Klub Maratoński UMK

Klub Maratoński UMK

Klub Maratoński UMK  powstał w kwietniu 2003 roku i obecnie działa w ramach Programu „Absolwent UMK". Zrzesza studentów, absolwentów i pracowników UMK uprawiających amatorsko biegi długodystansowe.

Członkowie Klubu spotykają się na wspólnych treningach oraz startują w krajowych i międzynarodowych zawodach biegowych. Organizują również wydarzenia biegowe m.in. Bieg liczby π oraz Bieg z książką. Klub Maratoński UMK był pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Półmaratonu Św. Mikołajów w Toruniu.

Do najważniejszych sukcesów Klubu należy zdobycie pucharu II Drużynowego Wicemistrza Polski w maratonie podczas XXII Maratonu Toruńskiego (29.05.2004).

Kontakt

Prezesem klubu jest  Dariusz Majchrzak


IV Bieg z książką – podsumowanie
22 maja 2018

W sobotę 19 maja 2018 odbyła się czwarta edycja Biegu z książką W STRUNĘ ŚWIATŁA organizowana przez Program "Absolwent UMK" oraz Klub Maratoński UMK przy wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Tegoroczna edycja uhonorowała Zbigniewa Herberta, nazwa biegu nawiązywała do tomiku wierszy Struna światła autorstwa poety-absolwenta UMK.

W ramach imprezy odbył się bieg główny i sztafeta.

Wyniki

Na trasie biegu głównego o długości 1 parseka (jednostka odległości używana w astronomii równa 3,2616 roku świetlnego) przyjmując skalę, w której rok świetlny odpowiada jednemu kilometrowi, czyli na dystansie 3,262 km najlepsi (wśród 87 biegnących) byli:

Kategoria OPEN mężczyzn

 • Przemysław Szpeciński, student UMK (9:58 min)
 • Maciej Tomaszewski, sympatyk UMK (10:20 min)
 • Paweł Dzięgielewski, absolwent UMK (10:47 min)

Kategoria OPEN kobiet

 • Paula Budzyńska, absolwentka UMK (13:09 min)
 • Magdalena Moltzan-Małkowska, absolwentka UMK (13:11 min)
 • Barbara Kołodziej, studentka UMK (14:20 min)

W biegu udział wzięło 39 absolwentów.

Najlepsi absolwenci UMK

 • Paweł Dzięgielewski (10:47 min)
 • Paweł Behrendt (11:13 min)
 • Piotr Rudera (11:25 min)

Najlepsze absolwentki UMK

 • Paula Budzyńska (13:09 min)
 • Magdalena Moltzan-Małkowska (13:11 min)
 • Justyna Chmielarz (14:25 min)

W dodatkowej klasyfikacji BIEGAM Z POEZJĄ udział wzięło 39 zawodników, który pobiegli z tomikiem poezji. Wyniki obliczane były na podstawie algorytmu = (czas przebycia trasy w sekundach + waga książki w gramach) / przelicznik 0,9. Wynik najbliższy 1998 rokowi uzyskała studentka UMK Ksenia Gruszecka (2007, czyli zabrakło tylko 9 pkt), kolejni byli Jerzy Łoński, Wiktoria Łysiuk, Filip Baracz i Katarzyna Ziółkowska.

Laureaci pierwszych miejsc w swoich kategoriach oraz 5 zwycięzców w klasyfikacji poetyckiej otrzymali pamiątkowe metalowe medale-zakładki, dyplomy oraz vouchery do księgarni.

Szczegółowe wyniki (PDF)

W Sztafecie z książką udział wzięło 9 drużyn, w sumie36 zawodników. Każdy z biegaczy miał do pokonania 326m. W roli pałeczki wystąpiła oczywiście książka! Najlepsza okazała się sztafeta Zabiegani z Wydziału Nauk Historycznych UMK w składzie: Piotr Rudera, Filip Baracz, Mateusz Wojciechowski, Mirosław Nowak. Zwycięska sztafeta otrzymała vouchery do księgarni oraz puchar z winogronami.

