Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Rafał Kapeliński

Absolwent filologii angielskiej 1994

Reżyser i scenarzysta

Ambasador UMK, 19 lutego 2018

Ukończył filologię angielską na UMK (1994), zarządzanie i administrację mediami (MBA) Uniwersytetu Washington w Seattle (USA), Londyńską Szkołę Filmową (LFS) oraz National Film and Television School w Beaconsfield (UK). W latach 1993-94 był Dyrektorem Biura Festiwalu Operatorów Filmowych Camerimage w Toruniu. Współzakładał firmę Aurora Film Production.

Do jego największych osiągnięć należy Nagroda Kryształowego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2017) za pełnometrażowy debiut fabularny pt. "Butterfly Kisses".

Wcześniej – w 2006 roku jego film "Emilka płacze" zdobył główną nagrodę Konkursu Kina Niezależnego podczas 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  za „za szczery, nostalgiczny, wzruszający i bezpretensjonalny obraz okresu dorastania bohatera oraz za wiarygodne przedstawienie realiów i klimatu tragicznych lat stanu wojennego".

Był stypendystą europejskiego programu Cinefondation Residence, sponsorowanego przez festiwal filmowy w Cannes (2009). Jego projekty filmowe zakwalifikowały się na wiele europejskich warsztatów reżyserskich i scenariuszowych (m.in. Ekran, Les Premiers Plans, ScriptEast, Sources, ScriptToFilm).

Został finalistą konkursu scenariuszowego ScriptPro 2012 (dawniej Hartley-Merrill). Był opiekunem scenariuszowym filmu animowanego pt. "Edmond" w reżyserii Niny Gantz (BAFTA 2016 za najlepszy film animowany). Jest autorem zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia słuchowisk "Trzy szanse" oraz "Ależ masz bracie szczęście. Wykłada reżyserię filmową i opowiadania audiowizualne w London Film School w Londynie.

pozostałe wiadomości