Ambasadorowie UMK
Krzysztof P. Czyżewski
Absolwent prawa UMK 2003
Adwokat i powieściopisarz
Ambasador UMK, 19 lutego 2025
Kierunek prawo ukończył na UMK na podstawie pracy magisterskiej "Instytucja dozwolonego użytku w prawie autorskim". Prawo studiował również na Uniwersytecie w Antwerpii (magna cum laude). Jest absolwentem programu The International Business and Trade Summer Law Program, organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński oraz Columbus School of Law, a także programu International Protection of Human Rights Program, organizowanego przez INP PAN i Raul Wallenberg Institute of Human Rights & Humanitarian Law.
Jest adwokatem, ekspertem i strategicznym doradcą w zakresie prawa własności intelektualnej i prawa mediów. W kancelarii adwokackiej, w której jest wspólnikiem, kieruje praktyką prawa IP i TMT. Ma doświadczenie jako pełnomocnik w procesach sądowych – tak przed sądem I jak i II instancji oraz przed Sądem Najwyższym.
Świadczy usługi przede wszystkim dla podmiotów działających w obszarze: filmu, mediów, prasy, książki, reklamy, rozrywki i nowych technologii. Prowadzi spory sądowe w kwestiach dotyczących IP, nieuczciwej konkurencji, tajemnic handlowych, czy ochrony dóbr osobistych.
Pomagał prawnie przy produkcji m.in. takich dzieł audiowizualnych jak: „1670”, „Wielka Woda”, „Chyłka”, „Zatoka Szpiegów”, „Broad Peak”, „Jestem Mordercą”, „Valley of the Gods”, „Denial”, „Filip”, „Obywatel Jones”, „Furioza”, „Ranczo”, „Volta”, „Heweliusz”, „Chopin Chopin”.
Pełnił funkcję arbitra Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych, był arbitrem Komisji Prawa Autorskiego, jak i wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A.
Jest współautorem komentarza do prawa autorskiego (CH Beck). Wykłada prawo własności intelektualnej i mediów na konferencjach, w strefach industry międzynarodowych festiwali filmowych oraz w szkołach filmowych, w tym na jednej z najlepszych uczelni tego typu na świecie - w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest też autorem licznych publikacji w prasie fachowej oraz w mediach biznesowych, w tym w „Rzeczpospolitej”, „Pulsie Biznesu”, „Gazecie Prawnej” i „Forbes”.
Od kilkunastu lat jest stale rekomendowany przez prestiżowe międzynarodowe rankingi kancelarii prawnych i prawników. Uzyskał rekomendacje m.in. od: Chambers & Partners (Europe, Global), Legal500, Best Lawyers, Media Law International, IP Stars, WTR1000, WPIR oraz w rankingach ogłoszonych przez dziennik „Rzeczpospolita” i magazyn „Forbes”.
Napisał kilka powieści sensacyjno-historycznych: „Izabela. Świat w płomieniach”, „Izabela i sześć zaginionych koron” oraz "Ostrakon", których akcję osadził w dużej mierze w swoim rodzinnym mieście – Toruniu.
W roku 2025 został członkiem Rady Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Film o powieści „Ostrakon”
Kopernik i da Vinci? To możliwe! Rozmowa na łamach Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego (luty 2025