Zwycięzcą konkursu czytelniczego, który odbył się w przerwie między biegami, został Jan Chmielewski, który otrzymał książę Ukrwienia autorstwa absolwenta UMK – Janusza Leona Wiśniewskiego – z autografem pisarza.

Relacja

Dziękujemy wszystkim organizatorom, partnerom i wolontariuszom, dzięki którym udało nam się przygotować wydarzenie!

IV Bieg z książką "W strunę światła"
niedziela, 19 maja 2018, 10:00-13:15
Toruń, kampus uniwersytecki na Bielanach

IV Bieg z książką odbędzie się 19 maja 2018. Nazwa biegu nawiązuje do tomiku wierszy Struna światła autorstwa absolwenta UMK Zbigniewa Herberta, którego 20. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Dystans biegu nawiązuje do jednostki odległości używanej w astronomii – parseka. Jeden parsek to 3,2616 roku świetlnego. Przyjmując skalę, w której rok świetlny odpowiada jednemu kilometrowi, długość trasy biegu głównego wynosić będzie 3,262 km.

Impreza ma charakter amatorski, przewidziano nagrody nie tylko dla najszybszych biegaczy. W klasyfikacji "Biegam z poezją" wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego m.in. czas przebycia trasy i ciężar książki.

Szczegóły i zapisy

Treningi maratońskie
23 kwietnia 2018

Otwarte treningi Klubu Maratońskiego UMK, działającego przy Programie "Absolwent UMK", odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy sympatycy biegania, w szczególności absolwenci, studenci i pracownicy UMK. Treningi odbywają się po ścieżkach na Barbarce. Dystans wynosi ok. 11,5 km w tempie 5:40-6:00 minut/km. Poczatek o godzinie 9:00 przy Rektoracie UMK.

III Bieg z książką – podsumowanie
15 maja 2017

W niedzielę 14 maja 2017 odbyła się trzecia edycja Biegu z książką 3 MILE DLA WĘDKI organizowana w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przez Program "Absolwent UMK" oraz Klub Maratoński UMK przy wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK i Koła Naukowego Doktarantów WNEiZ UMK.

Bieg miał charakter charytatywny, uczestnicy, którzy tradycyjnie biegi z książkami, po biegu przekazali je na rzecz Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży WĘDKA w celu wzbogacenia biblioteczki książek dla dzieci i młodzieży. Wspierająca imprezę firma Wuteh przekazała Wędce regał na książki.

W ramach imprezy odbył się bieg główny i sztafeta.

Wyniki

W Biegu z książką 3 MILE DLA WĘDKI na dystansie 3 mil morskich (ok. 5,6 km) zmierzyło się 74 biegaczy. Najlepsi byli:

Kategoria OPEN mężczyzn

 • Kamil Leśniak (20:17 min)
 • Przemysław Szpeciński (20:24 min)
 • Arkadiusz Piwoński (21:25 min)

Kategoria OPEN kobiet

 • Agnieszka Łęcka (24:16 min)
 • Magdalena Moltzan-Małkowska (24:37 min)
 • Karolina Olkiewicz (27:56 min)

Szczegółowe wyniki (PDF)

W biegu udział wzięło 24 absolwentów. Na podium stanęli:

Najlepsi absolwenci UMK

 • Jerzy Nowakowski (22:33 min)
 • Piotr Rudera (22:48 min)
 • Zbigniew Moltzan (24:17 min)

Najlepsze absolwentki UMK

 • Magdalena Moltzan-Małkowska (24:37 min)
 • Milena Kulasek (28:06 min)
 • Dorota Zając (29:58 min)

W Sztafecie z książką 3 KABLE DLA WĘDKI udział wzięło 9 drużyn, w sumie 36 zawodników. Każdy z biegaczy miał do pokonania odcinek 3 kabli, czyli ok. 556 m. W roli pałeczki wystąpiła oczywiście książka! Najlepsza okazała się sztafeta Pędzące żółwie w składzie: Jarosław Sarnowski, Mateusz Orlikowski, Piotr Kiecko i Artur Kopiec. Dalsze miejsca zajęły sztafety: Wędka, Crossfit Toruń, Klub Maratoński UMK, Drużyna Kamila Leśniaka, Zabiegani WNH UMK, Wędka Juniorzy, Bezpieczniki i Czekoladki.

