Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Projekty i dokonania absolwentów UMK

logo zamiast zdjęcia

Charytatywne, wyczynowe, podróżnicze i kulturalne inicjatywy oraz dokonania absolwentów UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Film "Chłopi" – malowanie scen

Pięć absolwentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK brało udział w malowaniu scen do filmu „Chłopi” Doroty Kobieli Welchman i Hugha Welchmana – nowej, animowanej ekranizacji noblowskiej powieści Władysława Reymonta, która weszła na ekrany w 2023 r.: Dominika Andrzejewska, Karolina Belczyk-Behrendt, Nina Drab, Maria Kola, Aleksandra Młynarska. Poniżej prezentujemy ich wypowiedzi na temat pracy przy filmie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKA NAJ WISŁA

Janusz Marmurowicz-Voss, absolwent zarządzania UMK, latem 2020 planuje samotną 2500-kilometrową wyprawę rowerową wzdłuż Najdłuższej rzeki Polski – Wisły oraz Najdłuższej drogi krajowej nr 8 w szczytnym celu. Podczas wyprawy Janusz zbiera środki na rzecz potrzebującej rodziny z Wielkopolski. Zbiórka prowadzona jest na portalu: www.zrzutka.pl. Program "Absolwent UMK" objął patronat nad wyprawą.

Planowany termin wyprawy: 20 lipca – 7 sierpnia 2020

Wyprawa zakończyła się po pierwszym etapie (wzdłuż Wisły, z Gdańska do Polanicy Zdrój), druga część nie była się z powodów zdrowotnych, jednak Janusz nie wyklucza kontynuowania akcji w przyszłości.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

POLSKA NAJ

Janusz Marmurowicz-Voss, absolwent zarządzania UMK, latem 2019 podjął się samotnej wyprawy rowerowej do najdalszych zakątków Polski. Na ponad 3500 km trasie znalazły się najdalej wysunięte na północ, południe, wschód i zachód miejsca Polski oraz geograficzny środek Polski, największa depresja, najgłębsze jezioro i najwyższy szczyt – Rysy.

 

Podczas wyprawy Janusz zbierał środki na rzecz akcji Szlachetna Paczka. Zbiórka trwa do końca listopada 2019: www.zrzutka.pl.

Program "Absolwent UMK" był patronem wyprawy. Projekt uzyskał również patronat miasta Gdynia, z którego pochodzi Janusz.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wolontariat w Tajlandii i Kambodży

Magdalena Jakubowska ukończyła zarządzanie na UMK oraz International Management na Universite d'Angers we Francji w 2014 r. (na specjalności Financial Management and International Control). Po studiach spędziła 3 miesiące, pracując jako ratownik w jednym z największych parków wodnych w Stanach Zjednoczonych,  mimo że wcześniej panicznie bała się wody. Przez kolejne miesiące podróżowała po USA, a po powrocie do Polski rozpoczęła pracę w jednej z największych firm e-commerce w Polsce. Dwa lata później zrezygnowała z pracy (mimo licznych szkoleń, wyjazdów służbowych i awansu), aby spełnić swoje marzenie o długiej podróży do Azji Południowo-Wschodniej, o poznawaniu lokalnych kultur, obcowaniu z naturą i poznawaniu samej siebie.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Into The Dust 2015

Marta Kondracka, absolwentka socjologii, wiosną 2015 udała się w samodzielną podróż motocyklową dookoła Maroka. Celem podróży było zrealizowanie marzenia na samodzielne pokonanie motorem długiej trasy. Dodatkowo w trakcie podróży Marta zbierała informacje do opracowania przewodnika o Maroku.

 

Samotna wyprawa Marty po Maroko na motocyklu Yamaha YBR 125 trwała 35 dni, podczas której pokonała ok. 6500 km na trasie: Cadiz – Larache- Casablanca – Safi- Essaouira – Agadir – Tafraoute – Mirleft – Tan-Tan –Tarfaya –Boujdour – Dakhla – Guelmim – Tata – Foim Zguid – Zagora – Boumalne dades – Tinerhir – Erfoud –Merzouga – Midelt – Azrou – Fes – Chefchaouen – Tetouan – Tanger - Tarifa.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szkoły Świata

Roczna podróż dookoła świata rodziny Łopacińskich – absolwenta studiów MBA na UMK Wojciecha Łopacińskiego, jego żony Elizy i dwójki dzieci (Łucja 10 i Wojtek 12 lat).

