Projekt ZBIERANIE WSPOMNIEŃ

Anna Krygier, uczestniczka studiów doktoranckich z zakresu historii na UMK, zainicjowała projekt zbierania wspomnień od torunian.

„Od kilkunastu lat badania nad historią mówioną są bardzo popularne w Polsce i na świecie. Należy spisywać wspomnienia ludzi, bo są one cenne, a jak wiemy - pamięć przemija." mówi Anna Krygier.

Podstawą projektu jest nagrywanie, a potem spisywanie wspomnień torunian.

Projekt będzie miał charakter długoterminowy, będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Podziel się wspomnieniami

Historia trwa nie tylko w dokumentach, ale też w ludziach. Żywi świadkowie historii mogą podzielić się z nami niesamowitymi wspomnieniami.

W tym roku ruszamy z projektem zbierania wspomnień torunian. O czym? O wszystkim - o mieście, o klubach, o ważnych wydarzeniach, o ciekawych postaciach, o życiu kulturalno-społecznym, o żużlu oraz oczywiście o UMK.

Chcemy, by pracownicy i absolwenci UMK podzielili się z nami swoimi wspomnieniami związanymi z uczelnią. Następnie te relacje (w wersji audio lub wideo oraz spisane) będą umieszczane (jeśli oczywiście rozmówca wyrazi na to zgodę) na stronie internetowej, by też inni mogli zapoznać się ze wspomnieniami.

Zatem jeśli ktoś z Państwa chciałby podzielić się swoją historią, zapraszamy do kontaktu dsht@wp.pl.

Rozmowy będą się odbywały w Ośrodku Aktywności Lokalnej na Bydgoskim Przedmieściu w terminach dogodnych dla rozmówców.

Pomóż zbierać wspomnienia

Dla osób, które chciałyby włączyć się w projekt, zorganizowane będą warsztaty z historii mówionej. Pierwsze spotkanie wolontariuszy i warsztaty odbędą się na początku listopada 2014 (dokładny termin zostanie ustalony w porozumieniu z osobami, które się zgłoszą).

Zgłoszenia można przesyłać na adres anna.krygier1@wp.pl.

Wolontariusze zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia badań nad historią mówioną (zbierania, opisywania oraz porządkowania danych z wywiadów) oraz otrzymają zaświadczenia o udziale w projekcie.