MEGALITY, SECESJA i TAMA
wycieczka do Wietrzychowic, Płocka i Włocławka

niedziela, 13 września 2015
Toruń – Wietrzychowice – Płock – Włocławek

13 września 2015 r. odbędzie się całodniowa wycieczka dla absolwentów UMK. Prawo udziału w wycieczce ma posiadacz Karty Absolwenta UMK wraz z osobą towarzyszącą.

W programie przewiduje się zwiedzanie:

  • „polskich piramid" – megalitycznych kurhanów sprzed 5 tys. lat, położonych w Parku Kulturowym Wietrzychowice koło Izbicy Kujawskiej (fot. J.Pałczyński),
  • Muzeum Secesji w Płocku,
  • nowoczesnego Muzeum Męczeństwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Szczegółowy program wycieczki (rozwiń/zwiń)

 

Zgłoszenia i opłaty (rozwiń/zwiń)

 

Relacja i fotorelacja

Galeria zdjęć (Flickr)
fot. Anna Bielawiec-Osińska, Joanna Strzelecka-Traczykowska

Relacja z wycieczki

Wyprawa Absolwentów UMK
Wietrzychowice-Płock-Włocławek 13.09.2015

Dziwne to zdarzenie w XXI wieku. Wszyscy absolwenci stawili się punktualnie na zbiórce przy UMK, żeby ruszyć w nieznane. Nikt się nie spóźnił! Rzadkie to zjawisko.

Najpierw zahaczyliśmy o skupisko megalitów w Parku Kulturowym Wietrzychowice koło Izbicy Kujawskiej - interesująca sprawa. Tym bardziej, iż są to kurhany-grobowce sprzed 5,5 tys. lat, z kultury pucharów lejkowatych. Historię ich odkrycia przybliżyła nam w drodze koordynatorka Programu ABSOLWENT UMK – Kinga Nemere-Czachowska.

Następnie udaliśmy się z małymi przygodami do Płocka. Muszę przyznać, że dotychczas nie doceniałam tego miasta. Wydawało mi się, że to jakaś zapadła mieścina. Okazuje się jednak, że byłam w wielkim błędzie. Już samo zwiedzanie wystawy secesji w Muzeum Mazowieckim uświadomiło mi, jak barwne musiało być życie tutaj, a przepiękne widoki tylko mnie w tym utwierdziły. Duży rynek, kościoły i przede wszystkim bulwar z magicznym widokiem na Wisłę. Nie mówiąc o zamku książęcym, czy najdłuższym molo rzecznym w Polsce, które robiło spore wrażenie. Najbardziej intrygująca jednak okazała się bazylika katedralna, gdzie zostało pochowanych wielu książąt oraz władców, m.in. książę Bolesław Krzywousty.

Ostatnim elementem wycieczki była wizyta na tamie włocławskiej i w Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Pobyt w tym miejscu skłaniał do refleksji. Po twarzach uczestników wyprawy było widać poruszenie. Niektórzy z nas postanowili zrobić coś dobrego, żeby "dobro złem zwyciężać", tak jak ks. Jerzy. Ja postanowiłam odbudować moją dawną drużynę harcerek, bo czasami wydaje mi się, że trzeba zrobić coś dla innych, żeby czuć się spełnionym.

Wycieczka przebiegała w spokojnej i radosnej atmosferze. Myślę, że spędziliśmy naprawdę udaną niedzielę. Polecam wycieczki Programu Absolwent UMK!

Kamila Kolaska
Absolwentka historii UMK