ZJAZDY
Zjazd absolwentów geografii 1977
- Termin: 29 lipca 2023
- Galeria zdjęć (Flickr) fot. archiwalne i Elżbieta Markowiak, opis zdjęć niżej
W wakacyjną sobotę miało miejsce prawie dziesiąte już spotkanie absolwentów geografii UMK kończących studia w 1977 roku.
Poza kilkunastoma osobami, które kończyły studia w terminie, udział wzięły również pojedyncze osoby, które zaczynały studia w pałacyku na Fredry razem z nami ale poprzez wybór innych niż w Toruniu było to możliwe specjalizacji (klimatologia, kartografia, ochrona środowiska) przeniosły się do innych ośrodków akademickich pozostając w bliskich relacjach z naszym rokiem do dziś. Wyjątkowo – w przerwie między swoimi podróżami po świecie (dokładnie po wyprawie afrykańskiej, a przed kierunkiem . grenlandzkim) – udało się przybyć na spotkanie kol. Arturowi Anuszewskiemu. W egzotycznym stroju przywiezionym z Republiki Mali każdemu sprezentował i opatrzył autografem autorski album „Niezwykły świat Orientu”. Artur jest największym z nas podróżnikiem, który po studiach odwiedził prawie wszystkie państwa i ma za sobą kilka podróży dookoła świata. Na bieżąco publikuje piękne zdjęcia w mediach społecznościowych. Na każdym z dotychczasowych spotkań towarzyszą nam starsi koledzy geografowie, którzy już na studiach „pożenili” się z naszymi dziewczynami. Z powodu pandemii nie udało się nam przyjechać do Torunia rok wcześniej, gdy mijało pół wieku od rozpoczęcia studiów.
Na naszym pierwszym roku studiów Gród Kopernika świętował 500 lat od narodzin Wielkiego Astronoma i powstawały pierwsze obiekty akademickie UMK na Bielanach. Obecnie – na 550. rocznicę - mamy Rok Kopernika i przygotowania na Campusie UMK toruńskiej, wrześniowej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Ale dla prawie wszystkich uczestników Zjazdu Rok 2023 jest rokiem siedemdziesiątych urodzin.
Miejscem tegorocznego spotkania i uroczystego obiadu była restauracja MIA PIANO przy ul. Dworcowej. Wspaniałych 5 lat toruńskiej edukacji geograficznej na zawsze pozostało we wspomnieniach, tego dnia przywoływanych poprzez różne anegdoty oraz przywiezione fotografie – jeszcze czarno-białe – z akademikowych imprez, obowiązkowych praktyk, programowych wycieczek po Polsce i w naszym przypadku po Rumunii.
Wieczorem tego samego dnia ciąg dalszy wspomnień miał miejsce w jednym z pokojów „naszego” akademika czyli Domu Studenta Nr 7, gdyż wszyscy przyjezdni – z Kartą Absolwenta UMK – mogli skorzystać z noclegu w budynku, który był naszym domem (tak jak i DS Nr 8!) przez cały okres studiów. Chociaż wszyscy mocno odczuwamy, że nadszedł wiek prawdziwie seniorski i opowiadaliśmy sobie o zakończeniu aktywności zawodowej, umawiamy się na „za rok”, kiedy okrągłą rocznicę urodzin będzie obchodził najmłodszy student naszego roku – kol. Marek Czukiewski. Planujemy więc następne wspomnienia w sierpniu 2024 r. życząc sobie aby mogło się ono odbyć co najmniej w takim dużym gronie jak teraz.
Końcowym akcentem dla najbardziej wytrwałych było zaliczenie w niedzielę panoramy Torunia zza Wisły, z popularnego punktu widokowego niedaleko dworca kolejowego Toruń Główny.
Notatkę sporządziła i opatrzyła autorskimi fotografiami Elżbieta Markowiak (p.v. Troszczyńska)
Opis fotografii zamieszczonych w Galerii zdjęć (Flickr)
- Radosne powitania w restauracji Mio Piano.
- Wreszcie dojechał do nas Artur Anuszewski.
- Ci siedzący to dwa studenckie – geograficzne – małżeństwa.
- Chociaż stuknęło nam pół wieku, od początku studiów wiecznie młodzi i ciałem i duchem.
- Z naszego archiwum: Letnia praktyka topograficzna pod Nowym Miastem Lubawskim równo 50 lat temu.
- Z naszego archiwum: 1974 r. – przygotowania do rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego w DS 7., w p. 123.
- Z naszego archiwum: 1975 r. – terenowy wykład z geomorfologii doc. Ludmiły Roszko na wycieczce Studenckiego Koła Naukowego Geografów.
- Z naszego archiwum: 1975 r. - teren projektowanego skansenu geologicznego w Lidzbarku Warmińskim (w centrum zdjęcia doc. Ludmiła Roszko i twórca metody zeskalania gruntów prof. Romuald Cebertowicz).
- Ciąg dalszy wspomnień na terenie akademika.
- Kolega Artur opowiada nam o swoim stylu podróżowania po świecie: wszelkimi środkami lokomocji, w miejsca bezpieczne i zagrożone różnymi niespodziankami, w pandemii oraz o sensie fotografowania i umieszczania zdjęć w mediach.
- W centrum fotografii kol. Marek Czukiewski – w dużej mierze organizator wszystkich dotychczasowych „zjazdów”.
- Obiecujemy sobie, że następne spotkanie odbędzie się w tych samych miejscach, a najlepiej żeby mogło się zdarzać co rok.
- Autorka tekstu i zdjęć – Elżbieta Markowiak – od 46 lat mieszkanka Miasta Kiepury czyli Sosnowca, dumna absolwentka UMK.