Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Skołowane Majówki, Czerwcówki i Lipcówki

Skołowane Kujawy

na grafice mapa trasy rowerowej po Kujawach oraz zdjęcia kujawskich dróg i pól

16 – 19 czerwca 2022

Kujawy (ok. 250 km)


Podstawowe informacje


Koszt i zapisy

Koszt: 180 zł (pierwotnie podany). Uwaga! Z powodu zmiany ceny biletu kolejowego w maju koszt wzrósł do 190 zł.

 • W cenie: 3 noclegi (pokoje 2-osobowe w hotelach) i przejazd. Wyżywienie i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów we własnym zakresie.

Zapisy: do 27 marca 2022

 • Warunkiem przyjęcia zapisów jest wpłata zadatku w wysokości 100 zł na konto Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici nr 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695, z dopiskiem Kujawy. Brak wpłaty zadatku w tym terminie zostanie potraktowany jako rezygnacja.
 • Zgłoszenie

Program

16 czerwca 2022

Zwiedzamy: Wyjazd pociągiem z Torunia do Inowrocławia.
Dalsza trasa rowerem:
Inowrocław – Pakość – Jankowo – Strzelno – Kruszwica (50 km)

 • w Pakości:
 • w Jankowie:
  • neogotycki pałac barona von Rheinbaben z zespołem parkowym, położony na zboczach opadających wzniesień, przy jeziorze, na terenie parku krajobrazowego. Ogromny pałac został wybudowany tuż przed 1889 r. przez architekta z kręgu F. Schinkla był największą na tamte czasy budowlą pałacową w regionie pogranicza kujawsko-wielkopolskiego. Obecnie obiekt jest mocno zaniedbany i podniszczony. W parku o powierzchni 7,8 ha rośnie 900 okazałych i rzadkich drzew należących do 43 gatunków.
 • w Strzelnie:
  • rotundę św. Prokopa, największą świątynię w Polsce zbudowaną na planie koła. Jan Długosz podaje datę 16 marca 1133 jako dzień jej konsekracji.
  • bazylikę św. Trójcy – budowlę romańską z przełomu XII/XIII w., konsekrowaną w 1216 r. , ze słynnymi dwiema romańskimi kolumnami z personifikacją cnót i przywar ludzkich (wszystkich kolumn jest siedem) oraz ołtarzem Krzyża Świętego (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwią Krzyża św.).
 • w Kruszwicy:
  • Mysią Wieżę, pozostałość po zbudowanym w czasach Kazimierza Wielkiego gotyckim zamku, strzegącym pogranicza polsko-krzyżackiego. Z Mysiej Wieży roztacza się rozległa panorama na miasto, jezioro i równinę okolicznych pól. Widać też fragment mostu zwodzonego łączącego zamek z miastem.
  • kolegiatę romańską początku XII wieku, jedną z najstarszych i największych świątyń romańskich w Polsce, która pełniła rolę katedry diecezji włocławskiej, a później przez kilkaset lat była jedyną świątynią kolegiacką w granicach tejże diecezji. Posiada czworoboczną wieżę ceglaną z XVI w., która zastąpiła dwie rozebrane wieże romańskie z kamienia. Wewnątrz świątyni z drewnianym stropem znajdują się zabytki romańskie wyjątkowej rangi: dwie chrzcielnice oraz dwa stoły ołtarzowe, usytuowane w nawie poprzecznej.

17 czerwca 2022

Kruszwica – zachodnim brzegiem jeziora Gopło – Rysiówka i Nadgoplański Park Tysiąclecia – Ostrówek – promem na drugą stronę Gopła – Łojewo – Kruszwica (60 – 75 km w zależności od wariantu)

Przejazd rowerami z Kruszwicy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Gopło, skręt na północ do Rysiówki i Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, a następnie do Ostrówka, skąd promem przeprawimy się na drugą stronę Gopła.

W Łojewie zwiedzamy:

 • Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich,
 • Izbę pamięci Stanisława Przybyszewskiego, literata, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, urodzonego w Łojewie; parę kilometrów dalej w miejscowości Góra znajduje się jego grób.

18 czerwca 2022

Kruszwica – Włocławek (60 km)

Przejazd z Kruszwicy do Włocławka. Po drodze pomnik na polu bitwy z krzyżakami pod Płowcami w 1331 r. Spacer po Włocławku.

19 czerwca 2022

Włocławek – Bobrowniki – przeprawa promowa przez Wisłę do Nieszawy – Ciechocinek – Toruń (60 km)

Przejazd przez most we Włocławku na druga stronę Wisły i dalej do ruin średniowiecznego zamku
w Bobrownikach, wzniesionego prawdopodobnie przez piastowskiego księcia dobrzyńskiego Władysława Garbatego. Po wojnach polsko-krzyżackich zamek był siedzibą starosty, od XVIII wieku w ruinie. Potem przeprawimy się promem przez Wisłę do Nieszawy i dalej udamy się przez Ciechocinek do Torunia.

Istnieje możliwość skorzystania z pociągu na stacji Nieszawa Waganiec w celu powrotu do Torunia lub Aleksandrowa Kujawskiego.


Relacja

Miejsce na relację.

pozostałe wiadomości