Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Janusz Leon Wiśniewski

Absolwent fizyki 1979 i ekonomii 1981

Naukowiec, pisarz

Ambasador UMK, 19 lutego 2015

Jest magistrem fizyki i ekonomii (UMK), doktorem informatyki (Politechnika Warszawska), doktorem habilitowanym chemii (Politechnika Łódzka).  W latach 1979-1987 pracował w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym UMK. Po studiach wyemigrował do Niemiec, gdzie pracował w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest współautorem pierwszego w świecie programu komputerowego AutoNom do automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych. Metody wyznaczania nazw systematycznych zaimplementowane w tym programie zostały opatentowane w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych w latach 2004/2006.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 bestsellerową powieścią "Samotność w sieci", na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. Teatr Baltijskij Dom w St. Petersburgu (Rosja) w 2009 r. wystawił sceniczną wersję "Samotności w sieci", która nie schodzi z afisza do dzisiaj. W 2020 ukazała się powieść "Koniec samotności", która jest kontynuacją jego pierwszej powieści.

Jest autorem i współautorem 27 powieści, opowiadań i esejów. Wiele z nich trafiało na listy bestsellerów w Polsce, Rosji i na Ukrainie.

Jedną z powieści – "Martynę" – J. L. Wiśniewski stworzył wspólnie z internautami. Początek każdego z trzech opowiadań napisał autor, resztę dopisali użytkownicy sieci. Spośród nadesłanych propozycji pisarz wybrał najlepsze zakończenia. Ten literacki eksperyment był sporym sukcesem wydawniczym – pierwsze wydanie "Martyny" rozeszło się w nakładzie 35 tys. egz.

Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach: Rosji, Chinach, Włoszech, Turcji, Holandii, Belgii, Rumunii, Chorwacji, Słowacji, Czechach, na Węgrzech, na Ukrainie, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii.

W latach  2004-2019 był stałym felietonistą miesięcznika „Pani”.

Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu, gdzie na Rynku Staromiejskim odsłonił czwartą z serii „Katarzynek” – podpisów słynnych torunian.

Od 2012 roku jest prezesem Fundacji Start z Kulturą, wspierającą młodych twórców kultury.

Ojciec dwóch córek: Joanny i Adrianny.


Strona własna

Filmy


Film Leon naukowiec zrealizowany przez Program Absolwent UMK.

pozostałe wiadomości