Sławomir Wierzcholski, absolwent UMK Absolwent administracji 1984

Sławomir Wierzcholski

Muzyk bluesowy

 

Jest znanym muzykiem bluesowym – gra na harmonijce ustnej.

Na UMK ukończył studia z zakresu prawa i administracji, porzucił jednak karierę prawniczą dla muzyki. Swoją przygodę z bluesem rozpoczął w wieku 21 lat. W roku 1982 wraz z muzykami toruńskiej szkoły muzycznej i studentami UMK założył zespół Nocna Zmiana Bluesa, z którym grał na całym świecie. Ponadto prowadzi karierę solową i grywa z innymi zespołami i artystami. Jest twórcą lub współtwórcą ponad 20 albumów. Jako wirtuoz harmonijki jest autorem dwóch podręczników do gry na tym instrumencie.

Sławek Wierzcholski działa również jako organizator festiwali muzycznych. Jest głównym organizatorem międzynarodowego festiwalu harmonijki ustnej Harmonica Bridge, który odbywa się od 2001 roku w Bydgoszczy, a do 2004 także w Toruniu. Muzyk jest również współorganizatorem imprez muzycznych w Rawie Mazowieckiej, Olsztynie i Warszawie. Pracuje także jako dziennikarz prasowy i radiowy. Pisuje dla polskich czasopism muzycznych związanych z muzyką bluesową i jazzową. Swoją karierę radiową rozpoczął w toruńskim radiu Centrum, później pracował w programie IV i III Polskiego Radia, a ostatnio współpracował z warszawskim Radiem Dla Ciebie – w swoich audycjach promuje bluesa.

W swojej karierze muzycznej otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. roku 2007 – medal Thorunium za zasługi dla miasta Torunia, a także honorowe obywatelstwo miasta Rawa Mazowiecka. 24 czerwca 2011 odsłonięto honorową „katarzynkę” z nazwiskiem muzyka w Piernikowej Alei Gwiazd przy Dworze Artusa w Toruniu. W maju 2012 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2002 powstała biografia Sławka Wierzcholskiego pt. Chory na bluesa autorstwa Jana Skaradzińskiego i Mariusza Szalbierza.

(bk)

wstecz


Sławomir Wierzcholski

Strony własne

Artykuły i inne