Treść oznaczona tagiem <em>absolwent umk</em>.

Najlepszy Absolwent UMK 2017/2018
2 października 2018

Najlepszym Absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2017/2018 został lic Hubert Jóźwiak, absolwent fizyki (s1) na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, który uzyskał za cały okres studiów średnią ocen 4,93.

Pan Hubert Jóźwiak jest niezwykle utalentowanym młodym naukowcem, który mimo młodego wieku, ma już znaczące osiągnięcia naukowe zauważalne na arenie światowej. Udziela się również kulturalnie (jest gitarzystą, gra w  wydziałowym zespole Freygish Orchestra) oraz społecznie (aktywnie działa w zespole ds. jakości kształcenia na kierunku fizyka).

Nota biograficzna

UMK Przyjacielem Teatru
27 marca 2018

W sobotę 24 marca Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu uhonorował Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wilamem 2017 w kategorii „Przyjaciel Teatru”.

Nagrodę w kategorii „Edukacja Teatralna” otrzymała Małgorzata Teska, absolwentka filologii polskiej specjalizacji teatrologicznej na Wydziale Filologicznym UMK, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 10 w Toruniu.

Szczegóły

Ambasadorowie UMK
19 lutego 2018

Kolejnych trzech absolwentów otrzyma tytuł Ambasadora UMK, przyznawany osobom wspierającym Uczelnię i dbającym o jej dobre imię. Tytuły wręczy Rektor UMK podczas Święta Uczelni w dniu 19 lutego 2018 r. Do grona Ambasadorów dołączą:

Rozmowa z Marcelem Woźniakiem
14 lutego 2018

Marcel Woźniak, absolwent filologii polskiej 2017, autor biografii Leopolda Tyrmanda oraz kryminałów osadzonych we współczesnym Toruniu, opowiedział nam o zaletach długiego studiowania z mentorskim wsparciem i o stawaniu się pisarzem.

Wywiad dla Programu Absolwent UMK

Absolwenci UMK laureatami konkursu Popularyzator Nauki
17 stycznia 2018

Absolwenci UMK zostali nagrodzeni w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Są to popularyzatorzy astronomii, którzy zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach:

  • w kategorii "Animator" nagrodę otrzymał Jan Świerkowski, absolwent astronomii UMK, lider Instytutu B61, przedsięwzięcia artystycznego, którego działalność polega na opowiadaniu o skomplikowanych zjawiskach przyrodniczych poprzez wielkie widowiska artystyczne, z wykorzystaniem języka artystycznej metafory. Więcej o J. Świerkowskim
  • w kategorii „Media" zwycięzcą został cykl programów telewizyjnych pt. „Astronarium", w którym zawodowi astronomowie opowiadają o tajemnicach Wszechświata i zgłębiających je naukowcach. Autorami scenariusza są: Bogumił Radajewski, absolwent politologii UMK i dziennikarz telewizyjny, oraz dwaj absolwenci astronomii UMK: dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK – pracownik naszej Uczelni – i dr Krzysztof Czart, redaktor czasopisma i portalu "Urania – Postępy Astronomii".

Na studio programu zaadaptowane zostało wnętrze kopuły największego teleskopu optycznego na terenie Polski w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia.

Program można oglądać w TV3 i TV Polonia, a także w internetowym serwisie YouTube, gdzie po premierach telewizyjnych zamieszczane są wszystkie odcinki (do tej pory powstało ich 51). Liczba subskrybentów kanału „Astronarium" zbliża się do 30 tysięcy osób, a łączna liczba wyświetleń przekroczyła w styczniu 2018 r. dwa miliony.

Etnoklimaty 2017 – Nagroda specjalna UMK
21 listopada 2017

Konkurs fotograficzny Etnoklimaty 2017, organizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, został rozstrzygnęty. Nagrodę główną otrzymało zdjęcie Przemysława Sroki – „Krowa".

Wyniki i galeria prac

W ramach konkursu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ufundował nagrodę specjalną dla najlepszej fotografii wykonanej przez studenta lub absolwenta UMK.

Nagroda specjalna UMK (bon o wartości 800 zł do wykorzystania w salonach fotograficznych AB Foto) wędruje do absolwenta historii UMK – Jacka Zywerta – autora fotografii Serce strażaka.  Gratulujemy!

