Kontakt Reja 25, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 22 36
+48 56 611 22 37
e-mail: program@absolwent.umk.pl
obrazek nr 1

Ambasadorowie UMK

Tomasz Zaboklicki

Absolwent ekonomii 1981

Prezes firmy PESA

Ambasador UMK, 19 lutego 2015

Tomasz Zaboklicki oprócz ekonomii na UMK ukończył także studia podyplomowe z zakresu finansów i marketingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

W 1983 r. podjął pracę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (które potem stały się pod jego kierownictwem przykładem jednej z najbardziej udanych restrukturyzacji w Polsce), początkowo na stanowisku samodzielnego pracownika i specjalisty, poprzez głównego specjalistę ds. ekonomicznych do (1998) dyrektora generalnego – prezesa Zarządu.

Już w pierwszej dekadzie XXI wieku, będącej jednocześnie pierwszą dekadą PESA jako samodzielnej spółki akcyjnej produkującej własne pojazdy, firma kierowana przez Tomasza Zaboklickiego zdobyła rynki za wschodnią granicą, dostarczyła pociągi do Włoch i wygrała jeden z największych tramwajowych przetargów w Europie – na dostawy 186 Swingów dla Warszawy.

W roku 2012 Tomasz Zaboklicki doprowadził firmę do zawarcia nie tylko największego kontraktu w jej historii, ale także w ostatnich latach – w całym polskim przemyśle. Chodzi o umowę ramową z Deutsche Bahn, na mocy której w latach 2015 - 2020 PESA ma dostarczyć narodowemu przewoźnikowi Niemiec 470 spalinowych zespołów trakcyjnych Link łącznej wartości ok. 5 miliardów złotych. Nie tylko ten kontrakt, ale i inne sukcesy 2012 roku – m.in. niezwykle udane targi Innotrans w Berlinie z prezentacją trzech nowych pojazdów – zaowocowały nagrodami dla Tomasza Zaboklickiego. Renomowana międzynarodowa firma audytorska Ernst and Young uhonorowała go tytułem polskiego Przedsiębiorcy Roku w kategorii „Produkcja” , a redakcja „Wprost” przyznała mu prestiżową Nagrodę Kisiela. W roku 2013 miesięcznik „Forbes” umieścił prezesa Zaboklickiego na 1. miejscu w rankingu „Liderzy polskiego biznesu”.

Ostatnie lata zaowocowały kolejnymi nagrodami, m.in. tytułem „Inwestora Roku 2013” przyznanym przez Forum Ekonomiczne w Krynicy za ”szeroką i skuteczną ekspansję na rynki europejskie", oraz tytuł Stratega 2013 "Za inteligentne budowanie wyrazistej polskiej marki, która skutecznie konkuruje na międzynarodowych rynkach pojazdów szynowych" w konkursie Design Alive Awards, a w 2014 roku: nagrodą Konfederacji Pracodawców Lewiatan im. Andrzeja Wierzbickiego „za pokazanie, że biznesowa wizja, odwaga i kompetencje pozwoliły na budowę silnego przedsiębiorstwa, konkurującego na wymagającym europejskim rynku”.

Najcenniejsze jednak dla prezesa PESA Bydgoszcz SA są jednak nagrody, które odbiera dla całej firmy. A te w 2014 roku są nadzwyczaj – nie tylko dla bydgoskiej firmy, ale dla całego polskiego przemysłu – prestiżowe: przyznana w Londynie nagroda ekonomiczna Financial Times – dla PESA jako pierwszej firmy z Europy Środkowo – Wschodniej oraz nagroda redakcji Pulsu Biznesu „Polska marka na świecie” – dla najlepszej ekspansji zagranicznej polskiej firmy w 25-leciu polskiej transformacji.

pozostałe wiadomości