Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Janina Ochojska

Absolwentka astronomii 1980

Założycielka i prezes fundacji Polska Akcja Humanitarna, posłanka do Parlamentu Europejskiego, działaczka społeczna

Ambasador UMK, 19 lutego 2015

Janina Ochojska zawsze była aktywnym społecznikiem – na studiach związana z Duszpasterstwem Akademickim oo. jezuitów, a od 1976 roku opozycjonistka oraz działaczka toruńskiej NSZZ Solidarność.

Swój życiowy cel odkryła we Francji, dokąd trafiła na operację w 1984 roku. Tam po raz pierwszy zetknęła się z ideą funkcjonowania organizacji humanitarnej – EquiLibre, w której pracowała jako wolontariuszka. Koordynowała francuską pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni.

Zapragnęła przenieść działania humanitarne na rodzimy grunt i zainspirować Polaków, jak dbać o najbardziej potrzebujących. Doprowadziła do powstania Polskiej Fundacji EquiLibre, a w 1994 roku założyła Fundację Polska Akcja Humanitarna.

Zorganizowała pierwszą polską misję pomocy w Kosowie, potem w Czeczenii, Iraku, Iranie, Libanie, na Sri Lance, w Afganistanie, Sudanie, Darfurze i Autonomii Palestyńskiej. Od założenia Fundacji rozwija i promuje PAH, nieustannie aktywnie działając w terenie.

Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, wśród których jest między innymi wyróżnienie przyznane przez Fundację POLCUL z Australii (1993), tytuł „Kobiety Europy 94” przyznany przez Wspólnotę Europejską w Brukseli, Medal św. Jerzego przyznany przez „Tygodnik Powszechny” (1994), nagroda Pax Christi International Peace Award (1995), Atsushi Nakata Memorial z Japonii (1996), nagroda im. Jana Karskiego Za Odwagę i Serce przyznawana przez Amerykańskie Centrum Kultury i Dom Wolności w Waszyngtonie (2002), Order Legii Honorowej – przyznawany przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagroda im. ks. Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu” Kościoła i świata (2006), nagroda im. Jerzmanowskich (2009) będąca wyrazem uznania dla jej działalności humanitarnej czy Nagroda Lecha Wałęsy (2010) za wieloletnie promowanie idei międzyludzkiej solidarności poprzez działania charytatywne. W 2011 roku Janina Ochojska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku prezes PAH odebrała nagrodę Humanitarian Hero of the Year za wkład w dziedzinie pomocy humanitarnej. W 2012 otrzymała nagrodę Grand Prix Traveller 2012, wyróżniona nagrodą "Osobowości bez barier". W roku następnym została laureatką nagrody Kryształowego Zwierciadła a Polska Akcja Humanitarna została nagrodzona tytułem "Przyjaciel Afryki".

Od 2019 r. jest posłanką do Parlamentu Europejskiego, członkinią Komisji Rozwoju i Podkomisji Praw Człowieka. Na forum europejskim popiera akcje dotyczące profilaktyki i leczenia raka. – Pracuję w Parlamencie Europejskim, ponieważ wierzę, że moja
28-letnia służba w sektorze pozarządowym, humanitarnym i rozwojowym pozwoli mi istotnie przyczynić się do rozwiązania
problemów i kryzysów Polski i Europy – mówi.


Biogram

Wybrane wywiady i artykuły prasowe 

 • Nie mam wyjścia, muszę pomagać, Polskie Radio
 • Janina Ochojska: Mam dużo marzeń, Rzeczpospolita
 • Janina Ochojska: Idę do PE po to samo, co robiłam w PAH, Rzeczpospolita
 • Janina Ochojska – Mistrzyni w pomaganiu, Miasto Kobiet
 • Janina Ochojska o walce z nowotworem piersi: Rak dzisiaj nie jest wyrokiem. Wygram tę wojnę!, Radio ZET
 • Janina Ochojska pokonała raka. "Mam nadzieję, że szybko wrócę do sił", TVN24

Wywiady-rzeki (książki):

 • "Niebo to inni" (rozmowa z Wojciechem Bonowiczem),
 • "Świat według Janki" (rozmowa z Marzeną Zdanowską).

Filmy

 • Traveler 2011 - Grand Prix dla Janiny Ochojskiej, National Geographic
 • Film biograficzny „Janka”(2018) w reżyserii Adeli Kaczmarek, z muzyką Grzegorza Turnaua – zwiastun
  Opis filmu

 

pozostałe wiadomości