Treść oznaczona tagiem <em>2018</em>.

Absolwenci UMK laureatami konkursu Popularyzator Nauki
17 stycznia 2018

Absolwenci UMK zostali nagrodzeni w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Są to popularyzatorzy astronomii, którzy zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach:

  • w kategorii "Animator" nagrodę otrzymał Jan Świerkowski, absolwent astronomii UMK, lider Instytutu B61, przedsięwzięcia artystycznego, którego działalność polega na opowiadaniu o skomplikowanych zjawiskach przyrodniczych poprzez wielkie widowiska artystyczne, z wykorzystaniem języka artystycznej metafory. Więcej o J. Świerkowskim
  • w kategorii „Media" zwycięzcą został cykl programów telewizyjnych pt. „Astronarium", w którym zawodowi astronomowie opowiadają o tajemnicach Wszechświata i zgłębiających je naukowcach. Autorami scenariusza są: Bogumił Radajewski, absolwent politologii UMK i dziennikarz telewizyjny, oraz dwaj absolwenci astronomii UMK: dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK – pracownik naszej Uczelni – i dr Krzysztof Czart, redaktor czasopisma i portalu "Urania – Postępy Astronomii".

Na studio programu zaadaptowane zostało wnętrze kopuły największego teleskopu optycznego na terenie Polski w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia.

Program można oglądać w TV3 i TV Polonia, a także w internetowym serwisie YouTube, gdzie po premierach telewizyjnych zamieszczane są wszystkie odcinki (do tej pory powstało ich 51). Liczba subskrybentów kanału „Astronarium" zbliża się do 30 tysięcy osób, a łączna liczba wyświetleń przekroczyła w styczniu 2018 r. dwa miliony.

Pamiątki absolwenckie
11 stycznia 2018

Dumny absolwent UMK – to napis na nowym kubku pamiątkowym (powiększ), dostępnym w cenie 13,50 zł w sklepiku prowadzonym przez Dział Promocji i Informacji UMK na parterze rektoratu, przy ul. Gagarina 11 (pon-pt, w godz. 8.00-16.00).

Oprócz kubków można tam kupić również koszulki polo z napisem Absolwent UMK oraz T-shirty z napisem Wczoraj studentem, dzisiaj absolwentem.

Absolwencki sport 2017/2018
I semestr 2017/2018
Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK

Bezpłatne cotygodniowe zajęcia sportowe dla absolwentów UMK w I semestrze 2017/2018:

  • Siatkówka – niedziele, 17:00-18:30, zapisy
  • Koszykówka – niedziele, 18:30-20:00, zapisy
  • Tenis stołowy – czwartki, 20:00-21:30, zapisy
  • Klub Brydżowy UMK – środy, 18:00-21:00, zapisy