Bogdan Hołownia, absolwent UMK Absolwent ekonomii 1981

Ambasador UMK
14 czerwca 2015

Bogdan Hołownia

Artysta jazzman

 

Bogdan Hołownia urodził się 3 października 1957 roku w Toruniu. Na UMK studiował ekonomię, którą ukończył w roku 1981. Pasję do jazzu zaszczepił w nim inny toruński jazzman, Andrzej Gulczyński.

Ukończywszy studia, Bogdan Hołownia rozpoczął naukę w toruńskiej średniej Szkole Muzycznej. W roku 1990 rozpoczął naukę gry na fortepianie w Berklee College of Music w Bostonie. Inną jego pasją są szachy – w roku 2002 został wicemistrzem województwa kujawsko-pomorskiego w szachach błyskawicznych.

Aktywność artystyczną rozpoczął w roku 1994, odkąd gra z toruńską grupą Los Angeles Trio. W Stanach Zjednoczonych współpracował ze światowej klasy artystami (Dave Clark, Skipp Hadden, George Zonc), a po powrocie do kraju współtworzył między innymi z Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem.

W roku 2001 otrzymał Fryderyka w kategorii "Jazzowy Album Roku" za płytę Don't Ask Why - piano solo, a w roku 2002 został laurealtem Grand Prix Jazz "Melomani" jako artsta roku. Prowadzi własną wytwórnię muzyczną, HoBo Records, która poza działalnością wydawniczą zajmuje się promowaniem twórczości muzycznego guru artysty, Jerzego Wasowskiego. 23 czerwca 2013 r. podczas Święta Miasta Torunia, Bogdan Hołownia odsłonił "katarzynkę" ze swoim nazwiskiem w Piernikowej Alei Gwiazd przed Dworem Artusa.

wstecz


Bogdan Hołownia

Bogdan Hołownia - Katarzynka 2013

Oficjalna strona artysty

Wywiady