e-mail: program@absolwent.umk.pl

VII Bieg z książką "NAUKA CHODZENIA Z RÓŻEWICZEM"

Na zdjęciu osoby przebiegające przez linię mety z książką w ręku.
Bieg z książką fot. Andrzej Romański

VII Bieg z książką odbędzie się w sobotę 9 października 2021. Celem imprezy jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa.

W ramach imprezy odbędzie się bieg główny (z powodu reżimu sanitarnego sztafeta została odwołana).

Rok 2021 został ogłoszony m.in. Rokiem Tadeusza Różewicza, ponieważ 9 października obchodzimy setną rocznicę urodzin twórcy – dramatopisarza, scenarzysty, inicjatora teatru absurdu i jednego z najwybitniejszych poetów XX w., a także najwszechstronniejszych kontynuatorów nurtu europejskiej awangardy literackiej.

Nazwa biegu nawiązuje do wydanego w 2007 roku tomiku wierszy Nauka chodzenia. Gehen lernen. Dystans biegu odmierzany będzie w krokach. 5600 kroków to odległość między Świątynią Wang a Schroniskiem Samotnia. Zgodnie z ostatnią wolą poety – miłośnika Karkonoszy – jego prochy zostały złożone na maleńkim cmentarzu tuż przy kościele Wang w Karpaczu.

Impreza ma charakter amatorski. Przewidziano nagrody nie tylko dla najszybszych biegaczy. W klasyfikacji “z Różewiczem” wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki i specjalny przelicznik, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu. Aby wziąć udział w tej klasyfikacji trzeba pobiec z książką Tadeusza Różewicza w ręku.