Na Szlaku św. Jakuba


Z inicjatywy Programu „Absolwent UMK" Uniwersytet Mikołaja Kopernika przystąpił do sieci uczelni usytuowanych na Szlaku św. Jakuba, prowadzącym z różnych części Europy do grobu Apostoła w Santiago de Compostela. Pragniemy w ten sposób włączyć się w działania na rzecz szerzenia znajomości Dróg Św. Jakuba, pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego Rady Europy, w środowiskach akademickich Polski. Ponad 80% wszystkich pielgrzymów, osób różnych wyznań i narodowości, udających się do grobu świętego w Santiago de Compostela to studenci, pracownicy, a przede wszystkim absolwenci uczelni całego świata.

Droga św. Jakuba rozpoczyna się na progu domu pielgrzyma i kończy u grobu Jakuba Apostoła. Aspektem odróżniającym Camino de Santiago od innych szlaków pątniczych jest podróżowanie w samotności lub małych grupach. Dla absolwentów, studentów i pracowników UMK pielgrzymowanie będzie z pewnością miało wymiar duchowy, kulturowy, a także integracyjny. Każdego, kto już teraz chciałby zaplanować pielgrzymkę i szuka towarzysza lub cennej rady od tych, którzy Szlak św. Jakuba mają za sobą, zapraszamy do dyskusji na naszym Forum. Mile widziane będą także wspomnienia z podróży!

JAKUBOWA PODRÓŻ ŻYCIA

W 2013 r. dystans 4300 km na rowerze (290 godzin pedałowania, 39 dni jazdy) pokonała Anna Dolna, absolwentka administracji 2008. Obejrzyj zdjęcia (z opisem) z jej wyprawy Szlakiem z Polski do Santiago de Compostela i dalej do Fatimy!Akademicki Paszport Pielgrzyma

Dzięki Akademickiemu Paszportowi Pielgrzyma, każdy student, pracownik, a także Absolwent UMK, który wyruszy na szlak do Santiago de Compostela zyska dowód przebycia kolejnych etapów drogi. Stanie się on nie tylko pamiątką ale także dokumentem umożliwiającym korzystanie ze zniżek w opłatach za transport, zwiedzanie i noclegi oraz rabatów na zakupy i posiłki w wyznaczonych miejscach na Szlaku. Pielgrzym odwiedza znajdujące się na trasie wędrówki uczelnie, gdzie we wskazanych punktach (na UMK będzie to Centrum Promocji i Informacji) może podstemplować Paszport, kompletując w ten sposób pamiątki z całej swojej podróży. Na podstawie Paszportu, po dotarciu do celu może otrzymać świadectwo zrealizowania pielgrzymki do Grobu św. Jakuba Apostoła, tzw. Compostelę Akademicką.

Jak uzyskać Akademicki Paszport Pielgrzyma?

Na Wydziale Teologicznym UMK działa Pracownia Szlaku św. Jakuba. W listopadzie 2017 r. jej przedstawiciele odbiorą nagrodę przyznaną w międzynarodowym konkursie rządu regionalnego Galicji w Hiszpanii (10 tys. euro), która wręczona zostanie podczas najbliższego kongresu "Santiago Patronus" w Santiago de Compostela. Nagrody są przyznawane dla instytucji publicznych, naukowych, stowarzyszeń oraz twórców kultury, którzy realizują projekty dotyczące Europejskiego Szlaku Kulturowego Camino de Santiago, prowadzącego do grobu Apostoła św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela.

W skład toruńskiej pracowni wchodzą naukowcy z wielu innych wydziałów UMK, a także pasjonaci Szlaku, którzy spotykają się na comiesięcznych spotkaniach. W jej ramach realizowano międzynarodowy grant, w ramach którego analizowano odkryte inskrypcje paleochrześcijańskie w grobie św. Jakuba, a także wydano trzy tomy "Camino Polaco" z serią interdyscyplinarnych studiów historii Szlaku Jakubowego ; realizowano zajęcia dydaktyczne dla młodzieży, przeprowadzono badania socjologiczne we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych TRIC dotyczących Szlaku, a także opracowano listę pielgrzymów polskich z okresu średniowiecza i nowożytności na podstawie archiwów hiszpańskich. Obok stricte naukowej działalności Pracownia przygotowała film o Camino de Santiago w woj. kujawsko-pomorskim "Grunt to Droga" (trailer), którego reżyserem jest Teresa Kudyba. Opracowano także "grę miejską" o św. Jakubie. Owocem pracy jest również znakowanie nowych odcinków Szlaku w regionie (m.in. z Dobrzynia nad Wisłą przez Włocławek do Kruszwicy), a także wydanie pierwszego przewodnika po Camino Polaco.
Pracownią kieruje ks. dr hab. Piotr Roszak, prof.UMK.

 

Do tej pory odbyły się następujące spotkania i wycieczki związane z obecnością UMK na Szlaku św. Jakuba:

 • 20 lipca 2013 Toruń - Inowrocław
 • 24 maja 2010 Toruń, Jose Antonio Fernandez, szef Biura ds. Absolwentów Uniwersytetu Navarra w hiszpańskiej Pampelunie: "Dlaczego tak wielu zmierzało do Santiago de Compostela? Pielgrzymowanie i troska o podróżnych w średniowieczu" - wykład w cyklu Dysput Navarryjskich, godz. 19.00, Collegium Maximus, Pl. Rapackiego 1.
 • 22 maja 2010 Szafarnia - Golub-Dobrzyń "Sobota na Szlaku św. Jakuba". W programie m.in.:
  • poczęstunek w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni
  • przebycie pieszo, rowerem lub konno - 8-kilometrowego odcinka Szlaku do Golubia-Dobrzynia,
  • grochówka na rynku,
  • koncert zespołu reggae Sunflowers
  • prelekcja gościa specjalnego - Jose Antonio Fernandeza z Biura ds. Absolwentów Uniwersytetu Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, który opowiedział o Szlaku św. Jakuba z perspektywy hiszpańskiej, w tym o jego wymiarze akademickim.
   Zobacz fotorelację!

   

 • 6-7 września 2008 Olsztyn - Brodnica - Toruń 
  Zobacz relację z wycieczki!
 • 14-17 sierpnia 2008 Olsztyn - Brodnica - Toruń 
  Zobacz relację z wycieczki!
 • 1 lipca 2007 okolice Torunia