W ramach swojego projektu "Szkoły Świata" podróżnicy popularyzowali polską kulturę, odwiedzając lokalne szkoły i opowiadając ich uczniom o Polsce i Toruniu. Łucja i Wojtek opowiadali rówieśnikom o swoich szkołach w Toruniu, polskich tradycjach, bajkach z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, zabawach na śniegu, biało-czerwonej fladze oraz naszym położeniu w Europie i historii.

Wyprawa rozpoczęła się 12 czerwca 2014, a Program Absolwent UMK był jej patronem.

Przebieg podróży można było śledzić na blogu Świat Łopacińskich.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Trasa Nadziei 2014

717 km z Pomorza do Chorzowa pokonała na rowerze Wioleta Krause, absolwentka pedagogiki UMK, zbierając po drodze środki na Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci.

Wyprawa łączyła jej największe pasje: pracę z dziećmi, jazdę na rowerze (wcześniej przejechała Lazurowe Wybrzeże i część Szwajcarii) oraz muzykę zespołu Cree, którego słuchała na Festiwalu im. Ryska Riedla "Ku przestrodze".

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sztafeta do Rzymu 2014

Wśród 22 biegaczy, którzy z okazji kanonizacji Jana Pawła II w kwietniu 2014 roku wzięli udział w sztafecie z Brodnicy do Watykanu, znalazło się 8 absolwentów naszej uczelni.

Dziennie biegacze pokonywali 300 km. W ciągu 7 dni, przemierzając drogi 5 krajów, pokonali dystans 2.000 km – każdy z nich łącznie przebiegł 175 km.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wędrowniccy – podróż z maluchami na krańce świata

Filip Jaworski, absolwent socjologii UMK, wraz z żoną Sylwią i trójką małych dzieci (w wieku lat 5, 3 oraz 6 m-cy) wyruszyli samochodem w trzymiesięczną podróż na wschód, obalając w ten sposób stereotypowe myślenie o braku możliwości wędrowania z dziećmi w dalekie kraje.

Wędrowniccy to pięcioosobowa rodzina, która udowadnia, że dzieci nie są żadnym obciążeniem ani w codziennym życiu, ani w ekscytujących podróżach na krańce świata!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zabiegamy o Dorotkowo 2013

Zabiegamy o Dorotkowo to projekt zainicjowany przez dwoje biegaczy – absolwenta filozofii UMK Witolda Orcholskiego z Klubu Maratońskiego UMK oraz Annę Arseniuk z Klubu TS „Opatrunki” – aby pomóc podopiecznym Fundacji na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół "Dorotkowo".

W ramach akcji Witold i Anna ukończyli cztery najtrudniejsze biegi górskie w Polsce, podczas których opowiadali o Fundacji, o dzieciakach z wadami genetycznymi (gł. z zespołem Downa), o ich wykluczeniu, o wstydzie, o problemach, kłopotach i łzach oraz możliwościach niesienia pomocy – wsparcia i zrozumienia.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Spitsbergen Polish Female Expedition 2012

Agnieszka Siejka, absolwenta bilogii 2000, wzięła udział w pierwszej kobiecej zimowej wyprawie polarnej na Newtontoppen, najwyższy szczyt Spitsbergenu (1713 m npm).

W wyprawie, która trwała od 15 marca do 10 kwietnia 2012 roku, prócz Agnieszki wzięły udział Anna Arseniuk i Dorota Horba. Panie samodzielnie, bez wsparcia z zewnątrz, przemierzyły bezkresne lody Svalbardu i zdobyły szczyt Newtontoppen 5 kwietnia 2012.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyprawa rowerowa Polska-Fatima 2008

Dystans 4300 km, 290 godzin pedałowania, 39 dni na rowerze, 1 dzień przerwy, 44 dni w drodze – absolwentka administracji 2008 Anna Dolna latem 2013 roku odbyła na rowerze podróż z Polski do Fatimy (Portugalia), poruszając się także Szlakiem św. Jakuba i odwiedzając po drodze grób Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Podróż dookoła świata Marzeny i Wojciecha 2003

W podróż dookoła świata dwoje absolwentów prawa i socjologii UMK –  Marzena Staniszewska i Wojciech Mysiara wyruszyło w czerwcu 2003 roku.

Swą wędrówkę zaplanowali jak najbliżej ludzi. Dlatego właśnie nauczyli się międzynarodowego języka esperanto by poprzez kontakt z esperantystami lepiej poznawać przemierzane kraje. Na swojej trasie spotkali także absolwentów UMK.

Program "Absolwent UMK" patronował tamtej wyprawie.

więcej informacji

Archiwum