Centrum Zdrowia Dziecka (9.07.2012) nastąpiły liczne komplikacje (zatrucie wodne, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych), co wymagało podjęcia siedmiu kolejnych interwencji neurochirurgicznych. To mocno wpłynęło na jej obecny stan. Zosia jest dzieckiem niepełnosprawnym ruchowo i intelektualnie. Kilka razy w tygodniu korzysta z zajęć rehabilitacyjnych. Wymaga też częstych wizyt u neurologa, endokrynologa, kardiologa, gastrologa i innych specjalistów. Ze względu na ograniczenia w NFZ musimy korzystać z płatnych usług lekarzy czy rehabilitantów. Walka o zdrowie Zosi bywa bardzo wyczerpująca, ale nie poddajemy się! Za każdy przekazany 1,5% serdecznie dziękujemy!

Z góry dziękujemy!
Rodzice, Aleksandra Seklecka i Wojciech Peszyński

Jak pomóc?

Zbiórka odbywa się przez Fundację Osobom Niepełnosprawnym “SŁONECZKO”
KRS 0000186434 z dopiskiem Zofia Peszyńska w informacjach uzupełniających numer subkonta: 304/P

10.02.2023


Pomoc Agnieszce Radomskiej

Szukamy dawców szpiku dla absolwentki UMK chorej na zespół mielodysplastyczny, rodzaj nowotworu krwi. Już wiadomo, że pomimo rozpoczętej chemioterapii niezbędne będzie przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Agnieszka, absolwentka filologii rosyjskiej, ma 45 lat i mieszka w Toruniu. Jest mamą trójki dzieci – Zosi, Michała i Macieja – oraz żoną Marcina, absolwenta prawa UMK. Marzy o spacerach, podróżach, zwiedzaniu, tańcach, pracy w rodzinnej firmie, czasie spędzanym z rodziną i przyjaciółmi. Będzie to możliwe dzięki jednej, nieznanej jej dotychczas osobie – Bliźniakowi genetycznemu. Może dzięki Tobie?

Jak pomóc?

Rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć w link ze strony:

www.dkms.pl/dawca-dla-Agnieszki

i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Gdy pakiet przyjdzie pocztą, należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną.

15.05.2020


Pomoc dla Zuzi

Absolwentka Wydziału Pedagogicznego UMK, Joanna Szulecka (Trzeciak), zbiera fundusze na leczenie i rehabilitację córki Zuzi.

Zuzia od 3 września 2018 roku jest leczona w Klinice Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowlaków na ulicy Rzgowskiej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polkiw Łodzi. Zmaga się z szeregiem wad wrodzonych (lekarze podejrzewają zespół Charge).

Jak pomóc?

Strony, pod którymi można sprawdzić dane Zuzi oraz zapoznać się z opisem jej choroby i potrzebami w zakresie leczenia i rehabilitacji:

31.01.2019


Pomoc dla Julii

Absolwentka UMK, Sylwia Szczepanowska, zbiera fundusze na leczenie i rehabilitację córki Julii.

Podobnie jak rok temu, również i w tym roku prosimy o wsparcie Julki z walką w jej chorobie. Już dziś zwracam się do Was z ogromną prośbą – przekazania 1% podatku na Julię Szczepanowską. Chodź wiemy że potrzebujących jest wielu to dla nas jest również ogromna pomoc. Pomoc w finansowaniu leków nierefundowanych, rehabilitacji, turnusów rehabilitacyjnych,sprzętu ortopedycznego i ortodontycznego, leczeniu zaawansowanej próchnicy, prywatnych konsultacji lekarskich i wiele innych kosztów leczenia związanych z Zespołem Silvera Russela to co najmniej kilkanaście tysięcy zł rocznie. Dlatego liczymy na Was również w tym roku.

 

Dziękujemy z góry za okazane wsparcie i serce.
Sylwia Szczepanowska

Jak pomóc?

Strony, pod którymi można sprawdzić dane Julki oraz opis jej choroby:

29.03.2019


Pomoc dla Konrada

Absolwent UMK, Remigiusz Szafrański, zbiera fundusze na leczenie syna Konrada.

