Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl

Konkurs dla dzieci absolwentów WYBITNI POLSCY NAUKOWCY

na grafice podobizny polskich naukowców i napis WYBITNI POLSCY NAUKOWCY

Konkurs dla dzieci absolwentów UMK z okazji Dnia Dziecka.

Zadanie rozwiązuje dziecko przy wsparciu rodzica, który wypełnia zgłoszenie konkursowe.

Zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli 4 czerwca godz. 23:59.

Regulamin

 1. Uczestnicy. Konkurs dla dzieci absolwentów UMK. Zadanie rozwiązuje dziecko przy wsparciu rodzica, który wypełnia zgłoszenie konkursowe.
 2. Czas trwania. Konkurs rozpoczyna się w czwartek 1 czerwca 2023 o godz. 16:00 i kończy w niedzielę 4 czerwca 2023 o godz. 23:59.
 3. Nagrody. Do wygrania jest 10 zestawów gadżetów UMK: interaktywna książka popularnonaukowa dla dzieci „Nanopolis. Uniwersum przez lupę” + karty do gry „Talia Koperniczka” w metalowym opakowaniu.
 4. Zadania. Aby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na 10 pytań konkursowych – dopasować podobiznę/zdjęcie naukowca/badaczki do opisu, a następnie rozwiązać rebus.
 5. Zgłoszenie. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić zgłoszenie konkursowe i poprawnie odpowiedzieć na pytania/zadania konkursowe. Każdy absolwent może przesłać tylko jedno zgłoszenie (pod uwagę będzie brane tylko wcześniejsze).
 6. Wygrana. Wygrywa 10 pierwszych osób, które prześlą poprawne odpowiedzi.
 7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 7 czerwca 2023. Rozwiązanie oraz wyniki zostaną opublikowane na stronie konkursu oraz na profilu na Facebooku. Laureaci zostaną powiadomieni mailowo.
 8. Nagrody zostaną wysłane pocztą na adres podany w zgłoszeniu konkursowym.

Formularz konkursowy: https://admin.abs.umk.pl/zgloszenie_konkursowe.php?nr=339&clean=1


Sylwetki naukowców

 1. Mikołaj Kopernik – astronom, prawnik, lekarz i ekonomista. Zasłynął z utworzenia heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Jest on również autorem najsłynniejszego dzieła opisującego budowę Wszechświata pt. „O obrotach sfer niebieskich”.
 2. Jan Szczepanik – wynalazca. Zwany jest polskim Thomasem Edisonem. W 1897 wynalazł telektroskop, jest to urządzenie pozwalające na przesyłanie udźwiękowionego kolorowego obrazu. Pierwszym jego filmem było pokazanie operacji brzucha. Był również wynalazcą kamizelki kuloodpornej.
 3. Jacek Karpiński – inżynier, elektronik i informatyk. Stworzył pierwszy na świecie komputer personalny o nazwie Minikomputer K-202. Wynalazł również: maszynę do przewidywania prognozy pogody, robota sterowanego głosem oraz skaner do wczytywania tekstu.
 4. Maria Skłodowska-Curie – chemiczka i fizyczka. Odkryła promieniotwórcze pierwiastki chemiczne: polon oraz rad. Otrzymała za nie dwie Nagrody Nobla w dziedzinach chemii, a także fizyki.
 5. Marian Rejewski – wynalazca, matematyki i kryptolog. W 1932 złamał kod maszyny szyfrującej o nazwie Enigma.
 6. Ignacy Łukasiewicz – farmaceuta, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Jego największym osiągnięciem było wynalezienie lampy naftowej.
 7. Jan Heweliusz – astronom. Prowadził teleskopowe obserwacje Księżyca, które zaowocowały publikacją ,,Selenografia, czyli opisanie Księżyca…”.
 8. Henryk Arctowski – geograf i podróżnik. Zajmował się badaniem krajów polarnych. Zaobserwował i opisał szczególny rodzaj zjawiska halo, które na jego cześć zostało nazwane łukiem Arctowskiego.
 9. Ernest Malinowski – inżynier. Zaliczany jest do najwybitniejszych inżynierów kolejowych w drugiej połowie XIX w. na świecie. Zasłynął dzięki budowie w Andach najwyżej ówcześnie położonej kolei świata, która do dziś uważana jest za cud techniki.

Rebus

Podpowiedź: odkryj pierwsze litery nazwisk naukowców kryjących się na puzzlach.


Rozstrzygnięcie konkursu

Nagrody otrzymują:

 • Magda, lat 8, córka absolwentki Pauliny Orlińskiej
 • Marcel, lat 9, syn absolwentki Eweliny Koniuszek 
 • Zosia, 4 lata, córka absolwentki Angeliki Sapis 
 • Zuzanna 10 lat, córka absolwentki Adrianny Makarewicz-Karpińskiej
 • Janek, syn absolwentki Agnieszki Bożek

Gratulujemy!

Na końcu galerii znajdziecie odpowiedzi.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.