Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Aktualności

Wtorki z psychologią online

Zdjęcie ilustracyjne
dr Adrian Wójcik podczas wykładu "Kto nie wierzy w zmianę klimatu i dlaczego?"

Cykl ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych z zakresu psychologii prowadzony przez naukowców z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych – Instytutu Psychologii UMK.

Spotkania odbywają się we wtorki (27 kwietnia, 25 maja, 29 czerwca) o godz. 18:00 za pośrednictwem kanału You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W ich trakcie będzie udostępniony chat, na którym będzie można zadawać pytania prowadzącym. Wstęp bezpłatny.


Harmonogram spotkań

27 kwietnia, godz. 18:00 | Troska, sprawiedliwość, a może coś jeszcze… Skąd nasz umysł wie, co jest dobre, a co złe?

Pierwszy wykład, dra Tomasza Jarmakowskiego-Kostrzanowskiego, będzie poświęcony zagadnieniom związanym z psychologią moralności. Co sprawia, że uznajemy dane jedno zachowanie za moralne, a inne za niemoralne? Co sprawia, że w ocenie moralnej niektórych zachowań tak bardzo się różnimy? Czy brzydki zapach może powodować, że dane zachowanie uznamy za bardziej niemoralne? I wreszcie, co to wszystko ma wspólnego z polityką? Na te i kilka innych pytań postara się odpowiedzieć zaproszony prelegent, przedstawiając, w syntetycznej formie, najważniejsze odkrycia psychologii moralności ostatnich 30 lat i to co z nich wynika dla każdego z nas.


25 maja, godz. 18:00 | Co robi z nami pandemia – a co możemy zrobić ze sobą?

Podczas wykładu dr Bibianny Bałaj i dr Kamili Łaszewskiej dowiemy się, jak doświadczamy pandemii – jak wpływa ona na ludzi w sferze ich funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego, społecznego, jak również o tym jak odbija się to na naszym zdrowiu, choćby w zakresie jakości snu. Prelegentki opowiedzą o tym, co po roku trwającej nieprzerwanie pandemii wiadomo z badań naukowych w tym obszarze oraz na możliwych sposobach radzenia sobie z doświadczanymi trudnościami.


29 czerwca, godz. 18:00 | Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego

dr Łukasz Miciuk, Katedra Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, Instytut Psychologii, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych

Tytuł wykładu dra Łukasza Miciuka brzmi tajemniczo i intrygująco, ale z całą pewnością będzie gratką dla wszystkich zainteresowanych obszarem wiedzy stanowiącym swoisty łącznik między psychologią i filmem. Znacznie częściej eksplorowaną i szerzej znaną tematyką łączącą kino z psychologią jest analiza filmów, których tematyką są choroby psychiczne, zaburzenia, niezwykłe przypadki pacjentów.

Tu natomiast prelegent proponuje temat mniej oczywisty, który w związku z tym – jak nam się wydaje – warto spopularyzować: metafory w kinie poetyckim. Będzie to z pewnością interesujące zarówno dla słuchaczy zainteresowanych psychologią, jak i kinomanów.

pozostałe wiadomości