Ambasadorowie UMK
Janusz Leon Wiśniewski
Absolwent fizyki 1979 i ekonomii 1981
Naukowiec, pisarz
Ambasador UMK, 19 lutego 2015
Jest magistrem fizyki i ekonomii (UMK), doktorem informatyki (Politechnika Warszawska), doktorem habilitowanym chemii (Politechnika Łódzka). W latach 1979-1987 pracował w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym UMK. Po studiach wyemigrował do Niemiec, gdzie pracował w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest współautorem pierwszego w świecie programu komputerowego AutoNom do automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych. Metody wyznaczania nazw systematycznych zaimplementowane w tym programie zostały opatentowane w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych w latach 2004/2006.
Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 bestsellerową powieścią "Samotność w sieci", na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr Baltijskij Dom w St. Petersburgu (Rosja) w 2009 r. wystawił sceniczną wersję "Samotności w sieci", która nie schodzi z afisza do dzisiaj. W 2020 ukazała się powieść "Koniec samotności", która jest kontynuacją jego pierwszej powieści.
Jest autorem powieści (między innymi: Los powtórzony, Bikini, Grand, Na Fejsie z moim synem), zbiorów opowiadań (między innymi: Zespoły napięć, Moje historie prawdziwe), esejów (Czy mężczyźni są światu potrzebni? Intymna teoria względności, Sceny życia za ścianą), a także rozpraw popularnonaukowych. Jest także autorem książek dla dzieci takich jak Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa, Marcelinka, Cecylka i pan Genomek. Bajka mocno genetyczna, Uczucia. Jego ostatnia książka to zbiór poruszających opowiadań pt. Stany splątane.
Jedną z powieści – "Martynę" – J. L. Wiśniewski stworzył wspólnie z internautami. Początek każdego z trzech opowiadań napisał autor, resztę dopisali użytkownicy sieci. Spośród nadesłanych propozycji pisarz wybrał najlepsze zakończenia. Ten literacki eksperyment był sporym sukcesem wydawniczym – pierwsze wydanie "Martyny" rozeszło się w nakładzie 35 tys. egz.
Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach: Rosji, Chinach, Włoszech, Turcji, Holandii, Belgii, Rumunii, Chorwacji, Słowacji, Czechach, na Węgrzech, na Ukrainie, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii. Wiele z nich trafiało na listy bestsellerów.
W latach 2004-2019 był stałym felietonistą miesięcznika „Pani”.
Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu, gdzie na Rynku Staromiejskim odsłonił czwartą z serii „Katarzynek” – podpisów słynnych torunian.
Od 2012 roku jest prezesem Fundacji Start z Kulturą, wspierającą młodych twórców kultury.
Ojciec dwóch córek: Joanny i Adrianny.
Obecnie mieszka we Frankfurcie nad Menem oraz w Gdańsku.
- Janusz Leon Wiśniewski, Wikipedia
Strona własna
Filmy
- Film "Leon naukowiec" (19 min), Program Absolwent UMK
- Pozdrowienia dla Absolwentów UMK (38 sek), Program Absolwent UMK
- Kulisy sławy J.L. Wiśniewskiego (13 min), "Uwaga" TVN
- Czy miłość to tylko (neuro) peptyd?, TEDxPoznań
Film Leon naukowiec zrealizowany przez Program Absolwent UMK.
Relacja fotograficzna ze spotkania autorskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek z dnia 8 maja 2024. Autor opowiadał o inspiracjach i kulisach powstawania książek Stany splątane, Bikini, Na fejsie z moim synem, Molekuły emocji i S@motność w sieci.
fot. Andrzej Romański