Najlepsi absolwenci UMK
Najlepsi Absolwenci i Absolwentki w roku akademickim 2023/2024
Najlepszym absolwentem UMK w minionym roku akademickim został mgr inż. Mateusz Kowalski, który ukończył studia II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i geozarządzanie, uzyskując średnią ocen 4,93.
Najlepsi Absolwenci i Absolwentki na Wydziałach
W roku akademickim 2023/2024 najlepszymi absolwentami i absolwentkami na Wydziałach zostali:
- Wydział Chemii, mgr Julia Moszczyńska
- Wydział Farmaceutyczny, mgr Krystian Krolik
- Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, mgr Agata Markowska-Kacprzak
- Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej, inż. Marcin Makowski
- Wydział Humanistyczny, mgr Aleksandra Malich
- Wydział Lekarski, lek. Aleksandra Białczyk
- Wydział Matematyki i Informatyki, mgr Łukasz Kotlewski
- Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, mgr Agata Wikarska
- Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, mgr Natalia Petrykowska
- Wydział Nauk Historycznych, mgr Mikołaj Dobek
- Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, mgr Marta Banasiak
- Wydział Nauk o Zdrowiu, dr Aleksandra Jaworska-Czerwińska
- Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, mgr inż. Mateusz Kowalski
- Wydział Prawa i Administracji, mgr Wojciech Rudnik
- Wydział Sztuk Pięknych, lic. Jakub Krawczak
- Wydział Teologiczny, mgr Dominik Chodkowski
Marta Banasiak
Absolwentka bezpieczeństwa wewnętrznego 2024
na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK
Ukończyła kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne z ogólnym wynikiem studiów 4,95. Pracę magisterską pod opieką prof. dr hab. Michała Klimeckiego napisała nt. „Środowiska LGBT+” w Polsce w perspektywie bezpieczeństwa społecznego RP”. W międzyczasie rozpoczęła kolejny kierunek studiów – politologię, konstruując pracę pod pieczą dr hab. Michała Strzeleckiego prof. UMK pt. „Rola memów politycznych w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2023 roku”.
W roku akademickim 2022/2023 przyznano jej tytuł Najlepszej Studentki Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Pełniła także funkcję przedstawiciela samorządu studenckiego Rady Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji oraz Rady Dyscypliny Nauki o Bezpieczeństwie. W tym samym roku została powołana do pełnienia funkcji Członka Wydziałowej Komisji Stypendialnej Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Czterokrotna laureatka Stypendium Rektora UMK dla najlepszych studentów. Za działalność organizacyjną, a także zaangażowanie na rzecz Alma Mater, została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Rektora na rzecz społeczności akademickiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Od roku 2023 pełniła funkcję Członka Zarządu Koła Naukowego Służb Mundurowych działającego przy Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie. Z ramienia KNSM była współorganizatorką oraz koordynatorką wolontariatu takich inicjatyw jak: „Warsztaty Naukowe dla Szkół Mundurowych”, „Operacja Rekrutacjaʼ24” oraz Interdyscyplinarnej konferencji studenckiej „Czerwiec’89. Transformacja systemowa w Polsce”.
W swoim dorobku posiada publikacje znajdujące się w czasopismach z list ministerialnych. Brała także czynny udział w konferencjach naukowych m.in. podczas XI Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego. Od października jest doktorantką w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych (dyscyplina: nauki o bezpieczeństwie), a jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół mniejszości etnicznych – głównie społeczności romskiej.
Prywatnie miłośniczka kotów, kinomanka, a z zamiłowania cukiernik.
Aleksandra Białczyk
Absolwentka kierunku lekarskiego 2024
na Wydziale Lekarskim CM UMK
Aleksandra Białczyk ukończyła studia na kierunku lekarskim z wynikiem bardzo dobrym. W ich trakcie otrzymała Stypendium Ministra Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe, a także trzykrotnie przyznano jej Stypendium Rektora dla Najlepszych Studentów. Jej osiągnięcia zostały również docenione tytułem „Student Naukowiec" w XI plebiscycie Pro Juvenes, organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz tytułem Finalistki XV edycji konkursu Studencki Nobel w kategorii Medycyna i Farmacja. Ponadto, została stypendystką X edycji programu Liderzy Ochrony Zdrowia, organizowanego przez Fundację im. Lesława A. Pagi, którego celem jest kształcenie przyszłych liderów w sektorze healthcare. W 2024 roku została nominowana jako wzór studenta w kategorii „Student na 5+" podczas V Gali Copernicana.
