Aktualności - Archiwum

Astronomia sto lat po Koperniku – Jan i Elżbieta Heweliuszowie

• Organizator: Książnica Kopernikańska w Toruniu (ul. Słowackiego 8, 87-100 Toruń)
  • Prowadzący: dr hab. Andrzej Strobel, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK
  • Termin: 7 kwietnia 2022, godz. 18:00 – 19:30
  • Forma: prelekcja otwarta, wstęp bezpłatny
  • Tematyka: astronomia

Porozmawiajmy o zdrowiu psychicznym

Czwartek z filozofią | Czy możliwy jest cnotliwy egoizm?

• czwartek, 17 czerwca 2021, godz. 18:30 – wydarzenie przeniesione na 16 września!
  • dr Sławomir Drelich, Katedra Myśli Politycznej, Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK
  • organizatorzy: Centrum Kultury Dwór Artusa, Instytut Filozofii UMK
  • wydarzenie organizowane dwutorowo: na żywo w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu (wstęp bezpłatny) oraz transmisja online

Dzień otwarty YUFE na UMK

Wychodząc z zarazy | Debata

Epidemie, religia i szukanie kozłów ofiarnych w antyku i wczesnym chrześcijaństwie

• poniedziałek, 7 czerwca 2021, godz. 18:00
  • dr hab. Rafał Toczko, prof. UMK, Katedra Filologii Klasycznej, Instytut Literaturoznawstwa, Wydział Humanistyczny UMK
  • prelekcja on-line na profilu facebookowym Książnicy Kopernikańskiej

,,Początki Norwegii” czy „Początki Państwa Norweskiego”

• wtorek, 2 czerwca 2021, godz. 17:00
  • prof. dr hab. Janusz Małłek, Wydział Nauk Historycznych UMK
  • wykład online z wolnym dostępem
  • wydarzenie na Facebooku

Duchowieństwo w Penitencjarii Apostolskiej

• wtorek, 25 maja 2021, godz. 15:00
  • prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, Katedra Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej, Wydział Nauk Historycznych UMK
  • wykład online z wolnym dostępem
  • wydarzenie na Facebooku

Wykłady Czwartkowe WNH UMK

Seria wykładów popularnonaukowych  online, wygłaszanych przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Historycznych UMK – reprezentantów kierunków studiów: archeologii, archiwistyki i zarządzania dokumentacją, historii, studiów skandynawsko-bałtyckich i wojskoznawstwa.

Terminy prelekcji:

• 6 i 27 maja 2021
  • 10, 17 i 24 czerwca 2021

Konstytucja 3 maja 1791 roku i konstytucje II Rzeczypospolitej

Prelekcja Mateusza Hübnera z Wydziału Nauk Historycznych UMK organizowana przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu.

Wtorki z psychologią online

Cykl ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych z zakresu psychologii prowadzony przez naukowców z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych – Instytutu Psychologii UMK.

Spotkania odbywają się we wtorki (27 kwietnia, 25 maja, 29 czerwca) o godz. 18:00 za pośrednictwem kanału You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W ich trakcie będzie udostępniony chat, na którym będzie można zadawać pytania prowadzącym. Wstęp bezpłatny.

Wczoraj – dzisiaj – Lem. Spotkanie z twórczością Lema i polską fantastyką

poniedziałek, 29 marca 2021 o godz. 18:00

Wykład dr hab. Macieja Wróblewskiego. Kierownik Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów UMK opowie o twórczości Stanisława Lema. Wykład będzie transmitowany na platformie Zoom. Link do spotkania: https://bit.ly/3lvVfNZ.

Razem w samotności – jak możemy się wspierać?

Środa, 31 marca 2021, godz. 18:00

Rok po wybuchu pandemii, w chwili, gdy znowu mamy lockdown, chcemy porozmawiać o samotności. Zmagamy się z nią wszyscy. Niezależnie od naszej kreatywności, od tego, czy jesteśmy ekstrawertykami, czy introwertykami. A przecież pandemia tylko uwypukliła problem samotności. Postaramy się ją nieco oswoić.

Zaproponujemy Wam sposoby radzenia sobie z samotnością i sposoby wzajemnego wsparcia. Szczególnie przyjrzymy się tym grupom, dla których jest największym ciężarem: młodzieży, osobom starszym i osobom narażonym na wykluczenie.

Medyczna Środa XXIX edycja online | marzec – maj 2021

Cykl ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych z zakresu medycyny prowadzony przez naukowców Collegium Medicum UMK.

Spotkania odbywają się w każdą środę o godz. 18:00 za pośrednictwem oficjalnego kanału Collegium Medicum UMK na YouTube (wykłady otwarte, bez konieczności tworzenia konta czy rejestracji).

Tydzień Mózgu

15 – 19 marca 2021

Celem Tygodnia Mózgu 2021 w Bydgoszczy i Toruniu jest popularyzacja aktualnej wiedzy o mózgu i umyśle. W ramach wydarzenia online odbędą się:

• otwarte wykłady specjalistów z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki – program
  • pokazy przygotowane przez animatorów z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – harmonogram

Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Bądź absolwentem na miarę patrona – zdobywaj nową wiedzę z różnych dziedzin w myśl dewizy UMK: Veritas in omnibus quaerenda est (We wszystkim szukaj prawdy)!

Tu znajdziesz informacje o otwartych warsztatach, szkoleniach, webinarach i wykładach prowadzonych przez naukowców UMK.