Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Jacek Yerka

Magister grafiki 1976 (kierunek artystyczno-pedagogiczny, specjalność grafika)

Malarz surrealistyczny, grafik i scenograf

Ambasador UMK, 14 czerwca 2015

Jacek Yerka, a właściwie Jacek Kowalski, urodził się w Toruniu w roku 1952. Wychował się w rodzinie z tradycjami artystycznymi, jego rodzice byli absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Skłonności do sztuk pięknych przejawiał już w dzieciństwie, głównie rysując i rzeźbiąc, a przygodę z samym malarstwem rozpoczął przed studiami.

Ukończył pracownię grafiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 1976 r. Od 1974 poza zajęciami, zajmował się równolegle plakatem i malarstwem. W latach 1974-80 zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach na plakat, m.in. w Londynie, Bagdadzie, Barcelonie, Mediolanie, na Biennale Plakatu w Lahti i Warszawie.

Swoją poważną karierę rozpoczął od projektowania plakatów na drugim roku studiów. W Polsce pierwszy sukces odniósł, zwyciężając w konkursie zorganizowanym z okazji 50-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Brał również udział w wydarzeniach zagranicznych, gdzie zdobył wiele nagród i wyróżnień. W roku 2010 stworzył plakat na obchody 777-lecia Torunia. Od 1980 r.,po wystawie indywidualnej w Galerii Grażyny Hase,zajął się wyłącznie malarstwem, które zaowocowało międzynarodową sławą. Jacek Yerka tworzy surrealistyczne pejzaże pełne baśniowych i abstrakcyjnych elementów, stosując farby akrylowe oraz pastele. Jego styl określa się mianem realizmu fantastycznego. Inspirację stanowią dla niego artyści tacy jak: Hieronim Bosch, Jan van Eyck czy Albrecht Dürer, ale także doświadczenia z dzieciństwa, sny oraz podróże po polskiej wsi.

Jego prace można oglądać w wielu polskich i zagranicznych galeriach. Zdobył znaczną renomę na arenie międzynarodowej, m.in. w USA, co doskonale obrazuje jego długoletnia współpraca z Morpheus Gallery w Beverly Hills. Efektem tego jest wydanie w roku 1994 dwóch publikacji zawierających jego dzieła - album The Fantastic Art of Jacek Yerka, oraz zbiór prac i opowiadań Mind Fields. Ta ostatnia oprócz grafik zawiera także opowiadania science-fiction autorstwa Harlana Edisona, które  napisał w oparciu o obrazy Yerki. Twórczość Jacka Kowalskiego została doceniona w 1995 na World Fantasy Convention i nagrodzona World Fantasy Award dla najlepszego artysty. W 1998 dostał propozycję współpracy z Hollywood przy filmie fantasy "Strawberry Fields", gdzie tworzył scenografię i kreował potwory i machiny.Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie.Mieszka i pracuje w Warszawie.24 czerwca 2008 artysta odsłonił swoją "katarzynkę" na chodnikowej galerii przed Dworem Artusa w Toruniu – w ten sposób miasto honoruje wybitne postacie, które urodziły się w nim, kształciły lub zaczynały swoją karierę.

W 1998 dostał propozycję współpracy z Hollywood przy filmie fantasy "Strawberry Fields", gdzie tworzył scenografię i kreował potwory i machiny.

Mieszka i pracuje w Warszawie.


Oficjalne strony

Wywiady

Inne

pozostałe wiadomości