Była aktywnym członkiem pięciu Studenckich Kół Naukowych oraz przewodniczącą SKN Promocji Zdrowia i SKN Dermatologii. W latach 2022-2023 pełniła funkcję członka zarządu w Studenckim Towarzystwie Naukowym Collegium Medicum UMK.
Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na dermatologii, szczególnie poszukiwaniu opcji terapeutycznych w leczeniu bielactwa nabytego, a także endokrynologii oraz nowych technologiach w medycynie. Jej dorobek naukowy obejmuje współautorstwo 13 artykułów naukowych oraz rozdziału w monografii „Dermatologia pediatryczna w teorii i przypadkach”. Sumaryczny wskaźnik IF jej prac wynosi 17,9; punktacja MNiSW: 910 punktów; h-index: 4. Aktywna uczestniczka ponad 10 konferencji naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, gdzie zdobywała liczne wyróżnienia. W 2022 i 2023 roku pełniła rolę ambasadora międzynarodowej konferencji McMaster International Review Course in Internal Medicine.
Była członkiem zespołu badawczego w ramach wieloośrodkowego badania klinicznego ELECTRA-SIRIO finansowanego przez Agencję Badań Medycznych oraz współrealizowała badanie „Ocena zwłóknienia wątroby w populacji osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej” w ramach ministerialnego programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Dodatkowo wraz z zespołem studentów z SKN Dermatologii otrzymała dwa granty na Studenckie Badania Naukowe.
Prywatnie miłośniczka kinematografii, polskiego designu oraz kawy speciality. Obecnie lekarka stażystka w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy oraz doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, gdzie realizuje badanie dotyczące wpływu substancji immunomodulujących na aktywność bielactwa nabytego.
Dominik Chodkowski
Absolwent kierunku nauki o rodzinie 2024
na Wydziale Teologicznym UMK
Dominik Chodkowski jest absolwentem prawa oraz nauk o rodzinie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia na kierunku nauki o rodzinie ukończył ze średnią 4.94 oraz oceną bardzo dobrą z pracy dyplomowej pt. „Kościół Katolicki w krajowym systemie przeciwdziałania przemocy domowej w Polsce”.
Prelegent podczas licznych konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz krajowym. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół systemu reagowania i zwalczania przemocy domowej. Aktywnie zaangażowany i nagrodzony przez Rektora UMK za działalność na rzecz społeczności akademickiej. Ambasador Unijnego Dialogu Młodzieżowego.
Za swoje osiągnięcia naukowe nagradzany stypendiami Ministra, Marszałka Województwa, Prezydenta Miasta Torunia, Rektora UMK, a także fundacji im. Janusza Korczaka.
Obecnie doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UMK, autor kilku rozdziałów w monografiach naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego, międzynarodowego, prawa rodzinnego, mediacji, a także o tematyce familiologicznej.
Mikołaj Dobek
Absolwent archeologii 2024
na Wydziale Nauk Historycznych UMK
Od najmłodszych lat interesował się archeologią i już w czasach szkolnych uczestniczył jako wolontariusz w badaniach prowadzonych na terenie rodzinnego miasta i okolicy. W 2019 r. rozpoczął studia na toruńskim Uniwersytecie, gdzie trafił pod skrzydła swojej promotor, prof. Małgorzaty Grupy.
Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w badaniach archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii UMK w Szczuczynie, Łukowie, Porębie Dzierżnej, Bydgoszczy-Fordonie, Kałdusie oraz Płocku. Dodatkowo wielokrotnie brał udział w pracach organizowanych przez podmioty zewnętrzne.
