Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl

YUFE Academy dla spragnionych wiedzy

Zdjęcie ilustracyjne
fot. proj. Anna Jaszczuk

Chroniczne zmęczenie, badania na Spitzbergenie i nowoczesne narzędzia w projektowaniu leków – to tylko część tematów, które prezentowane będą szerokiej publiczności przez konsorcjum europejskich uniwersytetów w trakcie YUFE Academy.

Akademia YUFE odbędzie się w maju 2024 roku na uniwersytetach członkowskich YUFE rozsianych po całym kontynencie – od Madrytu na zachodzie po Joensuu na wschodzie. Będzie to seria spotkań otwartych, oscylujących wokół czterech kluczowych dla sieci tematów: tożsamość europejska i odpowiedzialność Europy w globalnym świecie, dobrobyt obywateli, społeczeństwa cyfrowe, zrównoważony rozwój.

W ramach cyklu organizowane są wykłady, warsztaty, wystawy i rozmowy, które będą odbywać się stacjonarnie na partnerskich uniwersytetach, wirtualnie oraz w trybie łączonym, co pozwala publiczności na dołączenie na miejscu lub z domowego zacisza. Większość wydarzeń prowadzonych będzie w języku angielskim, ale nie tylko. Wielojęzyczność oraz angażowanie lokalnych społeczności są ważnym aspektem działań konsorcjum, dlatego też część wykładów odbędzie się w innych językach (m.in. polskim, hiszpańskim, chorwackim).

W Toruniu, na miejscu, w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Gagarina 13, będzie można uczestniczyć w wykładach od 15 do 17 maja:

Dodatkowo od połowy maja do końca miesiąca na terenie kampusu UMK wzdłuż basenu eksponowana będzie wystawa "Zobacz się w Europie", która przybliży profile uczelni zrzeszonych w YUFE. Europejskie wartości są fundamentem sojuszu, a termin nie jest przypadkowy – w maju obchodzony jest Dzień Europy, a do tego zbliżają się wybory do europarlamentu. Darmowe uczestnictwo w ofercie sojuszu możliwe jest tylko dzięki funduszom unijnym.

Poza wydarzeniami organizowanymi na miejscu udział będzie można wziąć również w wydarzeniach oferowanych wirtualnie przez pozostałe uczelnie. Znajdzie się wśród nich m.in. wykład "Nowoczesne narzędzia w projektowaniu leków", który organizuje Uniwersytet Wschodniej Finlandii. Uniwersytet w Antwerpii zaprasza na prelekcję dotyczącą zielonej śmierci, a Uniwersytet Karola III w Madrycie oferuje wykład o ubóstwie energetycznym.

Na wydarzenia odbywające się wirtualnie oraz w formule hybrydowej obowiązują zapisy, które możliwe są na platformie YUFE Virtual Campus.

Kompletny program jest dostępny tutaj oraz na stronie yufe.eu/academy.

W wydarzeniach mogą wziąć zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Nauczycielki i nauczyciele chętni do przybycia z młodzieżą szkolną proszeni są o wcześniejszy kontakt z organizatorami pod adresem yufe@umk.pl.

pozostałe wiadomości