Dzieci Kopernika – Dzień Dziecka 2016

Barend van der Meer - Martwa natura ze świecznikiem (XVII w.)

Z okazji Dnia Dziecka mamy dla najmłodszych sympatyków UMK dwie atrakcje:

  • Warsztaty Co w sztuce piszczy? Z owocami przy świecach
  • Konkurs komputerowo-plastyczny Elektroniczna natura

Obraz: Barend van der Meer Martwa natura ze świecznikiem (XVII w.)

Warsztaty Co w sztuce piszczy? Z owocami przy świecach

Warsztaty czytania obrazów dla bardzo początkujących odbędą się 11 czerwca (sobota) o godz. 11.00-13.00 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK przy ul. Sienkiewicza 30. Poprowadzi je Łukasz Wudarski, absolwent historii sztuki UMK, który realizuje popularny cykl spotkań na temat sztuki w Centrum Kultury Dwór Artusa.

W czasie zajęć poświęconych martwej naturze dzieci nauczą się patrzenia na dzieło sztuki dawnej przez pryzmat ukrytej w nim ikonografii oraz rozumienia przesłania i stylistyki malowidła. Dowiedzą się skąd dany temat wziął się w sztuce, kto go wymyślił i po co oraz czy przedmioty uwiecznione na płótnie miały jakieś ukryte znaczenie. Wypełnione edukacyjnymi zabawami warsztaty pozwolą dzieciom odkryć tajemnice holenderskich i włoskich mistrzów martwych natur, poznać malarskie żarty i nauczyć się własnoręcznie tworzyć kompozycje pełne ukrytych znaczeń. Przewidziano również zwiedzanie prawdziwych pracowni malarskich WSP UMK. Dokumentację fotograficzną warsztatów prześlemy e-mailem wszystkim uczestnikom.

Zgłoszenia

W warsztatach udział może wziąć każde zgłoszone dziecko posiadacza Karty Absolwenta UMK w wieku od 8 do 13 lat. Udział dzieci jest bezpłatny. Warsztaty odbędą się, jeśli zgłosi się minimum 10 osób. Zgłoszenia przyjmujemy od dnia 25 maja (godz. 18.00) do 9 czerwca 2016. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń dokonanych za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Konkurs komputerowo-plastyczny Elektroniczna natura

Konkurs adresowany jest dla uczniów szkół podstawowych, dzieci absolwentów UMK, którzy posiadają Kartę Absolwenta UMK.

Warunkiem uczestnictwa jest samodzielne wykonanie pracy w dowolnym komputerowym programie graficznym lub prezentacyjnym. Praca powinna przedstawiać martwą naturę składającą się tylko z prostych figur geometrycznych (koła, trójkąty, prostokąty).

Wymagania techniczne:

  • format: JPG lub PNG
  • rozmiar maksymalny: 1 MB
  • wymiary maksymalne: 1200x800 pikseli

Rodzice mogą pomóc dzieciom w technicznym przygotowaniu i zapisaniu plików oraz wypełniają zgłoszenie konkursowe. Prace należy przesłać za pośrednictwem formularza konkursowego do 12 czerwca 2016 do godz. 23:59.

Wyniki zostaną opublikowane do 17 czerwca 2016 na stronie internetowej konkursu. Do wygrania są wartościowe książki dla dzieci o tematyce związanej ze sztuką i kulturą.

Regulamin konkursu