Jego naukowe zainteresowania skupiają się na badaniu średniowiecznej i nowożytnej Polski poprzez pryzmat kultury funeralnej. Swoją archeologiczną wiedzę rozwijał w kierunku badań kościołów, konserwacji zabytków archeologicznych i wiedzy o nowożytnej modzie. W 2022 r. kierował projektem „At the intersection of faiths and cultures – research on history of St.Dominic’s Church in Płock” realizowanym w ramach funduszu „Grants4NCUStudents”. Temat oscylował wokół jego innych zainteresowań badawczych, czyli historii Płocka oraz życia monastycznego w średniowiecznej Polsce. Podczas studiów magisterskich skupił się na opracowaniu wyników tych badań, czego efekt stanowi praca magisterska pt. „Archeologia podominikańskiego kościoła pw. św. Dominika w Płocku”.
Jest autorem bądź współautorem dwunastu publikacji naukowych opublikowanych w latach 2020 – 2024. Wielokrotnie brał udział w międzynarodowych konferencjach naukowych, m.in sześciokrotnie referując na EAA Annual Meeting oraz trzykrotnie na Post-Medieval Archaeology Congress. Archeologię promował również poprzez współprace z Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy Dla Niepełnosprawnych „De Facto”, a także uczestnicząc w przygotowaniu Dni Wydziału czy sesjach promujących Wydział Nauk Historycznych.
W maju 2022 r., wraz ze swoją przyjaciółką – studentką Wydziału Humanistycznego UMK – Danką Greding, założył Teatr Studencki UMK „Antrakt”, który zrzesza studentów chcących rozwijać swoją kreatywność i artystyczne talenty. 10 czerwca 2022, na deskach toruńskiej Od Nowy, miała miejsce premiera pierwszej sztuki ich autorstwa – „Tajemnej Historii”. Kolejnymi realizacjami Antraktu były spektakle „Cyjanek Potasu” J, J. A, Millana (reż. Palina Kuzemchyk) i „Legenda o Karmazynie”. Ostatni, napisany wspólnie przez twórców teatru dramat, został nagrodzony Grand Prix oraz Nagrodą Publiczności na 12. Studenckiej Wiośnie Teatralnej „Pre-teksty”, organizowanej przez ACKiS „Chatka Żaka” w Lublinie. Toruński teatr studencki w ciągu dwóch lat swojej działalności ośmiokrotnie wystąpił na deskach lokalnych instytucji kultury, a także uczestniczy w innych akcjach promujących UMK. Inicjatywa ta wciąż dynamicznie się rozwija, pracując nad kolejnymi spektaklami.
Poza archeologią i teatrem Mikołaj żywo interesuje się muzyką, kolekcjonuje płyty i gra na gitarze w zespole Etterklang. Pasjonuje się turystyką górską, literaturą, a także sportem i ruchem Ultras (jest kibicem Wisły Płock).
Aleksandra Jaworska-Czerwińska
Absolwentka pielęgniarstwa 2024
na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMK
Ukończyła studia na kierunku pielęgniarstwo ze średnią 4,85. W ramach pracy dyplomowej przeprowadziła badania oceniające funkcjonowanie chorych z cukrzycą typu 2 oraz przygotowała manuskrypt, który został opublikowany w wersji anglojęzycznej w czasopiśmie naukowym Medical Research Journal. Już po zakończonych studiach magisterskich, w ramach przeprowadzonych badań, powstała kolejna praca opublikowana w czasopiśmie naukowym ze wskaźnikiem Impact Factor.
Absolwentka ratownictwa medycznego (studia 1 stopnia), zdrowia publicznego (studia 2 stopnia) oraz studiów doktoranckich (studia 3 stopnia). W 2022 roku obroniła rozprawę doktorską pt. „Czynniki ryzyka oraz następstwa głębokiej hipotermii”, której promotorem była prof. dr hab. n. med. Maria Kłopocka.
Była laureatka Stypendium Rektora UMK dla najlepszych studentów. Autorka kilkunastu publikacji naukowych.
Na co dzień pracuje w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii 10 WszK z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy na stanowisku pielęgniarki specjalistki. Jest społecznym edukatorem diabetologicznym – przeprowadza szkolenia dla nauczycieli uczniów z cukrzycą typu 1 w placówkach oświatowych oraz wspiera wiedzą i doświadczeniem rodziny młodych diabetyków. Od kilku miesięcy pracuje również na stanowisku asystenta w Katedrze Ratownictwa Medycznego.
W życiu prywatnym spełniona żona oraz mama dwójki dzieci: syna Igora oraz córki Alicji. Uwielbia koty, dobrą kawę oraz muzykę rockową.
