Podróż dookoła świata Marzeny i Wojciecha

W podróż dookoła świata dwoje absolwentów prawa i socjologii UMK wyruszyło w czerwcu 2003 roku.

Swą wędrówkę zaplanowali jak najbliżej ludzi. Dlatego właśnie nauczyli się międzynarodowego języka esperanto by poprzez kontakt z esperantystami lepiej poznawać przemierzane kraje.

Chcieli okrążyć świat. Zaczęli od Ukrainy, aby przez Rosję i Mongolię dotrzeć do Chin, które przemierzali autostopem. Tam zatrzymali się na dłużej, aby nauczaniem angielskiego zarobić na dalszą podróż po południowych krajach kontynentu.

Azja okazała się dla nich tak ciekawa, że spędzili w niej aż trzy lata, następnie zmienili swoje plany i... powrócili do Polski.

Program "Absolwent UMK" patronował tamtej wyprawie.

 

Wyprawa po Azji

W Kambodży spotkali absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Kong Bolin (za zdjęciu 1 w ciemnej koszuli), absolwent konserwacji zabytków, został dyrektorem w Ministerstwie Kultury i Sztuki Kambodży. Pen Sam Olem (na zdjęciu 1 w niebieskiej koszuli) działa w Stowarzyszeniu Absolwentów Uczelni Polskich w Kambodży, a Hab Touch (na zdjęciu z Wojtkiem Mysiarą) pracuje w Muzeum Narodowym Kambodży. 

W Chinach podróżnicy odkryli, że Mikołaj Kopernik jest postacią znaną każdemu Chińczykowi, choć jego nazwisko zapisują: Ge Bai Ni, co oznacza "starszy biały brat kapłan". Jego portret wisi w każdej szkole (zazwyczaj w sąsiedztwie Einsteina).

W Nepalu w 2006 r. zostali porwani przez maoistowskich partyzantów, którzy żądali okupu, jednak w wyniku nieustępliwości dwojga Polaków, po kilku dniach puścili ich wolno. Na zdjęciu po prawej stronie - Wojtek w koszulce UMK na tle nepalskich Himalajów.

Zdjęcia z podróży