Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Sezon 2023

Czas na Mazowsze. Podróż filmowo-literacka

Zdjęcie ilustracyjne
Dworek dr. M.Chełmońskiego w Adamowiźnie fot. Wikipedia

12 – 15 sierpnia 2023

Filmowo-literacka podróż rowerem po Mazowszu tylko dla członków Absolwenckiego Klubu Rowerowego SKOŁOWANI
Dystans wynosić będzie ok. 35-50 km dziennie, nocleg w jednym miejscu.

Podstawowe informacje

 • Dojazd: pociągiem do Sochaczewa i z powrotem (ze względu na pociąg liczba miejsc ograniczona do 12 osób)
 • Nocleg: Willa Aida, ul. Żyrardowska 12 Stare Budy
 • Kierownictwo: Agnieszka Majek, Justyna Kaminska (nocleg i bilety), Dariusz Sienkiewicz (opracowania trasy rowerowej)

Koszt i zapisy

Koszt udziału wynosi ok. 330 zł i obejmuje nocleg oraz transport PKP (w tym bilet na przewóz roweru).
Koszt udziału nie obejmuje:  wyżywienia, ubezpieczenia (we własnym zakresie) i biletów wstępu:
Pałac w Radziejowicach,  12 zł,
Termy w Mszczonowie 36 zł (2 h),
Stawisko – Muzeum Iwaszkiewicza 15/10 zł,
Centrum Folkloru Polskiego Karolin 15 zł/20 zł,
Muzeum Motoryzacji i Techniki Otrębusy 25 zł.

Zapisy do 9 lipca 2023. Wypełnij zgłoszenie

Ostatecznym potwierdzeniem udziału jest wpłata zadatku w wysokości 200 zł do dnia 9 lipca 2023 na konto Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici nr 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695, z dopiskiem MAZOWSZE. Brak wpłaty zadatku w tym terminie zostanie potraktowany jako rezygnacja.


Trasa

Sobota 12.08.23
Sochaczew – Sokule (dwór znany z filmów “Noce i dnie” oraz “Ranczo”) – Żyrardów – Stare Budy – 40 km.

Niedziela 13.08.23
Stare Budy – Brwinów (cmentarz z grobami Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów, aktora Wacława Kowalskiego, Pałac Wierusz-Kowalskich) – Muzeum Iwaszkiewiczów Stawisko – Podkowa Leśna – Otrębusy – Muzeum Motoryzacji i Techniki – Centrum Folkloru Polskiego – Stare Budy – 50 km.

Poniedziałek 14.08. 23
Stare Budy – Adamowizna – Radziejowice (pałac) – Mszczonów (termy) – Stare Budy – 45 km.

Wtorek 15.08.23
Stare Budy – Teresin (pałac) – Niepokalanów (klasztor) – Sochaczew – 35 km.


Atrakcje

 1. Żyrardów jest jedynym miastem w Polsce, którego nazwa pochodzi od nazwiska francuza Filipa de Girarda. Był on wynalazcą, który skonstruował pierwszą maszynę do przędzenia lnu. Zwiedzanie miasta. Gabinet Pisarza Pawła Hulki Laskowskiego w Oddziale Muzeum Mazowsza Zachodniego, Muzeum Lniarstwa, Kościół Matki Bożej Pocieszenia, kościół św. Karola Boromeusza, Stara Przędzalnia, Willa Dittricha, Filmy i seriale: “Strażacy”, “Archiwista”.
 2. Pałac w Radziejowicach obecnie Dom Pracy Twórczej. Znajduje się tutaj piękny park i pałac z końca XVII wieku, który został zbudowany przez prymasa Michała Radziejowskiego. W 1782 roku rezydencja przeszła w ręce Krasińskich, którzy przebudowali pałac na klasycystyczny. Bywali to tu królowie Zygmunt III Waza, Władysław IV czy Jan III Sobieski oraz Henryk Sienkiewicz, Juliusz Kossak, Jerzy Waldorff, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Chełmoński. Obecnie pałac w Radziejowicach jest siedzibą Dom Pracy Twórczej. Chlubą pałacu jest największą kolekcją płócien Józefa Chełmońskiego. (Pałac zobaczymy w filmach “Kariera Nikodema Dyzmy”,” Znachor”).
 3. Adamowizna – wieś w trzema dworami, w tym dwoma związanymi z Adamem Chełmońskim, bratem słynnego malarza Józefa Chełmońskiego. Natomiast trzeci dworek powstał dla Zofii i Gustawa Zahartów. Gustaw Zahart był warszawskim aptekarzem i właścicielem apteki na rogu Chłodnej i Wroniej. Zofia Zahart przyjaźniła się z Zofią Nałkowską, która miała we dworze swój pokój. Pisarka spędziła część okupacji w Adamowiźnie i tu powstały “Węzły życia”.
  Dworki pojawiły się w filmach “Kamienie na szaniec” oraz “Miasto 44”, Stulecie Winnych”.
  Dwór dr. Mateusza Chełmońskiego
 4. Podkowa Leśna – pierwsze miasto-ogród w Polsce, zrealizowane według koncepcji Ebenzera Howarda. Atrakcje: Stawisko- Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.W czasie drugiej wojny światowej pomieszkiwali tu Czesław Miłosz, Stanisław Dygat, Jerzy Andrzejewski, Krzysztof Kamil Baczyński, Pola Gojawiczyńska, Leon Schiller, Witold Lutosławski, Jerzy Waldorff. W latach powojennych Iwaszkiewicz dużo tworzył i udzielał się społecznie.  Zmarł 2 marca 1980 roku w Warszawie. Pochowany został na cmentarzu w Brwinowie obok swojej żony Anny. Zobaczymy również zabytkową willę “Aidę”, wybudowana przez Stanisława Lipopa, i inne atrakcje.
 5. Brwinów – wraz z Podkową Leśną i Milanówkiem tworzą Trójmiast Ogrodów. Na cmentarzu w Brwinowie pochowani zostali Anna i Jarosław Iwaszkiewicz oraz znany aktor Wacław Kowalski. Pałac Wieruszy-Kowalskich podczas bitwy pod Brwinowem pełnił funkcję szpitala polowego.
 6. Otrębusy – Muzeum Motoryzacji i Techniki
 7. Sokule We wsi znajduje się dwór z XIII wieku, który był wielokrotnie wykorzystany jako plener filmowy dla seriali “Noce i dnie” oraz “Ranczo”.
 8. Guzów uznany za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Około 1765 roku Andrzej Ogiński postawił tu pierwszy dwór, który pod koniec XIX wieku został przebudowany na modłę zamków francuskich przez Feliksa Sobańskiego wg. projektu Władysława Hirszela. W tym czasie powstał również ogród angielski. Po wojnie pałac został odebrany rodzinie Sobańskich i urządzono w nim szkołę, a potem uległ zniszczeniu. Obecnie jest remontowany przez rodzinę Sobańskich, której udało się odkupić swoją własność. (Pałac pojawia się w filmie “Klucznik” i serialu “Ekstradycja”).
 9. Grodzisk Mazowiecki Willa “Foksal”, Willa “Wajdy” (“Trzy kolory. Biały”,”Ostatni dzwonek”).

pozostałe wiadomości