Konrad urodził się 11 czerwca 2008, jako zdrowe dziecko, siłami natury. Do pierwszego roku życia rozwijał się prawidłowo, następnie wystąpiło u Konrada zahamowanie mowy, nie reagowanie na bodźce zewnętrzne, sprawiał wrażenie dziecka nieobecnego, nasiliła się nadmierna wrażliwość na hałas i dotyk. Bał się nowych miejsc i osób, często płakał i krzyczał bez przyczyny. Nie reagował na polecenia, zabawkami bawił się w szczególny dla siebie sposób. Miał trudności z komunikacją, wyobraźnią i interakcjami społecznymi, kontrolą własnych nietypowych zachowań. W roku 2012 został zdiagnozowany przez dwie specjalistyczne placówki tj., Centrum Terapii Neurorozwojowej BBJ w Pile oraz Poradnię Specjalistyczną Wad Mowy i Słuchu w Pile, diagnoza brzmiała CAŁOŚCIOWE ZABURZENIE ROZWOJOWE POD POSTACIĄ AUTYZMU ATYPOWEGO F84.11.

 

Od tego czasu Konrad jest rehabilitowany w zakresie terapii behawioralnej, logopedycznej, psychologicznej, pedagogicznej oraz muzykoterapii. Większość terapii jest opłacana z naszych prywatnych środków finansowych. Konrad jest dzieckiem bardzo pogodnym, nie wygląda na dziecko niepełnosprawne. Autyzm u niego wykryto we wczesnym dzieciństwie i będzie on trwał przez całe jego życie. Od września 2015 nasze dziecko rozpoczęło naukę w Szkole Podstawowej Nr 12 w Pile i uczęszcza do klasy integracyjnej, gdzie musi zmagać się z nowymi wyzwaniami. Konrad w dalszym ciągu ma problemy z zachowaniami społecznymi, co utrudnia mu prawidłowy tryb nauki w szkole, potrzebuje dużego wsparcia ze strony rodziców, ma duże trudności z nauką nowych umiejętności i ich generalizacją.

 

Bardzo prosimy o wsparcie dla naszego syna – KONRADA, który wymaga pomocy terapeutycznej, lecz nie poddaje się w walce o normalne życie.

 

Rodzice Konrada – Karina Pikulik Szafrańska i Remigiusz Szafrański, absolwent administracji UMK

Jak pomóc?

07.01.2019


Wsparcie dla dr. hab. Piotra Skrzypczaka

Koncert charytatywny na wsparcie leczenia absolwenta i pracownika WF UMK

Koncert charytatywny dla dr. hab. Piotra Skrzypczaka z Wydziału Filologicznego UMK odbędzie się w środę 25 kwietnia w Toruniu. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację kierownika Zakładu Filmu i Kultury Audiowizualnej UMK, który poważnie zachorował.

Koncert jest organizowany przez III Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, w którym dr hab. Piotr Skrzypczak przez wiele lat był nauczycielem języka polskiego. Będzie miał miejsce w Klubie Muzycznym Lizard King przy ul. Kopernika 3 w Toruniu. Początek o godz. 19:00 (wejście od godz. 18:00). Wystąpią: Baader Meinhof – punk rock group, Zespół Zagadka oraz Heavy Metal Way.

Bilety (cegiełki) w cenie 25 zł (dla posiadaczy legitymacji III LO – 10 zł) będzie można zakupić w dniu koncertu przy wejściu do Klubu.

Jak pomóc?

Pomóc można również poprzez dokonywanie wpłat na konto w toruńskiej Fundacji „Światło”. Nr konta: 34 1240 4009 1111 0000 4490 9943 (w tytule: Piotr Skrzypczak).

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (20.04.2018)


Pomoc dla rodziny Lidii

Wsparcie leczenia Lidii i jej synów. Pracowniczka Domów Studenckich UMK w Toruniu potrzebuje pomocy w nierównej i ciężkiej walce z nowotworem. Prośba o wsparcie kierowana jest do wszystkich pracowników, studentów i absolwentów UMK.

W 2017 r. wykryto u Niej raka piersi. Diagnoza zabrzmiała jak wyrok, ponieważ po śmierci męża samotnie opiekuje się dwoma chorymi synami. Jeden z nich choruje na stwardnienie rozsiane, drugi przeszedł kilkanaście operacji twarzoczaszki. Obaj potrzebują stałej opieki. Sama do tej pory przeszła szesnaście chemii, ale parametry rakowe są wciąż bardzo złe.

Jak pomóc?

