Gagarina 11, 87-100 Toruń
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

VIII Bieg z książką ROMANTYCZNY (K)ROK

VIII Bieg z książką odbędzie się w sobotę 8 października 2022. Celem imprezy jest upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz popularyzacja czytelnictwa.

W ramach imprezy odbędzie się bieg główny oraz bieg par mieszanych.

Nazwą biegu nawiązujemy do Roku Polskiego Romantyzmu, ogłoszonego w 2022 r. z okazji 200 rocznicy wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Dystans biegu głównego odmierzany będzie w krokach. 5466 kroków to 1822 (rok wydania Ballad i romansów) * 3 (trzech najważniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński).

Impreza ma charakter amatorski. Przewidziano nagrody nie tylko dla najszybszych biegaczy. W klasyfikacji “Romantycznej” wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki i specjalny przelicznik, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu. Aby wziąć udział w tej klasyfikacji trzeba pobiec z książką Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego lub Zygmunta Krasińskiego w ręku.

W biegu aktywny udział weźmie m.in. Marcin Ogdowski, absolwent socjologii UMK, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz i bloger, z którym tego samego dnia odbędzie się spotkanie autorskie.

Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu imprezy.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

• Termin: sobota, 8 października 2022, godz. 9:30 – 12:30.
  • Zapisy: elektroniczne do 4 października 2022 oraz osobiste w dniu biegu. Wpłaty na miejscu.
  • Miejsce: kampus uniwersytecki na Bielanach w Toruniu
    • Biuro zawodów: Biblioteka Główna UMK, ul. Gagarina 13
  • Dojazd: autobusy: 0, 17, 18, 26, 34, 36 i 40, tramwaje: 1, 4 (przystanek Aula)
  • Parking: duży bezpłatny przed Aulą UMK; stojaki rowerowe
  • Uczestnicy: studenci, absolwenci i pracownicy oraz sympatycy UMK
  • Regulamin (PDF w nowym oknie)

Program imprezy

9:00 otwarcie biura zawodów
do 10:00 zapisy nowych zawodników biegu
do 10:30 weryfikacja zawodników, wydawanie materiałów startowych
11:00 start biegu
11:45 zamknięcie mety biegu
12:00 start biegu par mieszanych
ok. 12:30 ogłoszenie wyników rywalizacji i wręczenie nagród

Książki

Trasę biegu należy pokonać, trzymając książkę w ręku. Minimalny ciężar książki to 100 gramów. Zachęcamy do przynoszenia książek jednego z trzech czołowych przedstawicieli polskiego romantyzmu, aby wziąć udział w dodatkowej klasyfikacji.

NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁA ADAMA MICKIEWICZA

• Psalmy przyszłości

Trasa i dystans

Trasa biegu

Trasa prowadzi ścieżkami leśnymi i alejkami na terenie miasteczka akademickiego na Bielanach i terenach przyległych.

Dystans biegu mierzony jest w krokach (1 krok = 75 cm = 0,75 m).

W biegu głównym do pokonania będzie dystans 5466 kroków, czyli 5466 x 0,75 m = ~ 4,1 km.

Bieg dodatkowy

Bieg par mieszanych

• W skład pary musi wchodzić kobieta i mężczyzna (z uwagi na inne możliwości fizyczne).

• Dystans wynosi ok. 400 m (534 kroki). Trasa prowadzi ścieżką leśną na terenie miasteczka akademickiego na Bielanach.
  • Zawodnicy pary biegną, trzymając końce sznurka o długości 1 m.

Bieg główny

• Klasyfikacja generalna: pamiątkowy medal oraz kupon do realizacji w księgarni o wartości 100 zł dla najszybszej zawodniczki i najszybszego zawodnika.
  • Klasyfikacja absolwencka: pamiątkowy medal oraz kupon do realizacji w księgarni o wartości 80 zł dla najszybszej absolwentki UMK i najszybszego absolwenta UMK (z Kartą Absolwenta UMK).
  • Klasyfikacja dodatkowa “ROMANTYCZNA”: pamiątkowy medal, skarpetki uniwersyteckie, oraz kupon do realizacji w księgarni o wartości 50 zł dla 5 osób biegnących z książką Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego lub Zygmunta Krasińskiego, które uzyskają najlepszy wynik po zastosowaniu algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki i specjalny przelicznik, ujawniony tuż przed startem biegu.

Bieg dodatkowy – Bieg par mieszanych

• Nagrodzone zostaną trzy najszybsze pary.
  • Nagrodę dla każdego zawodnika i zawodniczki ze zwycięskiej pary stanowi medal, dyplom oraz pakiet gadżetów uniwersyteckich o wartości:
    • I miejsce – 70 zł
    • II miejsce – 60 zł
    • III miejsce – 50 zł

Bieg główny

Obowiązuje limit 150 zawodników biegu głównego. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmowane będą od 1 września do 4 października 2022. Będą możliwe zapisy w dniu imprezy, ale za wyższą opłatą wpisową (i bez zniżki absolwenckiej).

Bieg dodatkowy par mieszanych

Obowiązuje limit 16 par zawodników. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na miejscu w dniu biegu. W skład duetu musi wchodzić kobieta i mężczyzna (z uwagi na inne możliwości fizyczne).

Wpisowe

Opłata za udział w imprezie biegowej wynosi:

• 10 zł – posiadacze Karty Absolwenta UMK, legitymacji studenta UMK, legitymacji ucznia Uniwersyteckiego Liceum Akademickiego oraz członkowie Klubu Maratońskiego UMK, zapisujący się elektronicznie do 04.10.2022 (bilet ulgowy)
  • 20 zł – pozostałe osoby zapisujące się elektronicznie do 04.10.2022 (bilet normalny)
  • 30 zł – wszystkie osoby zapisujące się w dniu biegu (bilet last minute)

Wpłaty przyjmowane będą gotówką na miejscu w dniu imprezy. Prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty. Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi ani przeniesieniu na innego zawodnika.

Uwagi końcowe

• Impreza odbędzie się bez względu na pogodę.
  • Podczas rywalizacji będzie obowiązywał ręczny pomiar czasu.
  • Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie i startują na własną odpowiedzialność.
  • Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w imprezie pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego (do 16 lat), lub muszą mieć przy sobie jego zgodę na piśmie (od 16 do 18 lat).
  • Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania biegu lub jego przerwania bez podania powodów.
  • Wiążąca i ostateczna interpretacja regulaminu przysługuje wyłącznie Organizatorowi imprezy.

Podsumowanie biegu

Kategoria OPEN mężczyzn