Jestem szczęśliwa, że mogę wykonywać zawód pielęgniarki. Niesienie pomocy potrzebującym oraz bliski kontakt z ludźmi jest dla mnie inspiracją oraz motywacją do dalszego rozwoju. Praca w szpitalu wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym, jednak każdy przypadek powrotu pacjenta do zdrowia dodaje mi sił i przynosi wiele satysfakcji.
Łukasz Kotlewski
Absolwent matematyki (specjalność teoretyczna) 2024
na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK
Ukończył studia II stopnia na kierunku matematyka ze specjalnością teoretyczną oraz wynikiem bardzo dobrym. Pracę magisterską pt. „Miary konforemne dla przekładań odcinków” napisał pod opieką dr. Przemysława Berka i obronił również na ocenę bardzo dobrą. W trakcie studiów był wykonawcą w projekcie NCN OPUS-23 pt. „Potoki translacyjne na powierzchniach i ich zastosowania do problemów w układach dynamicznych” kierowanym przez prof. dr. hab. Krzysztofa Frączka. Był laureatem Stypendium JM Rektora dla najlepszych studentów, a za znaczące osiągnięcia otrzymał Stypendium Ministra w roku akademickim 2022/2023.
Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół układów dynamicznych i teorii ergodycznej. Podczas studiów z sukcesami brał udział w międzynarodowych zawodach matematycznych, zdobywając liczne medale np. złoty medal w części indywidualnej na ISTCiM w Katowicach. Dodatkowo, brał udział w konferencjach naukowych oraz był aktywnym członkiem Koła Naukowego Matematyków WMiI UMK.
Obecnie kontynuuje badania na studiach doktoranckich w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis”, gdzie realizuje projekt pt. „Perturbacje potoków lokalnie hamiltonowskich oraz uogólnione przekładania odcinków” pod opieką prof. dr. hab. Krzysztofa Frączka.
Mateusz Kowalski
Absolwent gospodarki przestrzennej i geozarządzania 2024
na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK
Studia II stopnia ukończył ze średnią ocen 4,93. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół planowania przestrzennego i zagadnień związanych ze środowiskowym rozwojem miast.
Jest współautorem artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach (łączny IF: 15,989; pkt MNiSW: 580). Brał także czynny udział w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych. Ponadto był wykonawcą w dwóch grantach, m. in. w projekcie pt. „Toward inclusive urban mobility – a study of accessibility for people with disabilities in Toruń, Poland.” realizowanym przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu. Projekt odbywał się w ramach inicjatywy „Impetus for Citizen Science” wdrażanej przez King’s College London wraz z instytucjami partnerskimi i dofinansowanej z Programu Ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”.
Aktywnie uczestniczył w życiu studenckim, m.in. jako starosta roku, członek Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego, prezes Studenckiego Koła Naukowego "Kreatorzy Przestrzeni" oraz członek uniwersyteckiego zespołu UrbanLab. Ponadto jest działaczem organizacji i stowarzyszeń międzynarodowych: International Academic Association on Planning, Law, and Property Rights oraz The Biophilic Society.
Za osiągnięcia naukowe podczas studiów II stopnia otrzymał dwukrotnie stypendia: JM Rektora UMK, Miejskiego Programu Stypendialnego dla studentów toruńskich uczelni wyższych, a także Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W roku 2024 został zakwalifikowany na studia w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium UMK, podczas których będzie realizował badania dotyczące środowiskowego, społecznego oraz przestrzennego wymiaru miast polskich oraz europejskich, pod kierunkiem dra hab. inż. Krzysztofa Rogatki, prof. UMK.
Jakub Krawczak
Absolwent architektury wnętrz 2024
na Wydziale Sztuk Pięknych UMK
Ukończył studia licencjackie na kierunku Architektura Wnętrz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był dwukrotnym stypendystą Rektora, a także dwukrotnym laureatem nagrody dydaktycznej im. prof. Stefana Narębskiego za pierwszy i trzeci rok studiów. Jego dyplom licencjacki zdobył wyróżnienie i obecnie kontynuuje edukację na studiach drugiego stopnia na tym samym kierunku.