Rodzinie można pomóc wpłacając nawet najmniejsze kwoty na konto Caritas Diecezji Toruńskiej 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem “Dla Lidii Chyły”.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (26.03.2018)


Hipo, hipo, hurra!

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Dorosłym z Niepełnosprawnością Intelektualną OLIGO, w którym pracuje nasza absolwentka, zgłosiło się do konkursu grantowego Fundacji AVIVA „To dla mnie ważne”. Inicjatywa polega na zakupie nowych koni oraz niezbędnego sprzętu na zajęcia hipoterapii.

Hipoterapia pomaga dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie nawiązać kontakt z otaczającym ich światem. Jest niezwykle ważną i efektywną metodą. Niestety, dostęp do tej form zajęć we Włocławku jest utrudniony, dlatego niezwykle ważny jest zakup nowych koni.

Jak pomóc?

Bardzo proszę Was o głosy! Zajmie Wam to chwilę, a moim dzieciakom pozwoli na korzystanie z tej formy rehabilitacji. Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową: http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1321,hipo-hipo-hurra.ht

 

Dziękuję za pomoc!

Justyna Rykowska, absolwentka prawa UMK i 2 podyplomówek na WNEiZ

01.06.2017


Pomoc dla Filipka

Wsparcie leczenia i rehabilitacji syna Agnieszki Kosowskiej, absolwentki filologii słowiańskiej i polskiej UMK

Filip urodził się 3 sierpnia 2008 roku. W 3 miesiącu życia lekarze kardiolodzy z warszawskiej kliniki rozpoznali u Niego wady serca – nadzastawkowe zwężenie aorty oraz zwężenie pnia tętnicy płucnej. Te wrodzone wady oraz inne problemy kardiologiczne są typowe dla bardzo rzadkiego schorzenia o podłożu genetycznym – zespołu Williamsa. Jest to choroba ogólnoustrojowa dotycząca przede wszystkim układu krążenia, nerek, wzroku, uzębienia, słuchu oraz zaburzeń metabolicznych. Charakteryzuje się też różnie nasilonymi problemami w rozwoju. Ma również problemy neurologiczne, charakteryzujące się obniżonym napięciem mięśniowym, przez które wymaga stałej rehabilitacji oraz terapii.

 

Obecnie ma 8 lat, a coraz częściej dowiadujemy się o nowych problemach związanych z zespołem Williamsa, o większych potrzebach medycznych i rehabilitacyjnych dla Niego. Od trzech lat choruje też na łuszczycę. Na chwilę obecną Filip pozostaje pod opieką poradni kardiologicznej, neurologicznej, nefrologicznej, metabolicznej, laryngologicznej, audiologicznej, okulistycznej, endokrynologicznej, alergologicznej, genetycznej, ortodontycznej, dermatologicznej, chirurgicznej oraz rehabilitacyjnej.

 

Filip jest wesołym i bardzo kontaktowym dzieckiem, jednakże testy psychologiczne wykazują, że Jego rozwój psychoruchowy jest bardzo opóźniony. Dlatego potrzebna jest Mu intensywna, systematyczna i bardzo kosztowna rehabilitacja. Wielką szansą dla Niego jest cykliczne uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjno-terapeutycznych. Koszt jednego turnusu to 4500-6000 zł. Filip powinien korzystać z regularnych porad kardiologa, neurologa, logopedy, pedagoga, psychologa oraz brać udział w różnych terapiach, m.in. terapii integracji sensorycznej, treningu umiejętności społecznych.

 

Ponieważ syn wymaga stałej opieki, rehabilitacji oraz częstych wyjazdów do poradni i klinik, naszą 5-osobową rodzinę utrzymuje jedynie mąż. Łączne koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów i sprzętów dla Filipa przekraczają nasze możliwości finansowe. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą i apelem o pomoc finansową dla Filipka.

 

Agnieszka i Michał Kosowscy

Jak pomóc?

