Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Tomasz Moraczewski

Absolwent prawa 1997

Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

Ambasador UMK, 19 lutego 2018

Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji UMK (1997 r.). Jest menadżerem i ekspertem rynku transportowego (kolejowego, lotniczego i drogowego). Obecnie jako Prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego w Bydgoszczy aktywnie rozwija port poprzez pozyskiwanie nowych połączeń dla lotniska, inwestowanie w infrastrukturę oraz działania restrukturyzacyjne – w efekcie wzrosła liczba połączeń czarterowych i liczby pasażerów korzystających z lotniska.

Jako Pełnomocnik Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Infrastruktury jest jednym z pomysłodawców Bydgoskiego Klastra Lotniczego oraz członkiem Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Jako samorządowiec, a następnie prezes największej spółki przewozów pasażerskich w Polsce, był inicjatorem wielu nowych rozwiązań i usług, które zmieniły obraz polskiego rynku kolejowego.

Za jego kadencji Przewozy Regionalne wprowadziły na tory pociągi InteRegio i RegioExpress, które zrewolucjonizowały przewozy dalekobieżne w Polsce. Klienci zyskali także szereg innych ułatwień m.in. terminale mobilne, możliwość kupowania biletów przez internet, śledzenie składów przez WWW czy pierwsze Wi-Fi w pociągach w Polsce.

Jako samorządowiec współtworzył Szybką Kolej Metropolitalną (BiT-City) oraz wspólny bilet aglomeracyjny dla obszaru bydgosko-toruńsko-włocławskiego – było to jedno z pierwszych tego typu rozwiązań w kraju. Koordynował też przygotowania podstaw administracyjno-prawnych do rewitalizacji linii kolejowych w regionie kujawsko-pomorskim, m.in. linii Bydgoszcz-Toruń.

pozostałe wiadomości