Janusz Leon Wiśniewski, ambasador UMK Absolwent fizyki 1979
i ekonomii 1981

Ambasador UMK
19 lutego 2015

Janusz Leon Wiśniewski

Naukowiec, pisarz

 

Obecnie na stałe mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest współautorem pierwszego w świecie programu komputerowego AutoNom do automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych. Metody wyznaczania nazw systematycznych zaimplementowane w tym programie zostały opatentowane w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych w latach 2004/2006.

Jako pisarz zadebiutował w roku 2001 bestsellerową powieścią "Samotność w sieci", na podstawie której powstał film oraz serial telewizyjny wyprodukowany przez TVP. W międzyczasie był autorem i współautorem 25 powieści, opowiadań, esejów. Wiele z nich trafiało na listy bestsellerów w Polsce, Rosji i na Ukrainie.

Tłumaczenia jego książek ukazały się w 18 krajach: Rosji, Chinach, Włoszech, Turcji, Holandii, Belgii, Rumunii, Chorwacji, Słowacji, Czechach, na Węgrzech, na Ukrainie, w Bułgarii, Albanii, Wietnamie, na Litwie, na Łotwie i w Armenii.

Od 2004 roku jest stałym felietonistą miesięcznika „Pani”.

Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu, gdzie na Rynku Staromiejskim odsłonił czwartą z serii „Katarzynek” – podpisów słynnych torunian.

Decyzją Prezydenta miasta Torunia w maju 2012 został powołany w skład Rady Programowej Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".

Od 2012 roku jest prezesem Fundacji Start z Kulturą, wspierającą młodych twórców kultury.

Ojciec dwóch córek: Joanny i Adrianny.

wstecz


Janusz Leon Wiśniewski

Strona własna

Filmy