Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

ECHA WIELKICH MISTRZÓW

sobota, 8 kwietnia 2017

Absolwencka wycieczka autokarowa z cyklu Absolwent z kulturą do Malborka i Pelplina.


Program wycieczki

Malbork

  • zwiedzanie zamku w Malborku

Gotycki zamek w Malborku, siedziba Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, był największą ceglaną twierdzą w Europie, symbolem potęgi jednego z najbogatszych i najlepiej zorganizowanych państw średniowiecza, jego stolicą i rezydencją wielkich mistrzów, a po upadku państwa krzyżackiego – rezydencją królów polskich. nastąpiła jego dewastacja. Zaczął on pełnić rolę magazynu wojskowego i koszar. Taki stan rzeczy przerwało dopiero zajęcie Malborka przez wojska napoleońskie, które urzędowały tam do 1813 roku.

Na przełomie XIX i XX wieku dokonano gruntownej renowacji zamku. Pod koniec II wojny światowej Malbork został nazistowską twierdzą. Trwające przez kilka miesięcy działania wojenne doprowadziły do zniszczenia niemal połowy zamku.

W 1997 zamek w Malborku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W 2016 r. odrestaurowano wnętrze zniszczonego na początku 1945 roku zamkowego kościoła Najświętszej Marii Panny oraz odbudowano ponad 8–metrową figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Prace restauratorskie odbyły się też w kaplicy św. Anny, na wieży głównej zamku oraz w Wieży Kleszej i Domku Dzwonnika.

Pelplin

  • zwiedzanie Katedry w Pelplinie

Bazylika Katedralna zaliczana jest do najpiękniejszych zabytków gotyckich w Polsce. Kryje w sobie olbrzymi drewniany Ołtarz Główny, największy w tej części Europy (ze wspaniałym relikwiarzem), oraz jedne z najpiękniejszych europejkich instrumentów organowych – 42 głosowe, XVII–wieczne, barokowe organy boczne. W opackich murach usłyszeć można także dźwięki potężnych XIX–wiecznych, neogotyckich organów głównych, zaliczanych do jednych z największych na Pomorzu. W Katedrze znajdują się także m.in. piękne gotyckie stalle z rzeźbami dziwnych stworzeń , obraz “Ścięcie św. Jakuba” Bartłomiejsa Stroba – najlepszego malarza doby polskiego baroku, oraz szereg gotyckich sklepień, w tym tzw. kryształowe.

  • koncert organowy w Katedrze w Pelplinie

Repertuar koncertu organowego w wykonaniu M. Rakowskiego:

  1. J. Gruber – Preludium uroczyste
  2. F. Schubert – Ave Maria
  3. D. Buxtehude – Preludium, fuga i ciaccona
  4. J.S. Bach – Aria na strunie G
  5. Toccata – Bélier G. lub Alleluja Haendel (opr. Th. Dubois)

Koszt i zgłoszenia

Koszt udziału wynosi 80 zł na osobę. Cena obejmuje: transport autokarem, bilety wstępu, opłatę za przewodników, ubezpieczenie. Jeden absolwent UMK ma prawo zabrać jedną osobę towarzyszącą. Zgłoszenia przyjmujemy do 26 marca – obowiązuje kolejność zgłoszeń!


Relacja

fot. Anna Bielawiec-Osińska, Kinga Nemere-Czachowska

Echa Wielkich Mistrzów - 08.04.2017