Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Sławomir (Sławek) Wierzcholski

Absolwent administracji 1984

Znany bluesman, wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz

Ambasador UMK, 14 czerwca 2015

Urodził się w 1958 roku w Toruniu. Ukończył administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 1984 r.

Jest organizatorem i promotoremfestiwali bluesowych, m.in. w Rawie Mazowieckiej (Noc Bluesowa); Toruniu i Bydgoszczy (Harmonica Bridge), Warszawie (Blues na niedzielę), Olsztynie (Olsztyńskie Dobranocki Bluesowe). Przez czternaście lat prowadził w Programie III Polskiego Radia audycje popularyzujące bluesa. Obecnie prowadzi cotygodniową audycję autorską pt. "Korzenie i owoce" w Programie II Polskiego Radia.

Założył grupę Nocna Zmiana Bluesa, z którą jako jej lider koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii, Zimbabwe i USA – grupa koncertuje nieprzerwanie od 33 lat. Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał 28 płyt (LP, CD, DVD)oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na ponad trzydziestu płytach. W nagraniu autorskiej płyty CD pt. „Ciśnienie” towarzyszyła mu kultowa grupa Dżem. Zaś nagrany wspólnie z Wojciechem CD "Piątek wieczorem" zdobył status "Złotej Płyty".

Koncertował i nagrywał z bluesmanami amerykańskimi, wśród których byli  m.in. Charlie Musselwhite, Junior Wells i Louisiana Red oraz z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B. B. Kinga (Warszawa 1996).  Jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, gdzie wykonywał m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego i Michała Lorenca. Sam stworzył muzykę m.in. do serialu TVP „Babilon.pl” (reż. W. Maciejewski), do spektaklu „Historia o Miłosiernej” w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu.

Jest autorem i kompozytorem wielu znanych utworów bluesowych, jak m.in. „Chory na bluesa”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker”,  „Ciężki dzień”, „Hotelowy blues”;  „Szósta zero dwie” i wielu innych. Napisał dwa podręcznikigry na harmonijce ustnej, stworzył telewizyjny  kurs gry na tym instrumencie. W roku 1997 jako pierwszy Polak – bluesman wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech.

Przez dwie kadencje był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Obecnie jest wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, jak m.in. Srebrny Medal "Gloria Artis", nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Medal „Thorunium” Prezydenta Torunia, przyznano mu także tytuł Honorowego Obywatela Rawy Mazowieckiej,  tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Leśna oraz honorowe wyróżnienie na Festiwalu „Old Jazz Meeting”.

W roku 2002 ukazała się biograficzna książka o nim autorstwa J. Skaradzińskiego i M. Szalbierza pt. „Chory na bluesa”, a w roku 2014 - książka Mirosława Pęczaka "Cały ten blues – przypadek Sławka Wierzcholskiego". W ankiecie „Blues Top’” kwartalnika „Twój blues” od lat zdobywa czołowe miejsca w kraju jako osobowość bluesa, wokalista i mistrz harmonijki.


Strony własne

Artykuły i inne

pozostałe wiadomości