Relacja

Dziękujemy wszystkim organizatorom, partnerom i wolontariuszom, dzięki którym udało nam się przygotować wydarzenie!

III Bieg z książką
niedziela, 14 maja 2017, 10:00-13:00
Toruń, kampus uniwersytecki na Bielanach

III Bieg z książką odbędzie się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek na UMK (8-15 maja 2017). Celem imprezy jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa. Tegoroczna edycja ma charakter charytatywny – zbieramy książki dla Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka.

Szczegóły i zapisy

II Bieg z książką – podsumowanie
16 maja 2016

W niedzielę 15 maja 2016 odbył się II Bieg z książką "Sążnisty Sienkiewicz" organizowany przez Program Absolwent UMK oraz Klub Maratoński UMK we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W imprezie wzięło udział 118 biegaczy, który pokonali trasę z książką w ręku.

Tegoroczna edycja biegu nawiązywała do Roku Henryka Sienkiewicza. Stąd dystans do pokonania wyniósł 1846 sążni nowopolskich (3,190 km) – w odniesieniu do roku urodzenia pisarza i jednostki miary obowiązującej w tym okresie.

Nagrody – kupony do realizacji w Księgarni Uniwersyteckiej oraz zestawy gadżetów UMK przyznano w pięciu klasyfikacjach: generalnej kobiet i mężczyzn, absolwentek i absolwentów UMK oraz sienkiewiczowskiej.

II Bieg z książką SĄŻNISTY SIENKIEWICZ
niedziela, 15 maja 2016
Toruń, kampus uniwersytecki na Bielanach

Impreza organizowana przez Klub Maratoński UMK oraz Program Absolwent UMK odbędzie się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek na UMK (8-15 maja 2016). Do wspólnego biegania zapraszamy społeczność akademicką i sympatyków UMK.

Z okazji obchodów Roku Henryka Sienkiewicza dystans do przebycia wyniesie 1846 sążni nowopolskich (rok urodzenia pisarza i jednostka długości, która obowiązywała w Królestwie Polskim w tym czasie). Zawodnicy będą musieli przebyć trasę z książką w ręku.

Szczegóły i zapisy

XIII PÓŁMARATON ŚW. MIKOŁAJÓW
6 grudnia 2015
Toruń

Najbliższy półmaraton planowany jest na niedzielę 6 grudnia 2015.

Szczegóły

I Bieg z książką – podsumowanie
2 czerwca 2015

W niedzielę 31 maja 2015 odbył się Bieg z książką "70 sznurów na 70-lecie UMK" organizowany przez Program Absolwent UMK oraz Klub Maratoński UMK. W imprezie wzięło udział 56 biegaczy, który pokonali dystans 70 sznurów, czyli 3,129 km.

Wynik biegu zależał od czasu przebycia trasy oraz ciężaru niesionej ze sobą książki! Obliczano go według wzoru:

| [(ciężar książki w gramach + czas w sekundach) * przelicznik (0,942)] – 1473 |

Nagrody – kupony o wartości 100 zł do realizacji w Księgarni Uniwersyteckiej przyznano 5 zawodnikom, którzy osiągnęli wynik najbliższy rokowi urodzenia Mikołaja Kopernika (1473).

Bieg z książką "70 SZNURÓW NA 70-LECIE UMK"
niedziela, 31 maja 2015, 10:00-13:00
Toruń, kampus uniwersytecki na Bielanach

Nietypowa impreza biegowa z okazji Jubileuszu 70-lecia UMK. Wynik zawodnika zależeć będzie od czasu przebycia dystansu 70 sznurów oraz ciężaru niesionej książki!

Do wspólnego biegania zapraszamy społeczność akademicką i sympatyków UMK. Impreza bezpłatna. Obowiązują zapisy.

Szczegóły

II Toruński Bieg z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby π
14 marca 2015
Toruń

Fotorelacja

XII PÓŁMARATON ŚW. MIKOŁAJÓW
7 grudnia 2014
Toruń

Tegoroczny Półmaraton Świętych Mikołajów odbył się 7 grudnia. Bieg rozpoczął się na Rynku Staromiejskim w Toruniu, a zakończył przy hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema. Tegoroczne wyróżnienia wręczał Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn.

