Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl

Nowy Ambasador UMK

na zdjęciu ambasador UMK z rektorem w oficjalnym stroju
Marek Małecki dołączył do grona Ambasadorów UMK, które liczy już 47 osób fot. fot. Mikołaj Kuras

Z okazji Święta Uniwersytetu kolejny zasłużony absolwent naszej uczelni otrzymał tytuł Ambasadora UMK. Uhonorowany nim został Marek Małecki, prezes Grupy Kapitałowej Solbet Sp. z o.o., przedsiębiorca aktywnie wspierający swoją małą ojczyznę.

Pierwszych Ambasadorów UMK ogłoszono w 2015 r. podczas uroczystości towarzyszących jubileuszowi 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuły przyznawane są absolwentkom i absolwentom, którzy odnoszą znaczące sukcesy w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej i promują Uniwersytet w swojej codziennej pracy. Grono Ambasadorów UMK liczy – z tegorocznym wyróżnionym – 47 osób.

Marek Małecki, absolwent chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prezes Grupy Solbet Sp. z o.o., która pod względem wielkości produkcji materiałów budowlanych zajmuje pierwsze miejsce w Polsce i drugie w Europie. Firma Solbet jako pierwsza w Polsce wybudowała fabrykę wodoru ekologicznego.

Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy (dzisiejsza Politechnika Bydgoska). Członek rady Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Betonu, przewodniczący rady programowej ogólnopolskiego miesięcznika "Materiały Budowlane", członek rady Ogólnopolskiego Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Prezydenta RP oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Działacz społeczny i filantrop, fundator m.in. Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu, wyposażenia Soleckiego Centrum Kultury, remontu kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Udziela wsparcia finansowego osobom prywatnym w trudnych sytuacjach życiowych, szkołom, organizacjom pozarządowym, ośrodkom pomocy społecznej, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, na przykład w Dominikanie, Sudanie, Libanie, Syrii, Kazachstanie, Etiopii, Litwie, Bośni i Hercegowinie, a także Ukrainie. Okazał wielokrotnie znaczące wsparcie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. 

Mecenas Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze w Szwajcarii, Muzeum Bitwy pod Wiedniem na Kahlenbergu w Austrii, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem i fary w Nowogródku, w której został ochrzczony Adam Mickiewicz.

Więcej informacji

pozostałe wiadomości