Konkurs dla dzieci absolwentów UMK z okazji Dnia Dziecka.
Zadanie rozwiązuje dziecko przy wsparciu rodzica, który wypełnia zgłoszenie konkursowe.
Zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli 4 czerwca godz. 23:59.
Regulamin
- Uczestnicy. Konkurs dla dzieci absolwentów UMK. Zadanie rozwiązuje dziecko przy wsparciu rodzica, który wypełnia zgłoszenie konkursowe.
- Czas trwania. Konkurs rozpoczyna się w czwartek 1 czerwca 2023 o godz. 16:00 i kończy w niedzielę 4 czerwca 2023 o godz. 23:59.
- Nagrody. Do wygrania jest 10 zestawów gadżetów UMK: interaktywna książka popularnonaukowa dla dzieci „Nanopolis. Uniwersum przez lupę” + karty do gry „Talia Koperniczka” w metalowym opakowaniu.
- Zadania. Aby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na 10 pytań konkursowych – dopasować podobiznę/zdjęcie naukowca/badaczki do opisu, a następnie rozwiązać rebus.
- Zgłoszenie. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić zgłoszenie konkursowe i poprawnie odpowiedzieć na pytania/zadania konkursowe. Każdy absolwent może przesłać tylko jedno zgłoszenie (pod uwagę będzie brane tylko wcześniejsze).
- Wygrana. Wygrywa 10 pierwszych osób, które prześlą poprawne odpowiedzi.
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 7 czerwca 2023. Rozwiązanie oraz wyniki zostaną opublikowane na stronie konkursu oraz na profilu na Facebooku. Laureaci zostaną powiadomieni mailowo.
- Nagrody zostaną wysłane pocztą na adres podany w zgłoszeniu konkursowym.
Formularz konkursowy: https://admin.abs.umk.pl/zgloszenie_konkursowe.php?nr=339&clean=1
Sylwetki naukowców
- Mikołaj Kopernik – astronom, prawnik, lekarz i ekonomista. Zasłynął z utworzenia heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Jest on również autorem najsłynniejszego dzieła opisującego budowę Wszechświata pt. „O obrotach sfer niebieskich”.
- Jan Szczepanik – wynalazca. Zwany jest polskim Thomasem Edisonem. W 1897 wynalazł telektroskop, jest to urządzenie pozwalające na przesyłanie udźwiękowionego kolorowego obrazu. Pierwszym jego filmem było pokazanie operacji brzucha. Był również wynalazcą kamizelki kuloodpornej.
- Jacek Karpiński – inżynier, elektronik i informatyk. Stworzył pierwszy na świecie komputer personalny o nazwie Minikomputer K-202. Wynalazł również: maszynę do przewidywania prognozy pogody, robota sterowanego głosem oraz skaner do wczytywania tekstu.
- Maria Skłodowska-Curie – chemiczka i fizyczka. Odkryła promieniotwórcze pierwiastki chemiczne: polon oraz rad. Otrzymała za nie dwie Nagrody Nobla w dziedzinach chemii, a także fizyki.
- Marian Rejewski – wynalazca, matematyki i kryptolog. W 1932 złamał kod maszyny szyfrującej o nazwie Enigma.
- Ignacy Łukasiewicz – farmaceuta, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Jego największym osiągnięciem było wynalezienie lampy naftowej.
- Jan Heweliusz – astronom. Prowadził teleskopowe obserwacje Księżyca, które zaowocowały publikacją ,,Selenografia, czyli opisanie Księżyca…”.
- Henryk Arctowski – geograf i podróżnik. Zajmował się badaniem krajów polarnych. Zaobserwował i opisał szczególny rodzaj zjawiska halo, które na jego cześć zostało nazwane łukiem Arctowskiego.
- Ernest Malinowski – inżynier. Zaliczany jest do najwybitniejszych inżynierów kolejowych w drugiej połowie XIX w. na świecie. Zasłynął dzięki budowie w Andach najwyżej ówcześnie położonej kolei świata, która do dziś uważana jest za cud techniki.
Rebus
Podpowiedź: odkryj pierwsze litery nazwisk naukowców kryjących się na puzzlach.
Rozstrzygnięcie konkursu
Nagrody otrzymują:
- Magda, lat 8, córka absolwentki Pauliny Orlińskiej
- Marcel, lat 9, syn absolwentki Eweliny Koniuszek
- Zosia, 4 lata, córka absolwentki Angeliki Sapis
- Zuzanna 10 lat, córka absolwentki Adrianny Makarewicz-Karpińskiej
- Janek, syn absolwentki Agnieszki Bożek
Gratulujemy!
Na końcu galerii znajdziecie odpowiedzi.