30.03.2017


Pomoc dla Ignasia

Wsparcie leczenia i rehabilitację syna Michalina Pietkiewicz, absolwentki filologii polskiej i etnologii w ramach MISH UMK

Pogodę ducha i wolę walki Ignaś ma w genach. Podobnie mukowiscydozę – ciężką, wyniszczającą organizm chorobę, na którą nie ma lekarstwa. Nasz synek ma dopiero 11 miesięcy, a za sobą ciężką operację i wiele tygodni licznych hospitalizacji. Mukowiscydoza sprawia, że w jego organizmie wytwarzany jest lepki, gęsty śluz, który blokuje drogi oddechowe, prowadząc do zagrażających życiu infekcji. Utrudnia on również prawidłową pracę trzustki, powodując zaburzenia trawienia i trudności we wchłanianiu tłuszczów oraz białka. Przewlekłe, czasochłonne i bardzo kosztowne leczenie oraz rehabilitacja pozwalają jedynie zwolnić postęp choroby, na którą na razie nie ma lekarstwa.

 

Zapraszamy do śledzenia naszej strony www.ciechoroba.pl i www.facebook.com/ciechoroba. Dziękujemy za wsparcie i pomoc przekazaną na leczenie i rehabilitację Ignasia!

 

Rodzice i starszy Brat

Jak pomóc?

  • Przekaż 1% podatku na Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą
    • KRS 0000064892 Cel szczegółowy 698/58/16 Ignacy Pietkiewicz
  • Wesprzyj Ignasia darowizną przekazaną na konto bankowe PTWM
    • numer: 49 1020 3466 0000 9302 0002 3473 dopisek: Ignacy Pietkiewicz
    • dla wpłat z zagranicy: 84 1020 3466 0000 9802 0007 0128 dopisek: Ignacy Pietkiewicz
  • Zasil wirtualną skarbonkę Ignasia i pomóż całkiem realnie: pomagam.pl/ignasp

04.04.2017


Pomoc dla Ani

Wsparcie rehabilitacji córki absolwentów UMK

Państwo Agata i Maciej Rucińscy, absolwenci biologii UMK, wychowują córeczkę Anię dotkniętą mózgowym porażeniem dziecięcym. Choroba jest skutkiem przedwczesnego porodu (2,5 miesiąca wcześniej) w wyniku wypadku samochodowego. Ania ma 3 lata nie chodzi, nie mówi i dopiero teraz dzięki intensywnej rehabilitacji zaczyna samodzielnie siedzieć.

Jak pomóc?

P. Rucińscy proszą o przekazanie 1% podatku na rehabilitację Ani. Środki zbierane są za pośrednictwem Fundacji Słoneczko.

29.03.2017


Pomoc dla

Wsparcie rodziny absolwentki Joanny Rydygier-Tomickiej

Absolwentka UMK zbiera fundusze na leczenie męża i synka. Pisze tak:

Jestem zwyczajną kobietą, oddanym zawodowo pracownikiem, żoną i mamą dwójki fajnych dzieciaków. Jesteśmy mieszkańcami Torunia, absolwentami UMK. Rok 2016 dał nam wiele wyzwań, a rok 2017 oczekuje realizacji postawionych celów. Od prawie roku mam dwóch wrogów: chorobę i czas. Najgorsze jest to, że ta nieuleczalna, postępująca choroba genetyczna (dystrofia miotoniczna typu 1) dotknęła najbliższe mi osoby, rujnując nasze dotychczasowe życie…

 

Stan zdrowia męża i synka znacznie się pogorszył od momentu diagnozy. Jest to nieuleczalna choroba z rodzaju chorób rzadkich, która prowadzi w rezultacie do zaniku wszystkich mięśni i przedwczesnej śmierci. Dla męża ostatnią nadzieją jest przeszczep komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego (w Częstochowie). Przeszliśmy już konsylium lekarskie. Mamy wstępną kwalifikację i zgodę komisji bioetycznej. Pierwsze podanie komórek nastąpi w połowie maja 2017. Podań jest 10, każde w odstępie 4 tygodni. Tomek będzie pierwszym pacjentem w Polsce z taką odmianą dystrofii, który zostanie poddany terapii komórkami mezenchymalnymi. Koszt każdego z podań to 25000 zł, co przekracza nasze możliwości finansowe. Strach przed niezrealizowaniem “ostatniej szansy” jest tak ogromny, że pojawia się od jakiegoś czasu przed każdą moją nową myślą.

 

Antoś będzie poddany przeszczepowi w klinice neurologii dziecięcej w Lublinie. Jesteśmy po wstępnej kwalifikacji. Czekamy na zgodę komisji bioetycznej. Koszt całej terapii Antosia to 50 000 zł.

 

Joanna Rydygier-Tomicka

Jak pomóc?

09.03.2017