Najlepsza absolwentka UMK 2016/2017
2 października 2017

Najlepszym Absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2016/2017 została mgr Julia Szczerbińska, która ukończyła studia magisterskie na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych i uzyskała za cały okres studiów średnią ocen 4,52. Na uwagę zasługuje niezwykle bogaty dorobek naukowo-badawczy laureatki, który powstał jeszcze w czasie studiów.

Nota biograficzna

Wizyta Absolwenta z Wietnamu
17 sierpnia 2017

W czwartek 17 sierpnia 2017 kampus na Bielanach w Toruniu odwiedził Ta Binh z Wietnamu, który na UMK ukończył prawo w 1977 r. W towarzystwie swojej żony Chinc oraz dwóch kolegów z czasów studiów - germanistów: prof. Włodzimierza Zientary (pracownik UMK) oraz Ryszarda Grabowskiego (obecnie mieszka w Niemczech), udał się do DS 8, gdzie wszyscy trzej mieszkali jako studenci. – Najpierw dzieliłem pokój z innym Wietnamczykiem, potem z kolegą z Mongolii  – wspomina Ta Binh. – W kuchni nie było lodówki, często przyrządzałem tu dla współlokatorów makrelę i kurczaka po wietnamsku – za to kochali mnie najbardziej! Dzisiaj wygląda tu bardziej jak w hotelu.

Ta Binh zobaczył również obecny budynek Wydziału Prawa i Administracji na Bielanach. – Wiedza wyniesiona ze studiów w Toruniu była mi bardzo przydatna potem w Wietnamie – mówi. – Polski Kodeks Morski autorstwa prof. Jana Łopuskiego był dla mnie wzorcem do stworzenia Wietnamskiego Kodeksu Morskiego, co uważam za moje największe zawodowe osiągnięcie. Jeszcze przez wiele lat po studiach utrzymywałem kontakt z profesorem Łopuskim.

Na koniec wizyty Absolwent spotkał się z prof. Wojciechem Wysotą, prorektorem ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym.

Po powrocie z Polski Ta Binh organizuje w Hanoi zjazd Wietnamczyków-absolwentów polskich uczelni. Rok temu na spotkaniu mniejszego grona absolwentów UMK w Hanoi prof. W. Zientara odczytał skierowany do nich list Rektora UMK, który bardzo ich wszystkich wzruszył.

Fot. Andrzej Romański. Na zdjęciu od lewej: W. Zientara, Ta Binh, R. Grabowski

Sylwetka absolwenta

Katarzynki 2017
21 czerwca 2017

Toruńska Piernikowa Aleja Gwiazd przed Dworem Artusa wzbogaci się w tym roku o dwie nowe Katarzynki. Tegoroczni laureaci nie są urodzonymi torunianami, ale to właśnie w naszym mieście studiowali i odnieśli największe sukcesy.

  • Marian Filar – profesor-prawnik, poseł VI kadencji Sejmu, absolwent prawa UMK
  • Tomasz Organek – artysta-muzyk, ambasador UMK, absolwent filologii angielskiej UMK

Uroczystość odsłony autografów odbędzie się w piątek 23 czerwca 2017 o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert zespołu Dixie Brotherhood, a po uroczystym odsłonięciu na scenie pojawi się zespół Ørganek.

Wydarzenie na Facebooku

Sławny Absolwent WNoZi UMK
29 czerwca 2017

Wydział Nauk o Ziemi podczas Dnia Wydziału uhonorował kolejnego Sławnego Absolwenta Wydziału, którym został Arkadiusz Stańczyk, absolwent geografii, dyrektor ZS UMK Gimnazjum i Liceum Akademickiego.

Do tej pory zaszczytnym tytułem Sławnego Absolwenta Wydziału wyróżnieni zostali: prezydent Torunia Michał Zaleski, olimpijczyk Ryszard Olszewski, lider zespołu Tortilla Maurycy Męczekalski oraz Jarosław Lewandowski, dziennikarz TVP.

Szczegóły
Wyświetlanie 1 - 10 z 60 rezultatów.
Pozycji na stronę 10
z 6