Aktywni absolwenci UMK
Piotr Śmieszek

Absolwent zarządzania i marketingu 1995
Zaangażowany w projekty w obszarze dyplomacji publicznej związane z Azją Południowo-Wschodnią
W 1995 roku ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Przez trzy lata kontynuował naukę w ramach Programu Doktoranckiego, z którego jednak zrezygnował po narodzinach pierwszego syna, z powodów czysto ekonomicznych. Już w czasie studiów zaczął szukać pomysłu na prowadzenie własnego biznesu.
– Pewien bydgoszczanin zdradził mi wtedy swój turecki sposób na życie, uchylając przede mną magiczne wrota na Wschód – wspomina. – Orientalna i tekstylna Turcja na kilka lat pochłonęła mnie nie tylko zawodowo, ale też emocjonalnie i poznawczo – zjechałem ją wzdłuż i wszerz. Po Turcji przyszła Syria, Jordania, Liban, potem Egipt, aż w końcu nadszedł czas na danie życia – Indonezję.
Zamieszkał w jawajskiej stolicy kultury – Yogyakarcie. Znalazł tam sposób na życie – wraz z żoną Arun Śmieszek z Celebesu (Sulawesi) prowadzi turystyczną firmę Lombok Tour & Travel – Wakacje w Indonezji. Swoją fascynacją i wiedzą o kulturze, historii oraz przyrodzie drugiej ojczyzny dzieli się także, pisząc artykuły i felietony do prasy i popularnych portali związanych z Azją Południowo-Wschodnią, w tym także na portal natemat.pl. Sam prowadzi też portal „Indonezja od A do Z”.
Opublikował też kilka książek o Indonezji:
- Archipelag Znikających Wysp (wspólnie z Sergiuszem Prokuratem) – zbiór reportaży o kilkunastu najważniejszych wyspach wielkiego archipelagu Republiki Indonezji.
- Bali i Lombok – przewodnik po dwóch indonezyjskich wyspach.
Od lat współpracuje również z Ambasadą RP w Dżakarcie przy różnych projektach z obszaru dyplomacji publicznej. Efektem współpracy są publikacje Piotra oraz Arun Śmieszek:
- „Negara Polandia untuk pemula” (2021) – czyli „Polska dla początkujących” (wydanie z przedmową ambasador B. Stoczyńskiej); publikacja została wydana w j. indonezyjskim i ma za zadanie przybliżyć Indonezyjczykom Polskę, jej tradycje, sławne postaci etc.
- „Bahasa Polandia untuk pemula” (2023) – czyli „Język polski dla początkujących” (wydanie z przedmową ambasador B. Stoczyńskiej); celem publikacji wydanej w j. indonezyjskim jest przedstawienie Indonezyjczykom podstaw nauki j. polskiego.
- „Polonia – Ludwik Michalski i opowieść o Polonii w Medan” (2024) – książka przybliża czytelnikowi życie oraz działalność barona mieszkającego i pracującego w Indonezji w XIX w.
Piotr Śmieszek zaangażowany jest także w realizację projektów think-tanku „ASEAN Think Tank”, zajmującego się problematyką Azji Południowo-Wschodniej, którego odbiorcami są osoby polskojęzyczne zainteresowane polityką, gospodarką i kulturą regionu. Założył go wraz z żoną i mieszkającym w Singapurze i Dżakarcie Bartkiem Wąsikiem – nauczycielem akademickim, edukatorem i przedsiębiorcą – oraz innymi polskimi przyjaciółmi z tej części Azji.
Najnowszym pomysłem think tnku jest KAPEWU – Kwartalnik Azja Południowo-Wschodnia – pierwsze w Polsce czasopismo poświęcone temu regionowi świata, redagowane przez żyjących tam Polaków. Ciekawostką jest to, że autorem projektu graficznego okładki jest prof. Michał Rygielski z Katedry Grafiki UMK, który projektował też okładki dwóch innych publikacji P. Śmieszka, a w 2019 r. miał wystawę swoich prac w Dżakarcie.
– Mamy nadzieję, że od trzeciego numeru KAPEWU będzie już dostępny w dobrych księgarniach na terenie Polski – mówi P. Śmieszek. – Poza stroną www.ttasean.com i kanałem na Youtube o Azji wydawanie kwartalnika to dla nas teraz najważniejsze wyzwanie.
Zdaniem Macieja Tumulca, Chargé d’Affaires a.i. w Ambasadzie RP w Dżakarcie, Piotr Śmieszek jest jednym z najbardziej społecznie zaangażowanych obywateli polskich mieszkających i żyjących w Indonezji. Dał się poznać jako osoba wysoce kreatywna, dotrzymująca terminów i – przede wszystkim – niezwykle dobrze zorientowana w regionie, szczególnie w Indonezji, oraz zaangażowana w polonijne sprawy kulturalne i edukacyjne. Jako jeden z członków stowarzyszenia „Suara Polonia Indonesia” od kilku lat wspiera organizację wydarzeń polonijnych w Jawie Centralnej. W 2024 r. dzięki jego działalności placówka miała możliwość zaprezentowania w swoich mediach społecznościowych adaptacji „Mazurka Dąbrowskiego” w wykonaniu lokalnego artysty Jeagrila Paha, który wykonał utwór na tradycyjnym indonezyjskim instrumencie sasando.
Piotr Śmieszek ma trójkę dzieci: Bruna, Helenę i Eliasza.