Podczas studiów aktywnie uczestniczył w kole artystyczno-naukowym „Przestrzeń" oraz brał udział w licznych konkursach i wystawach z zakresu projektowania i architektury. Zajął I miejsce w konkursie projektowym pt. „STARE DREWNO, MŁODY TALENT” w kategorii „Nowoczesne spojrzenie na kuchnie z wiekowego drewna”, za projekt „RUSTYKALNA FUZJA”, skierowanym do studentów architektury i projektowania, organizowanym przez Regalia Polska Manufaktura.
W 2023 roku brał udział w programie „Staże na Wydziale Sztuk Pięknych” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu pn. „Universitas Copernicana Thoruniensis In Futuro II –modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni". Dzięki temu miał okazję odbyć staż zawodowy w jednym z toruńskich biur architektonicznych.
Obecnie pracuje w biurze projektowym zajmującym się architekturą wnętrz, przygotowując projekty wnętrz prywatnych - mieszkań, domów oraz miejsc użyteczności publicznej dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw.
Poza architekturą wnętrz interesuje się również projektowaniem graficznym oraz modelowaniem 3D. W ostatnich latach realizował projekty z zakresu projektowania graficznego, malarstwa cyfrowego i modelowania 3D, opracowując różnorodne materiały graficzne do publikacji internetowych i drukowanych.
Krystian Krolik
Absolwent farmacji 2024
na Wydziale Farmaceutycznym CM UMK
Ukończył studia jednolite magisterskie na kierunku Farmacja z wynikiem bardzo dobrym. Podczas studiów czterokrotnie otrzymał Stypendium rektora za wyniki w nauce. Z oceną bardzo dobrą obronił pracę magisterską pt. „Charakterystyka fitochemiczna i aktywność antyoksydacyjna kory wybranych gatunków rodzaju Salix zebranych w różnych okresach wegetacji”.
W roku akademickim 2020/2021 był członkiem Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Od roku 2021 należał do Studenckiego Koła Naukowego Botaniki Farmaceutycznej, gdzie w latach 2022-2023 pełnił funkcję przewodniczącego. Należąc do Koła brał czynny udział w badaniach terenowych zasobów populacyjnych Arnica montana L. na stałej powierzchni badawczej w Konopatach (Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy). Uczestniczył również w organizacji czterech edycji (IX-XII) konkursu fotograficznego „Niezwykły świat roślin leczniczych”, skierowanego do studentów i pracowników CM UMK oraz uczniów liceów ogólnokształcących z regionu. W 2022 roku brał aktywny udział w spotkaniach promujących Wydział Farmaceutyczny w szkołach średnich.
Jego aktywność w badaniach naukowych zaowocowała współautorstwem dwóch pełnotekstowych publikacji w czasopismach naukowych Molecules oraz International Journal of Molecular Sciences o łącznej punktacji 280 punktów MNiSW. Jest także współautorem dwóch rozdziałów w monografiach naukowych. W 2023 roku wygłosił referat podczas IV Ogólnopolskiego seminarium z historii farmacji „Zielarstwo i ziołolecznictwo. Przeszłość – teraźniejszość”.
Obecnie kontynuuje ścieżkę naukową w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu realizując projekt „Ocena przydatności farmaceutycznej wybranych gatunków rodzaju Salix L.”.
Marcin Makowski
Absolwent fizyki technicznej 2024
na Wydziale Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej
Od pierwszego roku studiów pracuje w grupie badawczej prof. Piotra Wcisło i uczestniczył w projekcie badawczym pn. „Rozpraszanie kwantowe optycznie wzbudzonych molekuł - obliczenia z zasad pierwszych i ultradokładne pomiary dla układów molekularnych istotnych w badaniach atmosfer Ziemi, planet i egzoplanet".
Aktualnie bierze udział w projekcie pn. „Ultradokładna spektroskopia prostych molekuł dla badań podstawowych - kriogeniczny spektrometr bazujący na wnęce optycznej o bardzo wysokiej finezji". W ramach pracy w grupie badawczej, prezentował uzyskiwane wyniki badań na konferencjach: Cavity Enhanced Spectroscopy 2022 (Lecco, Włochy), High Resolution Molecular Spectroscopy 2023 (Dijon, Francja) oraz High Resolution Molecular Spectroscopy 2024 (Bolonia, Włochy). Na wszystkich konferencjach wygłaszał tzw. "contributed talk", czyli referat.