Najlepszą biegaczką wśród absolwentów okazała się Andżelika Dzięgiel, która zajęła 30 miejsce w klasyfikacji Open i 1 miejsce wśród Kobiet.

Zwycięzcy XII PŚM – Mistrzostwa Absolwentów UMK

Kobiety

 • Andżelika Dzięgiel, turystyka i rekreacja 2011, zarządzanie 2013 (01:22:29)
 • Marta Wójcik-Dąbrowska, filologia angielska 2007 (01:43:57)
 • Wioletta Falba, administracja 2001 (01:46:56)

Mężczyźni

 • Mariusz Ochociński, zarządzanie i marketing 1998 (01:22:58)
 • Łukasz Uldynowicz, studia podyplomowe zarządzania projektami 2010 (01:24:52)
 • Dariusz Szopiński, geografia 2006 (01:25:07)

XI PÓŁMARATON ŚW. MIKOŁAJÓW
8 grudnia 2013
Toruń

8 grudnia 2013 r. odbył się w XI Półmaraton św. Mikołajów w Toruniu. Bieg rozpoczął się na nowowybudowanym moście, a zakończył na Stadionie Miejskim. W imprezie wzięły udzial prawie 4000 zawodników. W klasyfikacji absolwenckiej na podium stanęli:
 1. Mariusz Piendyk, absolwent zarządzania i marketingu 2004
 2. Mariusz Ochociński, absolwent zarządzania i marketingu 1998
 3. Andżelika Dzięgiel, absolwentka turystyki i rekreacji 2011 

Biegam, więc jestem
25 kwietnia 2013

"Biegam, więc jestem" to tytuł filmu, prezentującego postać Witolda Orcholskiego, absolwenta filozofii i członka Klubu Maratońskiego UMK. 

Obraz w całości zrealizowali pracownicy Programu "Absolwent UMK" - Kinga Nemere-Czachowska i Piotr Waśniewski. W czerwcu 2013 r. film wyemitowała TVP Bydgoszcz. Jego premiera miała miejsce 25 kwietnia 2013 r. na Wydziale Teologicznym UMK. Tuż po niej odbyło spotkanie z Radosławem Dudyczem, dwukrotnym Mistrzem Polski w Maratonie (2009 i 2010), wykładowcą, trenerem II klasy LA, autorem wielu publikacji i opracowań na temat biegania. Najważniejsze wskazówki, porady i plany treningowe R. Dudycz przedstawił najpierw w czasie wykładu, a potem przeprowadził dla uczestników zajęcia w terenie. W spotkaniu uczestniczyło prawie 50 osób - głównie studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni. Pytaniom do mistrza nie było końca! 

Organizatorami spotkania byli: Program "Absolwent UMK" i działający w jego ramach Klub Maratoński UMK.

Na zdjęciu obok: Radosław Dudycz i Witold Orcholski
 

X PÓŁMARATON ŚW. MIKOŁAJÓW
2 grudnia 2012
Toruń

2 grudnia 2012 roku odbył się jubileuszowy X Półmaraton św. Mikołajów.

Do udziału w biegu zgłosiło się ok. 3 tys. uczestników, którzy biegli na dystansie 21,095 km.

W Mistrzostwach Absolwentów UMK zwyciężyli:

 1. Mariusz Ochociński, czas 01:17:46
 2. Paweł Szymandera, czas 01:18:24
 3. Jan Rutkowski, czas 01:19:36

Nagrody: puchary, kupony o wartości 400, 300 i 200 zł do realizacji w sieci sklepów Martes oraz kubki absolwenckie wręczał zwycięzcom prorektor UMK – prof. Włodzisław Duch.

Zobacz zdjęcia!

IX PÓŁMARATON ŚW. MIKOŁAJÓW
4 grudnia 2011
Toruń

4 grudnia 2011 roku odbył się IX Półmaraton św. Mikołajów. Posiadacze Karty Absolwenta UMK mieli bardzo dużą zniżkę w opłacie za udział w półmaratonie.

Zobacz zdjęcia ze startu!