Najlepszy Absolwent UMK 2024

Najlepszy student-sportowiec Mirosław Ziętarski i najlepszy absolwent UMK w minionym roku akademickim mgr inż. Mateusz Kowalski fot. fot. Andrzej Romański

Inauguracja nowego roku akademickiego była okazją do uhonorowania największych sukcesów naukowych, sportowych i artystycznych osiągniętych przez osoby studiujące na UMK oraz uczące się w ULO. Tradycyjnie podczas uroczystej inauguracji wręczone zostały tytuły "Najlepszego Absolwenta", "Najlepszego Studenta" i "Najlepszego Studenta-Sportowca" UMK oraz "Najlepszego Ucznia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego". O tym, do kogo trafią, zdecydował Senat Uczelni.

Najlepszym absolwentem UMK w minionym roku akademickim został mgr inż. Mateusz Kowalski, który ukończył studia II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i geozarządzanie, uzyskując średnią ocen 4,93.

W roku akademickim 2023/2024 laureat opublikował dwa artykuły naukowe w wysoko punktowanych czasopismach, a jego całkowite wskaźniki badacza wynoszą aktualnie: IF: 15,989; MNiSW: 580; h-index: 3. Mgr inż. Mateusz Kowalski był również uczestnikiem krajowych i międzynarodowych konferencji oraz dwukrotnym laureatem stypendium JM Rektora. Otrzymywał stypendium naukowe w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego dla studentów toruńskich uczelni, a także Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia.

Aktywnie uczestniczył w życiu studenckim, m.in. jako starosta roku, prezes Studenckiego Koła Naukowego "Kreatorzy Przestrzeni", a także organizator i prowadzący imprezy w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Był wykonawcą w dwóch grantach oraz pomysłodawcą projektu "Kampus UMK bez barier" (zwiększenie dostępności przestrzeni miasteczka akademickiego UMK dla osób z niepełnosprawnościami). W roku 2024 został zakwalifikowany na studia doktoranckie w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium UMK.

Najlepszy absolwent UMK mgr inż. Mateusz Kowalski z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej