Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl

Z szansą na literacką "Nike"

Zdjęcie ilustracyjne
Dr. Tomasz S. Markiewka przybliżając historię życia swojej babki, snuje opowieść o przemianach w powojennej Polsce fot. fot. Andrzej Romański

Reportaż historyczny "Nic się nie działo. Historia życia mojej babki" autorstwa dr. Tomasza S. Markiewki z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK, absolwenta UMK, znalazł się wśród 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike".

"Nike", uznawana za jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce, przyznawana jest o 1997 r. Dotychczasowymi laureatkami i laureatami nagrody byli m.in. Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Joanna Bator, Wiesław Myśliwski i Andrzej Stasiuk.

Książka dr. Tomasza S. Markiewki ukazała się w 2022 r. nakładem Wydawnictwa Czarne. Jej bohaterką jest Anna Markiewka, z domu Salachna, babka autora, która przywołując wspomnienia ze swojego życia, jakby niechcący opowiada o Polsce – zarówno tej, którą widziała przez okno w przyciasnej izbie, jak i tej, która zaprosiła kobiety do biur, fabryk i polityki.

Jak zauważają recenzenci, "książka Markiewki to jeszcze jeden ważny głos w opowieści o tym, jak w ciągu kilku dekad zmieniła się polska wieś, o upodmiotowieniu jej mieszkańców (ze szczególnym uwzględnieniem kobiet) i o cenie, jaką zapłacili za – często niezwykle brutalne – zderzenie z Historią".

Sam autor podkreśla, że dopiero gdy dojrzał i na dobre opuścił swoje środowisko, czyli polską wieś, zrozumiał, że z niego wyrasta.

– Zacząłem widzieć opowieści babki nie jako zbiór anegdot przyprawionych szczyptą nadprzyrodzoności, ale jako historię trochę innej Polski niż ta, której uczyłem się z podręczników – mówi dr Tomasz S. Markiewka". – Albo może tej samej – ale widzianej z odmiennej perspektywy. Postanowiłem wrócić do tych opowieści: usłyszeć je na nowo i poznać ciąg dalszy. Zrozumieć własną przeszłość.

W jury Nagrody Literackiej "Nike" 2023 zasiadają: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, (przewodnicząca), Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz. Spośród 20 nominowanych w tym roku książek: tomów poetyckich, esejów, powieści i reportaży na początku września wybiorą finałową siódemkę. Najlepszą książkę roku 2022 poznamy 1 października.

Dr Tomasz S. Markiewka – doktor nauk humanistycznych, absolwent filologii polskiej oraz filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, adiunkt w Katedrze Filozofii Społecznej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współczesnej filozofii kultury i polityki, analizy krytycznej filozoficznych aspektów kapitalizmu, teorii interpretacji oraz teorii aktora-sieci. Autor licznych publikacji, w tym m.in. książek "Lewica dla opornych", "Gniew", "Zmienić świat raz jeszcze : jak wygrać walkę o klimat". Profil w Bazie Wiedzy

pozostałe wiadomości