Aktualności
Tydzień Mózgu
15 – 19 marca 2021
Celem Tygodnia Mózgu 2021 w Bydgoszczy i Toruniu jest popularyzacja aktualnej wiedzy o mózgu i umyśle. W ramach wydarzenia online odbędą się:
- otwarte wykłady specjalistów z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki – program
- pokazy przygotowane przez animatorów z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – harmonogram
Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Program wykładów
Poniedziałek, 15.03.2021 - transmisja
- godz. 17.00 – "O niezwykłej relacji mózgu z muzyką" – dr Anna Antonina Nogaj – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (wydarzenie na Facebooku)
- godz. 19.00 – "Przegląd interwencji i podejść edukacyjnych korzystających z osiągnięć neuronauki" – prof. Włodzisław Duch – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (wydarzenie na Facebooku)
Wtorek, 16.03.2021 - transmisja
- godz. 17.00 – "Jak szukać dowodów w powodzi psychopedagogicznych mitów?" – dr Tomasz Witkowski – psycholog, autor książek (wydarzenie na Facebooku)
- godz. 19.00 – "Czy neuronauka poznawcza może usprawnić edukację matematyczną?" – dr Mateusz Hohol – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (wydarzenie na Facebooku)
Środa, 17.03.2021 - transmisja
- godz. 17.00 – "Podstawy wiedzy matematycznej: między naturą a kulturą" – dr Mateusz Hohol – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (wydarzenie na Facebooku)
- godz. 19.00 – "O mózgowej pornografii, rozbudzaniu nadziei i ich spieniężaniu" – dr Tomasz Witkowski – psycholog, autor książek (wydarzenie na Facebooku)
Czwartek, 18.03.2021 - transmisja
- godz. 17.00 – "Mity na temat snu, czyli o tym, jak myśleć o śnie, żeby się wyspać" – dr Kamila Łaszewska – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (wydarzenie na Facebooku)
- godz. 19.00 – "Sztuczna Inteligencja i przyszłość cywilizacji" – prof. Włodzisław Duch – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (wydarzenie na Facebooku)
Piątek, 19.03.2021 - transmisja
- godz. 17.00 – "Funkcjonowanie poznawcze pacjentów chorych przewlekle" – prof. Michał Harciarek – Uniwersytet Gdański (wydarzenie na Facebooku)
Program pokazów
Każdego dnia w trakcie trwania Tygodnia Mózgu dwa razy dziennie (o godz. 10:00 i 12:00) na kanale Youtube Młyna Wiedzy będzie można obejrzeć materiały przygotowane przez specjalistów. Podczas krótkich wystąpień ekspertów będzie można dowiedzieć się między innymi czym jest pamięć, gdzie tworzą się emocje i czy mamy wpływ na myślenie stereotypowe.
- Jak to jest, że widzimy świat w 3D?
- Zmysły ramię w ramię
- Czy dźwięki mogą być kolorowe?
- Skąd bierze się smak?
- Mózg emocjonalny
- Ach - te hormony
- Ludzki teatr
- Jak Cię widzą, czyli o stereotypach w postrzeganiu
- (za)Pamiętaj!