Jest również współautorem publikacji: „Cryogenic mirror position actuator for spectroscopic applications". Jego wkład polegał na przygotowaniu układu eksperymentalnego do interferometrycznego pomiaru efektywności piezoelektryka oraz na akwizycji danych pomiarowych.
Dwukrotnie uzyskał Stypendium Ministra, czterokrotnie Stypendium Rektora, oraz dwukrotnie Stypendium Prezydenta Miasta Torunia. W ostatnim czasie zaczął również uczestniczyć w pracach nad projektem prof. Wcisło H2TRAP „New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen” finansowanym przez ERC - w ramach projektu planuje się spułapkować molekułę wodoru.
Aleksandra Malich
Absolwentka filologii polskiej 2024
na Wydziale Humanistycznym UMK
Absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją copywriting i nowe edytorstwo. Ukończyła kierunek ze średnią 5.0. W trakcie studiów była przewodniczącą Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego i zaangażowała się w pracę koła Badaczy i Badaczek Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej. Uczestniczyła w ośmiu konferencjach naukowych i jest autorką pięciu artykułów, publikowanych m.in. w czasopiśmie „Wiek Oświecenia”. Do jej zainteresowań akademickich należą stereotypy dotyczące Żydów i Żydówek występujące w literaturze polskiej, a także feminizm, postkolonializm i nowy historyzm.
Obecnie rozwija swoje badania w zakresie tematyki inności i stereotypów w kontekście postaci żydowskich w XIX wieku w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych – Academia Artium Humaniorum.
Prywatnie – zaangażowana w działalność stowarzyszenia możeMY i Instytutu Lumere, a także wielbicielka smacznej kawy i dobrych książek (ostatnio głównie historycznych, chociaż dobrym kryminałem też nie pogardzi).
Agata Markowska-Kacprzak
Absolwentka pedagogiki specjalnej 2024
na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK
Na początku studiów dołączyła do Koła Naukowego Młodych Pedagożek i Pedagogów Specjalnych, którego opiekunką jest dr hab. Ditta Baczała, prof. UMK. Jej aktywność zaczęła się od udziału w projektach organizowanych przez innych członków koła, takich jak prowadzenie warsztatów związanych z kierunkiem studiów oraz uczestnictwo w spotkaniach w placówkach oświatowych.
W miarę zdobywania doświadczenia, ze wsparciem prof. Baczały, rozpoczęła prowadzenie własnych badań, brała udział w konferencjach krajowych i realizowała autorskie oraz współautorskie projekty, skupiające się na pracy z osobami z niepełnosprawnościami, w tym w spektrum autyzmu, a także szeroko pojętej działalności społecznej i wolontaryjnej. Brała też udział w konkursach indywidualnych i grupowych odbywających się na uczelni UMK. Jej wytrwałość została nagrodzona grantem na indywidualny projekt badawczy otrzymanym dzięki wygranej w konkursie "Grants4NCUStudents". Wraz z zespołem zdobyła także 2 miejsce w konkursie pt. "Moja Firma - Mój Startup".
Od drugiego roku studiów rozpoczęła pracę w zawodzie związanym ze studiowanym kierunkiem, co tylko utwierdziło ją w przekonaniu, że wybrane studia były trafna decyzją. Przed trzecim rokiem postanowiła poszerzyć swoje kwalifikacje, zapisując się do szkoły policealnej na kierunek terapia zajęciowa. Zdobyte tam umiejętności pozwoliły jej znaleźć wymarzoną pracę jako instruktorka pracowni rozwijania twórczości w jednym z toruńskich stowarzyszeń, których projekty skierowane są do osób z niepełnosprawnościami.
Była liderką w projekcie Asystent Studenta z ASD, co zaowocowało stworzeniem społeczności osób studiujących w spektrum autyzmu na UMK oraz publikacją „Przewodnika o ASD" (ang. Autism Spectrum Disorder, zaburzenia ze spektrum autyzmu), który jest dostępny na stronach uczelni. Obecnie kontynuuje pracę przy projektach badawczych, które rozpoczęła jeszcze w czasie studiów.
