Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Zbigniew Ostrowski

Absolwent filologii polskiej 1978

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Ambasador UMK, 19 lutego 2015

Od końca lat siedemdziesiątych XX w. Zbigniew Ostrowski związany był
z mediami publicznymi na Kujawach i Pomorzu. Także obecnie, piastując od czterech lat wysokie funkcje w administracji państwowej i samorządowej województwa kujawsko-pomorskiego, zachowuje on żywy kontakt ze środowiskiem dziennikarskim, między innymi zasiadając od 2008 roku w radzie programowej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw S.A. w Bydgoszczy.

Pracę w zawodzie dziennikarza Zbigniew Ostrowski rozpoczął w 1978 roku, tuż po ukończeniu studiów polonistycznych na UMK, podczas których aktywnie działał w studenckim Bielany Radiu. Karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz radiowy w rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy (przemianowanym później na Radio PiK). W roku 1979 został szefem redakcji Polskiego Radia w Toruniu, a także podjął współpracę z Programem III Polskiego Radia.

Zbigniew Ostrowski należy również do pionierów niezależnej, prywatnej radiofonii w regionie kujawsko-pomorskim. W 1992 roku był współzałożycielem, a następnie objął stanowisko redaktora naczelnego, pierwszej regionalnej stacji komercyjnej – Radia Toruń. Rok później zakładał Radio GRA.

W roku 1997 powrócił do mediów publicznych. Początkowo był dziennikarzem w Ośrodku TVP Bydgoszcz, zaś w latach 2000–2006 kolejno pełnił funkcje wiceprezesa i prezesa publicznego Radia PiK. Jest autorem około 200 reportaży i słuchowisk radiowych, twórcą lub współtwórcą programów telewizyjnych, publicystą prasowym. Na swoim koncie posada też dwie książki reporterskie: Diogenes z Tadzina (KAW, 1984) i Nasi w kraju Kilimandżaro (KAW, 1988).

Po zakończeniu czynnej kariery dziennikarskiej poświęcił się także działalności dydaktycznej. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej. W 2007 roku powołany został na stanowisko zastępcy dyrektora Opery Nova w Bydgoszczy.

W ostatnich latach Zbigniew Ostrowski zwrócił się ku działalności politycznej – od 2011 roku pełnił funkcję wicewojewody kujawsko-pomorskiego, zaś od 1 grudnia 2014 został wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego – sprawuje nadzór nad Departamentem Rozwoju Gospodarczego, Certyfikacji i Monitoringu Funduszy Unijnych, a także nad Departamentem Kultury i Edukacji oraz Departamentem Informatyzacji.

Zbigniew Ostrowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005) oraz odznaką honorową "Za zasługi dla turystyki" (2009).

Jest żonaty (żona Barbara), ma czworo dzieci: Katarzynę, Jakuba, Mateusza i Helenę.

pozostałe wiadomości