Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Projekty i dokonania absolwentów UMK

Szkoły Świata

Zdjęcie ilustracyjne
Rodzina Łopacińskich przed wyruszeniem na wyprawę 2014

Roczna podróż dookoła świata rodziny Łopacińskich – absolwenta studiów MBA na UMK Wojciecha Łopacińskiego, jego żony Elizy i dwójki dzieci (Łucja 10 i Wojtek 12 lat).

W ramach swojego projektu "Szkoły Świata" podróżnicy popularyzowali polską kulturę, odwiedzając lokalne szkoły i opowiadając ich uczniom o Polsce i Toruniu. Łucja i Wojtek opowiadali rówieśnikom o swoich szkołach w Toruniu, polskich tradycjach, bajkach z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, zabawach na śniegu, biało-czerwonej fladze oraz naszym położeniu w Europie i historii.

Wyprawa rozpoczęła się 12 czerwca 2014, a Program Absolwent UMK był jej patronem.

Przebieg podróży można było śledzić na blogu Świat Łopacińskich.


Pomysł i założenia wyprawy

Pracując intensywnie zawodowo za mało czasu poświęcaliśmy dzieciom. W trakcie tej wyprawy chcemy to zmienić i być razem 24 godziny przez 365 dni. To nasz ostatni moment. Wkrótce Wojtek, jako dorosły nastolatek będzie miał własne pomysły na spędzanie czasu wolnego. – mówi Wojciech Łopaciński.


Podsumowanie wyprawy

Kraje

  • Odwiedzili 38 państw świata i 3 autonomicznych terytoriów (Macao, Hong Kong i Zanzibar) 60 razy przekraczali granicę. Do niektórych państw wracali po kilka razy i ledwo starczyło im miejsca w paszportach.

Podróżowanie

  • Większość przejechali na kołach, ale kilka razy płynęli statkami, w których spędzili ponad 100 godzin.
  • 14 razy lecieli samolotami, korzystając z nich głównie pomiędzy kontynentami. Najkrótszy lot trwał 45 minut i był podniebnym spacerem nad Płaskowyżem Nasca w Peru. W sumie oglądali Ziemię z góry przez 71 godzin i 45 minut, czyli prawie 3 dni.

Noclegi

  • 184 razy spali w domach odwiedzanych rodzin, 80 razy w kościołach, 33 razy w autobusach a nocy 26 spędzili w namiotach. Większość z tych “miejscówek” nie było zbyt oficjalnych, jak piasek kubańskiej plaży w Varadero, szczyt wulkanu San Pedro w Gwatemali i lodowiec Perito Moreno w Chile.
  • Kilkukrotnie nocowali u absolwentów UMK, z którymi udało im się nawiązać kontakt przez Program Absolwent UMK.

Szkoły Świata

Dzieci nie chodziły do polskiej szkoły przez cały rok, ale wizytowały w 48 szkołach w 28 państwach świata. Rekordzistą jest Kolumbia, w której mieliśmy aż 7 wykładów a najliczniejszą frekwencję mieliśmy w Ekwadorze, gdzie mały Wojtek rozśmieszał na auli 500 uczniów. Jedno z najciekawszych spotkań odbyło się w Bangladeszu. Odwiedziliśmy tam muzułmańską szkołę z nauczycielkami i dziewczynkami ubranymi w chusty. Byliśmy też w malutkiej szkole w Lokhikul w Bangladeszu, gdzie jedyny polski misjonarz w tym kraju, brat Paweł Kociołek, uczy dzieci w blaszanej salce bez okien i drzwi przy 38 stopniach gorąca i 95% wilgotności. Powiedzieliśmy im, że marzenia się spełniają, jeśli one tego same zechcą. Spotykaliśmy się z dziećmi najczęściej w szkołach podstawowych, ale mieliśmy wykłady również na uniwersytetach. Byliśmy w szkołach tylko dla dziewcząt i salezjańskich oratoriach dla chłopców. W kilku z nich Wojtek wstawał o 5 rano i przygotowywał śniadanie a wieczorem pomagał przy odrabianiu lekcji.

Wywiady

  • Rozmowa z Wojciechem Łopacińskim w Dzienniku "Nowości"
  • Rozmowa z rodziną Łopacińskich w TVP 2
  • Rozmowa z rodziną Lopacińskich w Telewizji Republika - You Tube

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.