Czas spędzony na UMK był bardzo intensywny, ale dzięki wszystkim podejmowanym aktywnościom poznałam wspaniałych ludzi, zdobyłam cenne doświadczenie oraz praktyczną wiedzę, którą dalej chcę poszerzać. Obecnie pracuję jako nauczyciel w jednej ze szkół specjalnych w Toruniu. Zostanie nauczycielką było moim marzeniem, które przeobraziłam w cel, a ten cel udało mi się osiągnąć.
Julia Moszczyńska
Absolwentka chemii 2024
na Wydziale Chemii UMK
Ukończyła studia na kierunku chemia z wynikiem bardzo dobrym. Obroniła pracę magisterską zatytułowaną „Multifunkcyjne katalizatory węglowe – klucz do dekarbonizacji przemysłu energetycznego”. Jest laureatką stypendiów Ministra, Rektora oraz Prezydenta Miasta Toruń dla najlepszych studentów. Dążąc do ciągłego samorozwoju podczas studiów magisterskich rozpoczęła równolegle drugi kierunek – chemię medyczną.
Jej zainteresowania trudno sprecyzować, nie potrafi długo wysiedzieć w jednym miejscu, dlatego realizowała wiele projektów badawczych o różnej tematyce. Jej praca licencjacka, dotycząca nanostrukturalnego tlenku miedzi(II), została nagrodzona w licznych konkursach takich jak „3W:Woda, Wodór, Węgiel” oraz „Złoty Medal Chemii”.
W ramach programu Studia z Mentorem prowadziła badania w tematyce otrzymywania zielonego paliwa wodorowego z ciekłych nośników, które stały się podstawą do powstania kilku artykułów naukowych. Jest także w trakcie realizacji dwóch projektów grantowych Grants4NCUStudents, których wyniki na pewno zostaną opublikowane. Brała udział w wielu konferencjach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Głównym bohaterem większości projektów badawczych jakie podejmuje jest plazma niskotemperaturowa oraz jej wszechstronne zastosowania.
Na studiach angażowała się w działalność Studenckiego Koła Naukowego Chemików działającego przy Wydziale Chemii UMK, jako członkini zarządu. Była także uczestniczką komitetu organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu Pokazów Chemicznych. Obecnie kontynuuje edukację w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Kiedy wychodzi z laboratorium przeobraża się w szalonego cukiernika. W wolnych chwilach uwielbia bieganie oraz aerial – taniec na szarfach.
Natalia Jabłońska (Petrykowska)
Absolwentka finansów i rachunkowości 2024
na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK
Ukończyła studia na kierunku finanse i rachunkowość z wynikiem 4,87. W trakcie ich trwania uczestniczyła w licznych warsztatach i spotkaniach organizowanych dla studentów Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, zdobywając tym samym dodatkową wiedzę i doświadczenie oraz poszerzając swoje kompetencje.
Dwukrotnie otrzymała stypendium rektora dla najlepszych studentów. Brała udział w programie „YES 4 YETI”, spotkaniach w firmie Norian, a także była zaangażowana w projekt „Universitas Copernicana Thoruniensis In Futuro II - modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni". Dodatkowo udzielała się podczas webinarów Warszawskiego Instytutu Bankowości.
W lutym 2024 roku uczestniczyła w V Konferencji Młodych Księgowych Toruńskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, reprezentując tym samym WNEiZ UMK. Zajęła tam drugie miejsce za wygłoszony referat pt. ,,Usługi finansowo-księgowe w świetle robotyzacji”.
Do jej zainteresowań naukowych należą usługi finansowo-księgowe, Lean Management, a także rachunkowość zarządcza i organizacja procesów produkcyjnych. W wolnych chwilach lubi podróżować, uprawiać sport albo obejrzeć dobry film, a dodatkowo angażuje się w robótki ręczne.
Obecnie pracuje w ośrodku szkoleniowym, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem dofinansowań na szkolenia i rozliczaniem tych dofinansowań w ramach projektów unijnych. Znaczną część codziennych obowiązków zawodowych stanowi kontakt z klientem i z różnego rodzaju przedsiębiorstwami. W przyszłości chciałaby dalej rozwijać swoje pasje i zainteresowania, jak również zdobywać wiedzę i nowe umiejętności poprzez kursy i studia podyplomowe.
