Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Piotr Hofmański

Absolwent prawa 1978
Doktor nauk prawnych 1981

Profesor dr hab. nauk prawnych
Prezydent Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Ambasador UMK, 19 lutego 2016


Urodził się 6 marca 1956 r. w Poznaniu.  Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji  UMK ukończył w 1978 r. Najpierw pracował w Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych w Słupsku, a od 1979 na macierzystej uczelni w Zakładzie Postępowania Karnego. Następnie przeniósł się na Uniwersytet Śląski w Katowicach, dodatkowo pracował także w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, potem na Uniwersytecie w Białymstoku oraz filii UW w tym mieście. W Białymstoku był też sędzią Sądu Apelacyjnego oraz Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. Kieruje Katedrą Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (obecnie urlopowany). Od 2015 r. jako pierwszy Polak jest sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego w Izbie Odwoławczej w Hadze.

11 marca 2021 r. został wybrany na Prezydenta Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jest pierwszym w historii przedstawicielem Europy Wschodniej na czele tego organu sprawiedliwości. Jego kadencja potrwa trzy lata.
Trybunał sądzi osoby fizyczne, oskarżane o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak: ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. 17 marca 2023 r. MTK wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej Komisarz ds. dzieci Marii Lwowej-Bełowej w związku ze zbrodnią wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji. MTK działa od 2002 r.

Piotr Hofmański jest bardzo aktywny zawodowo – wykładał w Polsce i zagranica, brał i nadal bierze udział w pracach szeregu komisji, redakcji pism branżowych, ciał eksperckich i towarzystw, m.in. był członkiem grupy ekspertów Komitetu Problematyki Przestępczości Rady Europy, Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, Komitetu Doradczego ds. Prawa Europejskiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W roku 2000 odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Kierował kilkoma międzynarodowymi projektami badawczymi: Wykorzystanie w procesie karnym dowodów pozyskanych poza procesem karnym (2013-2015), Europejski nakaz aresztowania i jego implementacja w państwach członkowskich Unii Europejskiej (2004-2006), Governmental Policy and Rule of Law (1994-1996).

Więcej o prof. Piotrze Hofmańskim
- kariera i publikacje
- strona MTK

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.