Aktywni absolwenci UMK
Hanna Pawłowska
Absolwentka pedagogiki 1984
Dziennikarka, redaktorka, autorka książek, pasjonatka paleontologii
Hanna Pawłowska (Jakóbczak) pochodzi z Puław, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. księcia A. J. Czartoryskiego. Na UMK studiowała najpierw filologię klasyczną, a następnie pedagogikę. W czasie studiów połknęła bakcyla dziennikarstwa, rozpoczynając przygodę z nim w Studenckim Radiu Centrum. Podczas praktyk, które odbywała w Polskim Radiu w Warszawie, redaktor Andrzej Turski stwierdził, że jego zdaniem jej miejsce jest w prasie. Zaangażowała się więc w prace redakcji miesięcznika „Głos Uczelni”, a potem nawiązała współpracę z toruńskim dziennikiem „Nowości”, inicjując i redagując dodatek „Studenckie Szpalty”. Była prezesem Klubu Dziennikarzy Studenckich UMK i członkiem Ogólnopolskiej Rady Studenckiego Ruchu Dziennikarskiego. W dziennikarstwo wsiąkła tak bardzo, że postanowiła studiować kolejny kierunek, by dłużej zostać na uniwersytecie i móc dalej pracować w Klubie Dziennikarzy Studenckich. Wybrała pedagogikę. – Filologia klasyczna to był mój ukochany kierunek, byłam zafascynowana kulturą antyczną, ale pedagogika bardzo poszerzyła moje horyzonty o wiedzę z takich dziedzin, jak teoria kultury, muzykologia i historia sztuki – wspomina.
Zainteresowania miała szerokie, dlatego po ukończeniu UMK podjęła naukę w Medycznym Studium Zawodowym na Wydziale Położnych w Toruniu, spełniając swoje marzenie o pracy w zawodzie medycznym. Po ukończeniu edukacji w Toruniu zamieszkała w okolicach Płocka, skąd pochodził jej mąż. Tam, porzucając medycynę, została zawodowym dziennikarzem i związała się z prasą lokalną. Rozpoczęła pracę w „Tygodniku Płockim”, a potem pracowała kolejno w „Nowym Tygodniku Płockim”, „Kurierze Mazowieckim”, „Wiadomościach Dnia” i „Dzienniku Łódzkim”. Z czasem została redaktor naczelną „Nowego Tygodnika Płockiego”. Istotnym wątkiem w jej karierze dziennikarskiej jest współpraca i przyjaźń z premierem Waldemarem Pawlakiem – była redaktor naczelną gazety, którą on wydawał.
KSIĄŻKI
Po zakończeniu kariery zawodowej wróciła do rodzinnych Puław i zaczęła pisać książki. Pod szyldem Stowarzyszenia „Przeszłość-Przyszłości” wydała trzy publikacje dotyczące historii lokalnej: „Liście jednego drzewa”, „Jagódka” i „Puławskie korzenie. Niezwykli ludzie związani z Puławami”. W roku 2024 ukazała się publikacja "Sekrety Kazimierza Dolnego". Jej największym projektem jest jednak książka pt. „Pismaczka”, która ukazała się drukiem w kwietniu 2023 r.
Książka o formule zbliżonej do reportażu ma charakter autobiograficzno-wspomnieniowy. Jedna trzecia jej treści (17 rozdziałów) dotyczy studiów na UMK i życia w Toruniu. – Był to bardzo ważny dla mnie czas – mówi autorka. – Spędziłam tu aż 12 lat, które ukształtowały mnie jako dziennikarza i miały istotny wpływ na moje dalsze losy. W książce wspominam znajomość m.in. ze Sławkiem Wierzcholskim, Ireneuszem Dudkiem, Mariuszem Lubomskim, Grzegorzem Ciechowskim, znanym poetą odwiedzającym Toruń Krzysztofem Gąsiorowskim, czy legendą Solidarności Walczącej Krystyną Kutą. Długoletnia przyjaźń łączy mnie z obecnymi w życiu UMK: prof. dr hab. Danutą Kunstler-Langner (filologia polska) oraz prof. dr hab. Krystyną Budek-Szafraniec (socjologia). Opisuję również wiele szczegółów związanych ze studiami i działalnością Klubu Dziennikarzy Studenckich, a także strajkami studenckimi 1981 roku.
Na dwustu stronach autorka opisuje swoje koleje losu, związane z wieloma ważnymi wydarzeniami ze współczesnej historii Polski, takimi jak: strajki studenckie, stan wojenny, przemiany ustrojowe i gospodarcze. PISMACZKA to także opowieść o ludziach spotykanych przez nią w czasie pracy zawodowej, jak: Ryszard Kapuściński, Violetta Villas, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Pawlak, Adam Struzik, czy Jerzy Wenderlich. Indeks zawiera 350 nazwisk. Książka zawiera wiele archiwalnych, nigdy niepublikowanych zdjęć i dokumentów.
W 2021 roku Hanna Pawłowska została nominowana do tytułu Osobowość Roku w kategorii Kultura i zdobyła III miejsce w województwie lubelskim. Wyróżniono ją za wkład w życie kulturalne lokalnej społeczności i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności publicystycznej.
PALEONTOLOGIA
Pasją Hanny Pawłowskiej jest paleontologia, którą zajmuje się amatorsko. Zebrała imponującą kolekcję skamieniałości, które przywozi z podróży po stanowiskach paleontologicznych w Polsce i Europie. Kolekcję tę udostępnia w formie cyklicznych wystaw. Ich stałym miejscem jest Sala Kolumnowa pałacu książąt Czartoryskich w Puławach (obecnie część puławskiego oddziału Centralnej Biblioteki Rolniczej).
Otwarciu każdej z wystaw towarzyszy wykład wprowadzający, przez miesiąc po otwarciu wystawę odwiedzają grupy szkolne, którym autorka opowiada o swojej pasji. Prowadzi również lekcje paleontologiczne, połączone z prezentacją okazów z własnej kolekcji, a także wykłady z paleontologii dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz szkolenia z podstaw paleontologii dla Klubów Seniora. Różne wątki tematyczne ze swojej kolekcji prezentuje na jarmarkach geologicznych w gminie Łuków.
Od wielu lat Hanna Pawłowska prowadzi profil paleontologiczny na Facebooku i organizuje wyjazdy na stanowiska paleontologiczne dla grup paleopasjonatów z całej Polski. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi.
Wystawy paleontologiczne ze zbiorów Hanny Pawłowskiej:
- 2016
– „Było morze, był step” (skamieniałości Małopolskiego Przełomu Wisły”), - 2017
– „Jura. Zapis potrójny” (skamieniałości jurajskie z różnych miejsc w Europie),
– „Wisła. Skarby prehistorii” (głównie plejstocen) - z okazji Roku Rzeki Wisły, - 2018
– Sylur. Początki życia” (skamieniałości przywiezione z estońskiej wyspy Saaremaa). - 2022
- "Czas zapisany w kamieniu".