Wojciech Rudnik
Absolwent prawa 2024
na Wydziale Prawa i Administracji UMK
W trakcie studiów uczestniczył w licznych, studenckich wymianach międzynarodowych, m.in. na Uniwersytecie w Wersalu (stowarzyszonym w ramach Uniwersytetu Paryż-Saclay), gdzie realizował projekt badawczy dot. cesji wierzytelności w prawie francuskim, oraz na Uniwersytecie w Porto, biorąc udział w ELSA Law School z zakresu prawa nowych technologii. Studiował również na Uniwersytecie Warszawskim w ramach programu MOST, gdzie podjął równolegle studia na kierunku „Francuskie i europejskie prawo biznesowe”, prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Poitiers.
Jest autorem publikacji z zakresu prawa cywilnego, podatkowego, wyborczego oraz historii prawa, opublikowanych w renomowanych czasopismach, takich jak „Kwartalnik Prawa Prywatnego", „Rejent", „Kwartalnik Prawa Podatkowego", „Przegląd Podatkowy", czy też „Studia Wyborcze". Jest czterokrotnym stypendystą rektora, stypendystą Ministra Nauki za rok akademicki 2022/2023 oraz laureatem nagrody I stopnia za glosę przyznanej w 2023 roku przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Został finalistą XX Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Europejskiego organizowanego przez ELSA Poland.
Podczas studiów aktywnie działał w organizacjach studenckich, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego Komitetu Prawnego ELSA Poland oraz prezesa Koła Naukowego Prawa Cywilnego i Rodzinnego UMK. Przez ponad trzy lata był także starostą roku.
Pracuje w jednej z czołowych międzynarodowych kancelarii prawniczych, a niedługo rozpocznie aplikację w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Planuje również rozpocząć doktorat z zakresu prawa zobowiązań. Poza nauką interesuje się sportem, w szczególności tenisem i piłką nożną, a oprócz tego literaturą, językami obcymi, historią oraz polityką zagraniczną.
Agata Wikarska
Absolwentka biotechnologii 2024
na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK
W Katedrze Biochemii, na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych realizowała pracę magisterską pt. „Puryny i inne neuroprzekaźniki jako czynniki troficzne regulujące proces neurogenezy”, pisaną pod opieką dr Joanny Czarneckiej . W tej samej katedrze obroniła również, na ocenę bardzo dobrą, pracę licencjacką pt. „Biochemia zaburzeń nastroju”, która dodatkowo została nagrodzona pierwszym miejscem w wydziałowym konkursie prac dyplomowych.
Była aktywna naukowo, realizowała trzy projekty w ramach Grants4NCUStudents, pełniąc rolę zarówno kierownika, jak i uczestnika. Swoje wyniki prezentowała na konferencjach, m.in. podczas ogólnopolskiej konferencji „Nano(&)BioMateriały – od teorii do aplikacji”. Jest także autorką, wydanej w renomowanym czasopiśmie, publikacji naukowej pt. „Mesenchymal Stem Cells and Purinergic Signaling in Autism Spectrum Disorder: Bridging the Gap between Cell-Based Strategies and Neuro-Immune Modulation”. W toku studiów została trzykrotnie nagrodzona Stypendium Rektora dla najlepszych studentów, a także uhonorowana tytułem „Student na 5+ - Wzór studenta” podczas V Gali Copernicana.
Ponadto, przez dwa lata pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów „Biotechnologia thoruniensis”. Udzielała się w licznych wydarzeniach, m.in. podczas Nocy Biologów, Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, a także podczas wydziałowych i uniwersyteckich Dni Otwartych. Brała udział w projekcie popularnonaukowym „Koło jeździ wkoło”, promującym wiedzę biotechnologiczną wśród społeczności województwa kujawsko-pomorskiego. Miała również okazję prowadzić zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, pełnić rolę starosty roku oraz Elektora w Kolegium Elektorskim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Obecnie realizuje pracę doktorską pt. „Role of purinergic signaling in the processes of regeneration, repair and remodeling with endothelial cells” w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis”. Swoją przyszłość wiąże z karierą naukową.