Mikołajki 2016 – konkurs (na wyobraźnię)

Mikołajki 2016 z Programem Absolwent UMKTradycyjnie dla dzieci absolwentów UMK przygotowaliśmy mikołajkowe konkursy,  w dwóch kategoriach wiekowych:

Każde dziecko posiadacza Karty Absolwenta UMK może wziąć udział w jednym konkursie (zgodnie z kategorią wiekową). Do wygrania są książki dla dzieci (dostosowane do wieku, tytuły zobacz poniżej).

Zgłoszenia należy wypełnić (poniżej) do 30 listopada 2016 (godz. 23:59). Zadania zostaną ocenione przez Jury pod względem spójności i pomysłowości. 3-4 najciekawsze zostaną nagrodzone. Rozstrzygnięcie nastąpi 6 grudnia 2016. Wyniki zostaną opublikowane na tej stronie oraz rozesłane mailem do uczestników. Sposób przekazania nagrody zostanie ustalony z laureatami.

HISTORYJKA ZE SŁÓWKAMI

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (4-8 lat, do 2 klasy szkoły podstawowej). Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać poniższe zadanie (dziecko przy niewielkim wsparciu rodzica) oraz wypełnić formularz konkursowy (rodzic).

Zadanie konkursowe

Zadaniem dziecka jest wymyślenie krótkiej historyjki (ok. 5 zdań) zawierającej wszystkie trzy wyrazy:

 • niespodzianka
 • zima
 • podróż

Nagrody

Książki autorstwa Asy Lind wyróżnione przez Komitet Ochrony Praw Dziecka:

 • Piaskowy Wilk
 • Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia
 • Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły

Książka Katarzyny Kłosińskiej:

 • Na tropie słów

Wyniki

Nagrody otrzymują dzieci:
Antonina Runowska
Kosmici bardzo lubią śnieg. Na ich planecie nie ma śniegu, więc gdy jest zima, ruszają w podróż na Ziemię. W nocy wylądowali w ogrodzie i ulepili bałwana. Rano dzieci wyszły do ogrodu. A to niespodzianka! Kosmici i bałwan!

Filip Machalski
Zima tuż tuż. Niespodzianka już już. Mikołaj w podróż nocą do dzieci wyruszy.

Jakub Czerwiński
Dzisiaj mój trener od piłki nożnej pan Damian miał dla nas niespodziankę. Mieliśmy się spotkać z Robertem Lewandowskim. Ja i moi koledzy oszaleliśmy. Czekała nas podróż do Warszawy. W dzień wyjazdu zaczął padać śnieg, oczywiście przecież zaczęła się zima.

Gabriel Zając
Święty Mikołaj wybrał się przed świętami Bożego Narodzenia w podróż dookoła świata. Chciał zobaczyć jak bawią się dzieci. Wędrował bardzo długo, przez pola i lasy z wielkim worem na plecach. Niósł w nim uśmiechy, buziaki, żarty, pomysły na nowe zabawy, miłe słowa i wiele miłości. Miała to być wielka niespodzianka dla wszystkich dzieci. Była śnieżna zima. A dzieci czekały w oknach na Świętego Mikołaja i jego niespodzianki.

HISTORYJKA Z POWIEDZENIAMI

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym (9-13 lat, od 3 do 6 klasy szkoły podstawowej). Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać poniższe zadanie (dziecko przy niewielkim wsparciu rodzica) oraz wypełnić formularz konkursowy (rodzic).

Zadanie konkursowe

Zadaniem dziecka jest wymyślenie krótkiej historyjki (maksymalnie 10 zdań), zawierającej dwa z trzech powiedzeń:

 • Iść komuś na rękę
 • Siedzieć na walizkach
 • Stawać na rzęsach

Nagrody

Książki autorstwa Grzegorza Kasdepke:

 • Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń
 • Co to znaczy… po raz drugi
 • Mity dla dzieci – 20 najpopularniejszych mitów greckich

Wyniki

Nagrody otrzymują dzieci:
Ola Malinowska
Wczoraj długo siedziałam nad książkami. Siedziałam...Tak, dobrze to ujęłam. Czas upływał, a zadań domowych nie ubywało. No ale jak miałam się skupić, gdy moje myśli krążyły wokół gorącej plaży, ciepłego morza, pięknych muszli. Choć stawałam na rzęsach, nic sensownego nie mogłam wymyślić - prezentacja na historię nadal miała tylko jeden slajd. Och, jak żałuję, że 'historyca' nie poszła nam na rękę i przełożyła terminu składania prac. Dobrze, że już przynajmniej po wywiadówce.....

Maja Tomaszewska
Mama znowu się upiera, abym ubrała jeansy. Tym razem pójdę jej na rękę, ale tylko raz. Czemu ona nie rozumie, że ja wolę chodzić w leginsach? Ciągle powtarza, że mam pełną szafę ubrań, a chodzę zawsze tak samo ubrana. Mi po prostu jest wygodniej w leginsach i już. Następnym razem może stawać na rzęsach, a ja nie popuszczę.

Franciszek Zając
Elfy Świętego Mikołaja bardzo marudziły i nie chciały pracować przy pakowaniu prezentów dla dzieci. Zbuntowały się i zażądały urlopu na Święta Bożego Narodzenia. Marzyły im się długie, leniwe wakacje na Karaibach. Tak długo narzekały, aż w końcu zmęczony Mikołaj poszedł im na rękę i zgodził się, aby miały wolne od pakowania prezentów. Postanowił, że w tym roku pakowaniem zajmą się renifery. Ucieszone elfy w mig zajęły się przygotowaniami i po kilku minutach siedziały już na walizkach. W tym czasie renifery stawały na rzęsach aby sprostać wszystkim zamówieniom na prezenty jakie spływały od dzieci z całego świata - dwoiły się i troiły, ale niestety robota wcale nie szła. Gubiły wstążki, darły kopytkami  ozdobne papiery, myliły prezenty. Mikołaj był zdruzgotany i bał się, że w tym roku dzieci nie dostaną prezentów. Na szczęście elfy, które już siedziały na walizkach, stwierdziły, że na Karaibach będzie im za gorąco i postanowiły jeszcze w tym roku zostać w pracy.

Mikołajki 2016 – muzeum i warsztaty

Z okazji Mikołajek zapraszamy dzieci absolwentów UMK na zwiedzanie Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu, połączone z warsztatami, podczas których każde dziecko własnoręcznie wykona zabawkę (kolorowy bączek).

Wizyta dzieci absolwentów w Muzem odbędzie się 3 grudnia 2016 (sobota) w dwóch grupach:

Za udział dziecka zapłacić trzeba 6 zł, ale otrzyma ono również mikołajkowy podarunek-niespodziankę; bedzie także mógł zabrać wykonaną przez siebie zabawkę do domu.

Aby wziąć udział w zajęciach, należy do 27 listopada 2016 zgłosić udział dziecka, wypełniając odpowiedni formularz zgłoszeniowy (dla każdego dziecka osobny) oraz wnieść opłatę w wysokości 6 zł za dziecko na konto Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici nr 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695, podając w tytule przelewu imię i nazwisko dziecka oraz dopisek "Mikołajki 2016".

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy rozpoczną się 16 listopada 2016 o godz. 18:00.

Muzeum Zabawe i Bajek w Toruniu


5.12.2016

W zajęciach udział wzięło 38 dzieci absolwentów UMK. Galerie z wydarzenia można obejrzeć na stronie:

Muzeum Zabawe i Bajek w Toruniu

Muzeum Zabawe i Bajek w Toruniu